Franjo TuÄ‘man bio je povjesniÄar, državnik i prvi predsjednik suverene i samostalne Republike Hrvatske.
Temelji njegove politike bili su pomirba i ujedinjenje svih Hrvata neovisno o ideoloÅ¡koj pripadnosti, politiÄko-nacionalni pokret Äiji je cilj bio stvaranje samostalne države, ponovni ulazak u zapadnoeuropski i srednjoeuropski civilizacijski krug, a izlazak iz ‘balkanske krÄme’ te obnavljanje potiskivanih i stigmatiziranih hrvatskih tradicija, kulture, jezika, povijesti…
Domoljublje ili patriotizam (iz starogrÄkog patris – otac, iz latinskog patria – domovina) oznaÄava emocionalnu privrženost svojem narodu. Pojam se koristi i kao izraz ponosa na vlastiti narod i može biti temeljen na vrlo razliÄitim karakteristikama ili aspektima naroda, kao Å¡to su jezik, kultura, povijest ili Å¡port.
DetuÄ‘manizacija je pojam koji oznaÄava politiÄke i druÅ¡tvene promjene poslije smrti predsjednika Republike Hrvatske dr. Franje TuÄ‘mana, u kojima su mnoga dostignuća njegove vladavine pokuÅ¡avana i/ili bila sustavno ruÅ¡ena ili omalovažavana.
To su enciklopedijske Äinjenice.
Da, razvidno je da je Franjo TuÄ‘man bio veliki hrvatski domoljub. Domoljub, a ne nacionalist. U Äemu je onda problem i zaÅ¡to nekima toliko smeta lik i djelo oca moderne hrvatske nacije dr. Franje TuÄ‘mana?
PokuÅ¡aji detuÄ‘manizacije Hrvatske poÄeli su joÅ¡ za TuÄ‘manova života, nastavila se nakon njegove smrti, a na ovaj ili onaj naÄin sustavno su ju provodili mnogi. I RaÄan i Mesić, i Milanović i Pusićka, i mediji, i Hrvati, i ne-Hrvati, i sudovi naÅ¡i i sudovi neÄiji, i nevladine udruge, i strani Äimbenici, i politiÄari koje je TuÄ‘man stvorio, i ovi i oni, i oni koji se okreću ovamo ili onamo ovisno o tome kako je vjetar puhao i kako puÅ¡e. A vjetar je bio zapuhao kontra TuÄ‘mana.
Iako nitko zapravo nije mogao, niti znao, argumentirano objasniti Å¡to je to toÄno TuÄ‘man zgrijeÅ¡io i zaslužio sudbu koja ga je snaÅ¡la, to ih nije sprijeÄilo da pokrenu pravi ideoloÅ¡ko-psiholoÅ¡ki rat protiv obnovitelja moderne hrvatske državnosti i prvog hrvatskog predsjednika.
DoÅ¡lo je do ozbiljnog i opakog izvrtanja povijesti i povijesnih Äinjenica. Domovinski rat podvrgnut je sustavnoj kriminalizaciji, legitimna oslobodilaÄka akcija Oluja postala je zloÄinaÄki pothvat, a generali heroji postali su proganjani i lica s tjeralica. TuÄ‘manovo domoljublje proglaÅ¡eno je ustaÅ¡tvom, a on krivcem za lopovluk u državi, koji je realno poÄeo i kulminirao nakon njegove smrti, bio je kriv za stanje u Bosni i Hercegovini, iako je on najmanje odgovoran za tamoÅ¡nju nacionalnu podjelu, bio je kriv jer ga odreÄ‘eni meÄ‘unarodni krugovi nisu voljeli, a nisu ga voljeli ne zato Å¡to nije demokratiÄan, već zato Å¡to se strastveno borio za obranu hrvatskih nacionalnih interesa. Bio je kriv za sve. Bio je kriv zato Å¡to je stvorio samostalnu Hrvatsku. Bio je kriv Å¡to je uopće postojao.
Zoranu Milanoviću trend je detuÄ‘manizacije kao naruÄen dobro doÅ¡ao i poslužio kao platforma za provoÄ‘enje vlastite antituÄ‘manovske politike. Ovom djetetu crvenog establiÅ¡menta Tito je draži od TuÄ‘mana. Ni o Domovinskom ratu, kojeg je nazvao graÄ‘anskim, nema neko dobro miÅ¡ljenje, jer, kaže on, branitelji smrde, a u obranu domovine su ionako iÅ¡li jer su bili siromaÅ¡ni i neobrazovani.
