ZOVKO ZA HMS OTKRILA: Evo zašto sam glasovala za Izvješće i što sam sve pitala Tužiteljstvo BiH
Predsjedateljica Kluba Hrvata u Domu naroda Parlamenta BiH Ljilja Zovko izjavila je za Hrvatski Medijski Servis kako je glasovala za Izvješće Tužiteljstva BiH želeći pokazati novoj glavnoj tužiteljici Gordani Tadić da ima njezinu potporu za novi pristup, a efekti i uÄinak bi, kaže, trebao biti vidljiv već u tekućoj godini.
Podsjetimo zastupnici HDZ BiH u Klubu Hrvata Doma naroda Parlamenta BiH Ljilja Zovko, BariÅ¡a ÄŒolak i Zdenka Džambas podržali su Izvješće Tužiteljstva BiH, Å¡to je izazvalo oÅ¡tru rekaciju nekih stranaka poput Hrvatske republikanske stranke i Udruge specijalne policije HR HB, koji smatraju da zbog razliÄitog pristupa Tužiteljstva u procesuiranju pripadnika HVO-a i Armije RBiH, zbog toga Å¡to je najviÅ¡e optužnica podignuto protiv pripadnika HVO-a, dok se ratni zloÄini nad Hrvatima u manjoj mjeri istražuju i procesuiraju, hrvatski zastupnici nisu trebali podržati izvješće Tužiteljstva BiH. TakoÄ‘er Tužiteljstvu zamjeraju Å¡to su u optužnicama za pripadnike HVO-a navoÄ‘ene kvalifikacije na osnovu kojih im se sudilo po strožijem Kaznenom zakonu BiH, dok se pripadnicima Armije RBiH sudilo po blažem Kaznenom zakonu bivÅ¡e FRJ.
Zovko istiÄe kako se tako postupalo u vrijeme bivÅ¡eg, smjenjenog tužitelja Gorana Salihovića, te da su s dolaskom nove glavne tužiteljice vidljivi pomaci.
-Znam da ima mnogo onih koji ne razumiju ovakav pristup ali takoÄ‘er znam kako pozitivan stav upućen onima koji su imenovani na dužnost može povećati potencijalni uÄinak, pojasnila je Zovko za HMS svoju odluku.
Istaknula je i kako je važno zavrÅ¡iti dugogodiÅ¡nje “nezavrÅ¡ene†procese koji stvaraju agoniju u druÅ¡tvu, a najosjetljivija i najbolnija pitanja optužnica za ratne zloÄine jednakim kvalifikacijama i istim Zakonima rjeÅ¡avati, bez selektivnosti.
Zovko je istovremeno Tužiteljstvu BiH, posredstvom Vijeća ministara, a u formi izaslaniÄkog pitanja, uputila pismeni upit kako bi, kako pojaÅ¡njava, dobila potrebne informacije i podatke nedostatne u izvješću o radu u 2016 godini. Cilj joj je, kaže, da u narednom izvješću budu prezentirane informacije koje je zatražila.
Zovko je tako zatražila od Tužiteljstva BiH informaciju o ukupnom broju struÄnih suradnika, zatim broju struÄnih suradnika s položenim pravosudnim ispitom, te podatak o steÄenom iskustvu nakon položenog pravosudnog ispita. Ovo je kaže važno jer struÄni suradnici sudjeluju u utvrÄ‘ivanju Äinjenica, pisanju optužnica, Å¡to je veoma bitno za sve sudionike u procesu. Optužnice moraju biti, smatra, utemeljene na kvalitetnom, ÄinjeniÄno utemeljenom postupku.
