Sinovi povijesti
ZLOÄŒIN BEZ KAZNE Kako je ubijeno sedam fratara u Mostaru 14. veljaÄe 1945.
Mostar, 14. veljaÄe 1945. bio je to dan ulaska partizanske vojske u Mostar. Istoga dana u veÄernjim satima partizani su upali u franjevaÄki samostan, izabrali sedmoricu franjevaca, odveli ih i likvidirali. MeÄ‘u onim fratrima koji su ostavljeni u samostanu, i preživjeli, bio je takoÄ‘er fra Gaudencije IvanÄić(Grabovica, 1900. – Humac, 1986.). On je 13. veljaÄe 1986., malo prije svoje smrti, sjećajući se mostarskih žalosnih dogaÄ‘aja iz veljaÄe 1945., fra Jozi Vasilju, u samostanu Humac kod LjubuÅ¡koga, diktirao svoja sjećanja.
Fra Gaudencijevo svjedoÄanstvo je posebice dragocjeno zato Å¡to je on bio svjedok oÄevidac sveukupnoga doganja u samostanu sve do trenutka nasilnog odvoÄ‘enja svoje subraće, ali i zato Å¡to je fra Gaudencije sutradan, s fra Pavom Dragićevićem, iÅ¡ao kod predstavnika nove vlasti i tražio svoju subraću o Äemu takoÄ‘er svjedoÄi.
U nastavku ovoga teksta, kojeg je priredio ons. dr. Tomo VukÅ¡ić, vojni biskup u BiH, VeÄerenji list donosi najvažnije dijelove svjedoÄenja fra Gaudencija IvanÄića kojega je komunistiÄka vlast kasnije osudila na 10 godina zatvora od kojih je 6 proveo na robiji.
Upad partizana u samostan i odvođenje fratara
Sjećajući se stradanja sedmorice Älanova HercegovaÄke franjevaÄke provincije 14. veljaÄe 1945. u Mostaru, fra Gaudencije kaže: „E, ovako: Mi smo bili Äitavu sedmicu dana u podrumu. Prenijeli smo bili i krevete u podrum radi sigurnosti od bombardiranja. Nakon sedmicu dana oni su doÅ¡li prije zalaska sunca. Osvojen je Mostar. Oni su doÅ¡li u samostan.
Mi smo bili u zbornici, iziÅ¡li iz podruma i bili u zbornici. Naložili vatru i grijali se. U podrumu je bilo popriliÄno hladno, a i dodijalo nam sedmicu dana. Gvardijan fra Grgo Vasilj bio je kod peći i molio krunicu. Ostali smo potiho razgovarali i bili u nekom iÅ¡Äekivanju. Zbornica je bila u prizemlju – tamo je danas jednim svojim dijelom smjeÅ¡tena samostanska knjižnica.
U to u zbornicu banu jedan oficir s vojnikom, oficir upita: ‘Jeste li ovdje svi? Sigurno vas pola fali!’ Provincijal pokojni fra Leo Petrović odgovori: ‘Otprilike – pola.’ Oficir izdaje naredbu: ‘Svi ćete ovdje ostati do sutra.’ Ne sjećam se je li to bilo 13. ili 14. veljaÄe 1945., ali u svakom sluÄaju bilo je poslije podne prije zalaska sunca i bilo je dosta hladno. – Provincijal fra Leo se obraća oficiru: ‘Bili li to moglo biti malo drugaÄije?’ ‘Kako to mislite?’ – upita oficir. ‘Bili smo sedmicu dana u podrumu pa nam dodijalo. Možemo li malo izići na Äisti zrak?’ Oficir pristaje: ‘Dobro, neka bude tako!’
Onda nas je oficir sve popisao. Fra Leo je diktirao imena i prezimena. Kad je popis bio završen, oficir veli: ‘Sad ostanite tu! Mi ćemo se vratiti u roku od dva sata.’ Oficir je otišao, a s nama ostavio vojnika sa šmajserom. Vojnik je na nogama imao opanke tupih kljunova.
