BiH

Zloupotrebljava Ii Telemach svoj monopolistički položaj na teritoriju BiH i tako nezakonito ostvaruje višemilijunsku dobit?

Zloupotrebljava Ii Telemach svoj monopolistički položaj na teritoriju BiH i tako nezakonito ostvaruje višemilijunsku dobit i različite prednosti nad konkurencijom?

To je pitanje koje bi, čini se, trebalo stalno postavljati nadležnim institucijama i tijelima, koji, unatoč dosadašnjim pokušajima kabelskih operatera da ukazu na tu problematiku, mudro (???) šute.

Nedavno je isti taj Telemach povećao cijenu inicijalne naknade za oko 20 % ( s 15 na 18 KM), pojaÅ¡njavajući korisnicima da se povećava ,,mjesečna naknada za održavanje i praćenje kablovskog komunikacijskog sistema”? VjeÅ¡to upakirano pojaÅ¡njenje korisniku, ,,običnom” čovjeku koji, ruku na srce, zasigurno nema pojma Å¡to bi to, zapravo, u praksi, trebalo značiti.

TakoÄ‘er, nelegalno koristeći elektrodistribucijsku mrežu , tj. infrastrukturu drugih, Telemach ostvaruje viÅ¡emilijunsku dobit. Za koriÅ¡teno, jednostavno rečeno, ne plaća naknadu, uzima postojeću infrastrukturu i na tome izvlači ,,debelu” korist.

Nedavno se, Å¡to su pojedini mediji i objavili, raspravljalo o tomu – jesu li (pojednostavljeno govoreći), Telemachovi kabeli legalno postavljeni. Unatoč činjenici da izgradnja mreže na pojedinim lokacijama traje mjesecima, pa i godinama, Telemach sve te stvari, čini se, radi mimo pribavljanja potrebnih dozvola i mimo propisa. Kako tomu stati ukraj?

ÄŒinjenica je i daje Telemach, primjerice, gotovo cijelu 2014. radio bez dozvole sto je potvrdila i Regulatorna agencija za komunikacije. Ono Å¡to vrijedi za sve, očito je, za ovu kompaniju ne vrijedi. Naime, iako za dobar dio sadržaja tj. programa/ stranih sadržaja koje distribuiraju, nisu rijeÅ¡ili autorska prava, oni i dalje, bez problema i sankcija, uredno distribuiraju svoje usluge i uredno ih naplaćuju. Pitanje je – bi li se ikome drugom tolerirao ovaj ” rad na crno “?

Jesu li korisnici prevareni i trebaju Ii biti upoznati s tim? To je, naravno, opet posebna priča za čiju utemeljenost postoje i konkretni dokazi o (ne)ispunjenju obveza. A, na drugoj strani, nauštb korisnika koji žive u (medijskom) i svakom drugom neznanju, ostvaruju značajnu dobit i prednost nad konkurentima.

Telemach ne plaća ni kolektivna autorska prava iako to moraju plaćati svi operateri i telekomi, a prošle je godine osobito medijski bilo aktualno prepucavanje kabelskih operatera i telekoma u BiH s Telemachom zbog sadržaja Sport Kluba radi čijeg je emitiranja Telemach ucjenjivao konkurente. Samo na osnovu tih nezakonitih radnji, procjenjuje se, Telemach će ostvariti dobit korist od nekoliko desetaka milijuna eura. Podsjetimo i na priopćenje kabelskih operatera i telekoma od prije pola godine, u kojemu, između ostaloga stoji:

” Potrebno je navesti sve nepobitne činjenice kojima se potvrÄ‘uje kako United Media, odnosno Sport Klub, ne poÅ¡tuje pravni poredak Bosne i Hercegovine i odluke Konkurencijskog vijeća BiH, iako u službenim medijskim istupima ističu transparentno i legalno poslovanje. Vlasnik kanala Sport Klub, u okviru dosad provedenih postupaka dvaput je kažnjen, i to: 2013. godine zbog zloupotrebe dominantnog položaja sa 125.000,00 KM i 2015. godine zbog nastavljene zlouporabe dominantnog položaja sa 250.000,00 KM. Sud BiHj e, 1. rujna 2015. godine, donio pravomoćnu presudu kojom je potvrdio rjeÅ¡enje Konkurencijskog vijeća BiH i konačno presudio da je Sport Klub zlouporabio dominantan položaj na tržiÅ¡tu distribucije sportskih kanala s nogometnim sadržajima visoke kvalitete, koji uključuju i prijenos LIVE paketa engleske Premier lige u Bosni i Hercegovini. I uz nepobitne činjenice, potvrÄ‘ene i odlukama Konkurencijskog vijeća BiH, kako navedeni gospodarski subjekt krÅ¡i i ne poÅ¡tuje pozitivne propise BiH, te nastavlja sa svojim ponaÅ¡anjem bez obzira na odluke Vijeća, isti se u javnosti nastoji predstaviti kao pobornik prava i pravde.”

I na koncu – Telemach nije obvezan fakturirati RTV pristojbu na svojim računima, čime, opet, ostvaruje prednost nad konkurencijom kojoj je, činjenica je, fakturiranje iznosa RTV pristojbe, dodatni uteg na stav korisnika prema cijeni usluge.

Postavlja se pitanje – kako je moguće da Telemach posluje normalno i, nauÅ¡trb drugih, nelojalnom konkurencijom i lovom u mutnome, ostvaruje viÅ¡emilijunsku dobit i brojne pogodnosti? Å to je s pravnom državom i njezinim institucijama? Regulatornom agencijom za komunikacije, Konkurencijskim vijećem …? I ono na sto povremeno upozore, čini se kao kap u moru, a zaključak koji se nameće sam po sebi je – očito je da nekome odgovara takvo poslovanje Telemacha i takvo stanje. No, to je joÅ¡ jedna nova tema.

M.M./Tropolje.info

Exit mobile version