TakoÄ‘er je zatražila i obrazloženje za predmete koji se vode po Kaznenom zakonu SFRJ odnosno Kaznenom zakonu BiH iz 2003. a suprotno Odluci Ustavnog Suda. Napominje kako je svojim Odlukama Ustavni sud ukazao na nezakonitu retroaktivnu primjenu suprotnu Äl. 7 Europske konvencije o ljudskim pravima. Tužiteljstvo, napominje, unatoÄ odlukama Ustavnog suda traži retroaktivnu primjenu Äl. 171 KZ BiH, a nema obrazloženja. Takvim postupcima, smatra Zovko, Tužiteljstvo produljuje vrijeme trajanja sudskog postupka. Primjenom pravilnih kvalifikacija, uÄinak bi bio bolji, a rad efikasniji, istiÄe.
Predsjedateljica Kluba Hrvata u Domu naroda Parlamenta BiH, takoÄ‘er, je zatražila podatke o tome koliko tužitelja je angažirano na žalbenim predmetima, kako i koliko uspjeÅ¡no se realizira ujednaÄavanje politike progona.
Napominje kako takva informacija nedostaje u Izvješću, kako je, istina, vidljivo povećanje broja rijeÅ¡enih kaznenih prijava, a pitanje je, kaže, kvalitete rada. Jesu li, navodi u upitu Tužiteljstvu BiH, obuhvaćeni samo prvostupanjski predmeti, kakav je konaÄni efekat, posebno nakon apelacije Ustavnom sudu.
TakoÄ‘er, želi odgovor i na pitanje zaÅ¡to se primarno ne rijeÅ¡avaju stari predmeti, te koliko je rijeÅ¡eno predmeta kategorije 2 (ustupljeni iz Haaga). Navodi kako nije logiÄno da je u 2016. godini od 160 zaprimljenih predmeta (prijava za ratne zloÄine) rijeÅ¡eno njih 99, a po prijavama starijim od 5 godina od evidentiranih 108 predmeta rijeÅ¡ena su samo 24, te traži obrazloženje.
-Koje je obrazloženje – razlog za nepokretanje postupka, pita. Za 32 predmeta nareÄ‘ena je, kaže, istraga, a za 91 predmet nije pokrenut postupak. TakoÄ‘er pita Å¡to u izvješću Tužiteljstva BiH znaÄi “rijeÅ¡eno na drugi naÄinâ€.
IstiÄe kako su koruptivna kaznena djela veoma ozbiljna kaznena djela koja naruÅ¡avaju pravnu sigurnost države, te ovo izvješće, smatra Zovko, zahtjeva sadržajnije obrazloženje. Primjerice zaÅ¡to za 68 predmeta nije donesena naredba o provodjenju istrage.
Pita se i kako je moguće da nepravomoćna presuda može biti temelj za provođenje kaznenih postupaka u BiH (nepravomoćna presuda Prlić i ostali), te koliko je kaznenih postupaka utemeljenih na nepravomoćnoj presudi.
TakoÄ‘er, od Tužiteljstva BiH traži objaÅ¡njenje temeljem kojih kriterija se donosi odluka o pokretanju optužbe za „ratne zloÄine“ a temeljem kojih „za zloÄin protiv ÄovjeÄnosti“. Podsjetimo, na osnovu prve kvalifikacije sudi se po blažem Kaznenom zakonu SFRJ, uglavnom pripadnicima Armije RBiH, (op. hms)a na osnovu potonje po strožem Kaznenom zakonu BiH, uglavnom pripadnicima HVO-a (op.hms.).
Dosljednost u pristupu Tužiteljstva, kako u pogledu tretiranja dokaza, tako u pogledu pravnog određenja kaznenog djela, uvjet je za ostvarenje jednakosti pred Zakonom, smatra Zovko.
Zovko od Tužiteljstva traži i od govor na pitanje na koji naÄin Tijelo za nadzor primjene Strategije BiH iz 2008. godine izvrÅ¡ava svoju zadaću. Pita takoÄ‘er i kojim mehanizmom nadzire pitanje neravnomjernosti procesuiranja predmeta ratnih zloÄina kao i kategorizacije zloÄina, selektivnosti u primjeni Kaznenih zakona BiH / SFRJ. /HMS/