Nakon dva sata vraća se oficir u pratnji nekoliko vojnika i zapoÄinje prozivku. Razvrstava, jedne na jednu, a druge na drugu stranu. Bilo je vrijeme veÄere. Na jednu stranu prozvao ih je devetoricu i morali su tu ostati, a nama ostalima dopustio da poÄ‘emo na veÄeru u blagovaonicu, tj. dolje gdje je i sada blagovaonica. Ne sjećam se kojim je redom prozvao one koji su morali ostati. Bili su to: provincijal fra LEO PETROVIĆ, gvardijan fra GRGO VASILJ, fra JOZO BENCUN, fra RAFO PRUSINA, fra BERNARDIN SMOLJAN, fra KAZIMIR BEBEK, fra NENAD PEHAR, fra ZLATKO SIVRIĆ i fra DARINKO BRKIĆ. Izvedeni su na hodnik. Nastao je razgovor izmeÄ‘u oficira i ovih fratara. ÄŒuo sam rijeÄi oficira: ‘Vi ste pred nama bježali.’ Pokojni fra Zlatko Sivrić veli: ‘Nismo bježali.’ Izvadio je cedulju – propusnicu od OZN-e i pružio je oficiru. Bila je to propusnica za fra Zlatka i fra Darinka Brkića da mogu ići u LjubuÅ¡ki. ‘Pa ko vam je ovo dao?’, zaÄudi se oficir. ‘Pa vidite Äiji je potpis’, odgovara fra Zlatko. Propusnicu je izdao neki Zovko zvani ‘Ćakan’. Oficir je dopustio da i njih dvojica: fra Zlatko i fra Darinko poÄ‘u s nama u blagovaonicu na veÄeru. Ostali sedmorica su zadržani s vojnicima – Äuvarima, a oficir se s nama uputio dolje u blagovaonicu.
Prije veÄere smo se pomolili. Oficira smo kao gosta stavili na provincijalovo mjesto. Koliko se sjećam zvao se kao Popadić – Branko Popadić. Bili smo uzbuÄ‘eni, zabrinuti, potiÅ¡teni. Za veÄeru je bio grah s kiselim kupusom. Ja sam posluživao. Sjećam se kao da je danas bilo oficirovih rijeÄi: ‘Uh, Å¡to volim kiseli kupus.’ Pitali smo ga Å¡to će biti s onom sedmoricom. Odgovorio je da se niÅ¡ta ne plaÅ¡imo, da će biti odvedeni samo na neko ispitivanje. Kad smo veÄerali, oficir je otiÅ¡ao gore i poslao vojnike – Äuvare dolje na veÄeru. Sedmorici zadržanih fratara nije bilo dopuÅ¡teno veÄerati. – Sedam vojnika je doÅ¡lo u blagovaonicu. VeÄerali su blizu rote. Ja sam ih posluživao. ÄŒini mi se da je meÄ‘u njima bio i jedan oficir. Za vrijeme veÄere nije bilo razgovora. Sve je bilo nekako na brzinu. Kad su veÄerali, vratili su se ponovno gore i odveli sedmoricu spomenutih fratara nama u nepoznatom pravcu. Koliko smo kasnije doznali prema Starom ÄŒekrku – prema Neretvi. Neki su govorili, da su bili – barem jedan dio – odvedeni prema Å irokom Brijegu u Å¡to Äisto sumnjam.
Sutradan smo pokojni fra Pavo Dragićević i ja otiÅ¡li u Komandu mjesta. Ona je bila smjeÅ¡tena u ulici (na znam kako se zvala) Cernica gdje je Martin Suton imao svoju radnju. UÄ‘emo fra Pavo i ja komandantu – Äini mi se da je bio po Äinu kapetan. Fra Pavo veli: ‘Sinoć su odveli naÅ¡u braću i ne znamo Å¡ta je s njima.’ Fra Pavo njemu diktira imena i prezimena odvedenih, a on bilježi. Fra Pavo ga je zamolio da bi nam rekao ili nas izvijestio Å¡to je s njima, tj. sedmoricom odvedenih. Odgovor je bio: ‘Kad ja doznadnem, javit ću vam.’ MeÄ‘utim, nikad nam nije javio.
Kad smo odatle iziÅ¡li, fra Pavo i ja smo razgovarali, koliko bi bilo uputno da odemo i u OZN-u i kažemo im Å¡to se dogodilo sinoć u naÅ¡em samostanu. ZakljuÄili smo da nema smisla ići, a iskreno govoreći, malo smo se i bojali tamo poći – pa smo se vratili kući.