Apsurdna Vesna Pusić, njegova desna ruka, u parlamentu, hramu hrvatske demokracije, izjavila je da je Republika Hrvatska izvrÅ¡ila agresiju na Bosnu i Hercegovinu, a za tu “struÄnu” analizu meÄ‘unarodnih odnosa bila je nagraÄ‘ena foteljom ministrice vanjskih poslova. Politika Zorana Milanovića i njegovih ministara nije bila usmjerena samo protiv TuÄ‘mana. Nevjerojatno i tužno, ali takva je zlonamjerna politika koristila joÅ¡ veći nož i rezala joÅ¡ dublje – protiv Hrvatske. To je tragiÄno, ali ne i neoÄekivano, jer isti taj bivÅ¡i premijer svoju zemlju naziva ‘sluÄajnom državom’. Nikada u povijesti nije netko tako visoko pozicioniran na državnoj ljestvici udario tako nisko protiv vlastite države.
Ako je, po Milanoviću, Hrvatska sluÄajna država, nije jasno zaÅ¡to se isti ljuti kad ga se naziva sluÄajnim premijerom. I nije mu dosta jednom. On bi opet, i baÅ¡ bi namjerno, a ne sluÄajno, htio ponovno biti na vrhu ove sluÄajne države. Dok su se, po Milanoviću, neuki i siromaÅ¡ni borili za stvaranje Hrvatske, on je negdje na putu od kafića do diplomatskog domjenka naÄuo da u svijetu postoje ljudi koje zovu Spin doktori. Puno godina kasnije, moderni je Milanović jednog takvog doveo u Hrvatsku da mu osmisli pobjedniÄku kampanju svjetske kvalitete. Jer u njegovoj Partiji nema domoljuba.
Gospodin Alex Brown je Amerikanac. A Amerika je najdomoljubnija zemlja na svijetu. Dakle, gospodin Alex je sigurno domoljub. Stoga ni ne Äudi Äinjenica da je ovaj mag za odnose s javnošću iskazivanje domoljublja u predizbornoj kampanji definirao kao kljuÄni i osnovni preduvjet za dobivanje glasaÄa. Iako se Alex vjerojatno nije mogao dovoljno naÄuditi tome Å¡to svoga klijenta mora uÄiti osnovnim stvarima, odnosno ljubavi prema domovini i nacionalnom ponosu, Milanović je, u maniri Ä‘aka koji skupo plaća instrukcije nakon nastave, neprirodno i preko noći usvojio domoljubnu retoriku i poÄeo se žestoko i u superlativima razbacivati svojom ljubavlju prema rodnoj grudi dok su oko njega vijorile hrvatske zastave. Spominjalo se tu i Franju TuÄ‘mana, volio ga je odjednom skoro kao i Tita, a umalo je i svoju zraÄnu luku dobio. Paralo je sve to i oÄi i uÅ¡i, ali Milanović se bio opasno uživio u domoljubnu rolu. A onda je Alex otiÅ¡ao. Milanovićevo domoljublje skupa s njim. ÄŒetiri godine je varao hrvatski narod i joÅ¡ jednom i zadnji put uspio je u tome u kampanji.
Franjo TuÄ‘man sanjao je Hrvatsku, sanjao je Hrvate kao ‘svoje na svome’. Bio je najveći Hrvat meÄ‘u Hrvatima, bio je ponosan otac hrvatske države. Bio je karakterna ljudina, hrabri vizionar, istinski državnik i nadasve iskreni domoljub. Iako sustavno izvrgavan negaciji, kleveti i degradaciji, nijedna bezidejna i inferiorna politiÄka ni javna struja nije uspjela umanjiti njegovu ostavÅ¡tinu.
DetuÄ‘manizacija je u neÄemu ipak uspjela. Javno je razotkrila sve one koji ga nisu voljeli, a zapravo nisu voljeli Hrvatsku. Uspjela je moralno, ekonomski i politiÄki razoriti zemlju. Na naÄine koje Franjo TuÄ‘man nikad ne bi dozvolio. Jer, on je Hrvatsku volio. A ljubav Äuda Äini.
H. Krmpotić tropolje.info