Nekoliko dana nakon toga neki su doÅ¡li (mislim da su bili iz RodoÄa) i rekli, da je Neretva izbacila jednoga fratra na Bišću. Oni su ga i pokopali – blizu Neretve. Malo poslije toga doÄ‘e k meni, dok sam Å¡etao iza crkve, ona – ne sjećam joj se imena – Å¡to je u nas radila u tiskari i knjižnici (prodavala je krunice i druge devocionalije) i veli: ‘VeleÄasni, Neretva je izbacila jednoga fratra – dolje ispod Starog mosta.’ Ja joj velim: ‘Ovako: hajde molim te otiÄ‘i i vidi pa ako bude joÅ¡ tamo ti se vrati ili mi javi!’ MeÄ‘utim, ona se viÅ¡e nije vraćala. Å ta je bilo i kako je bilo, ja nemam pojma.â€
Ubili su moga prijatelja!
Potom, nakon Å¡to je ukratko opisao ljudski i svećeniÄki lik svakoga od sedmorice ubijene subraće, fra Gaudencije je posvjedoÄio takoÄ‘er kako su on i fra Bonicije RupÄić, u proljeće 1945. godine, na zamolbu nekih fratara sa Å irokoga Brijega, iÅ¡li kod novih vlasti i tražili dopuÅ¡tenje da se posmrtne ostatke tamo ubijene subraće prenese na mjesno groblje. Naime, partizani su, prije nego u Mostaru, na Å irokom Brijegu, ubili velik broj franjevaca i njihova tjelesa jednostavno ubacili u jedno skloniÅ¡te koje se nalazilo blizu samostana. Rezultat tih pregovora je bio da vlasti nisu dopustile prijenos posmrtnih ostataka. MeÄ‘utim, fra Gaudencije se prisjetio i dijela razgovora s istaknutim predstavnicima nove vlasti koji se dijelom odnosio takoÄ‘er na sedmoricu ubijenih fratara u Mostaru. Taj dio fra Gaudencijeva iskaza glasi: „U proljeće 1945. godine javljaju fratri sa Å irokog Brijega: otiÄ‘ite na OZN-u pa upitajte možemo li prenijeti pobijene fratre iz skloniÅ¡ta na Å irokom Brijegu u groblje Mekovac. Mislim da su to javili – pitali fra Didak Burić i fra Mirko Ćosić koji su tada bili na Å irokom Brijegu.
Fra Bonicije RupÄić i ja odemo najprije u Oblasni odbor dr. Cvitanu Spuževiću koji je bio veliki prijatelj provincijala fra Leona Petrovića. On je bio potpredsjednik Oblasnog odbora, odemo k njemu i razložimo zaÅ¡to smo doÅ¡li. Cvitan nam odgovori: ‘Pa naravno da možete.’ MeÄ‘utim, sjeti se ÄŒede Kapora, zvanog ‘Španac’, koji je bio sekretar – on je biva jaÄi po položaju. ‘Trebamo poći k ÄŒedi’, reÄe Cvitan. I odemo fra Bonicije, Cvitan Spužević i ja ÄŒedi Kaporu.
Čedo nas lijepo primio. Sjednemo u fotelje, a Cvitan će Čedi! Evo, zašto su ovi došli: mole da bi prenijeli kosti fratara na Širokom Brijegu. Čedo odmah glatko: ‘Ne i ne! Borbe se još vode na Ivan-planini. Kad bismo mi dozvolili da fratre prenose narod bi se okupio i to bi bila manifestacija za fratre a demonstracija protiv nas. Ne, ne možemo to još dozvoliti. Mi ćemo naložiti našim vlastima na Lištici da urade što treba.’ Onda su naložili da se sklonište zatvori i da narod ne može više ulaziti.
Onda je poÄeo razgovor jesu li fratri na Å irokom Brijegu pucali. ‘SluÅ¡ajte samo ovo, kažem ja ÄŒedi Kaporu, uzmimo da su pucali, a Vi znate Å¡to to znaÄi ‘uzmimo’, tj. oni nisu pucali, ali uzmimo da su pucali. ZaÅ¡to je onda u skloniÅ¡tu naÄ‘en ubijen na primjer fra Marko Barbarić, koji je ležao bolestan i ima osamdeset (80) godina? Kud će on u skloniÅ¡te, ako su fratri pucali!?’ ÄŒedo Kapor na tu moju izjavu ni jedne jedine rijeÄi. A Cvitan Spužević, kao da sad gledam, gurne ÄŒedu u koljeno i veli: ‘Čedo, ubili su moga najboljeg prijatelja! Prije nego sam stigao u Mostar, ubili su provincijala dr fra Leona Petrovića – moga najboljega prijatelja!’ ÄŒedo ni jedne jedine rijeÄi na to. Dakle, kao poÅ¡ten Äovjek priznaje da nije dobro Å¡to su fratri pobijeni!†bpz.ba