Connect with us

BiH

Zabrana izvoza naoružanja (ni)je politički motivisana

Iako se očekivalo da će priča o izvozu naoružanja iz BiH u Ukrajinu dobiti svoj epilog, stvari su se zakomplikovale s obzirom na reakcije Rusije. Stav nadležnog ministarstva BiH trebala bi biti saopštena danas (30.01.).

O slučaju izvoza naoružanja iz BiH u Ukrajinu oglasila se i zvanična Moskva koja je pozvala BiH da obustavi isporuku oružja Kijevu a koje bi se prema njihovim tvrdnjama Ministarstva vanjskih poslova Rusije moglo koristiti za ubijanje civila. Ovo je, kako su prenijele ruske agencije, saopštio portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Aleksandar Lukaševič. On je izrazio zabrinutost što BiH isporučuje oružje Ukrajini i osudio takav potez, posebno jer se, kako kaže, radi o zemlji koja se suočavala sa ratnim sukobima.

“Apelujemo na vlasti BiH da odustanu od planova da Kijevu isporuče municiju. Takvi planovi su u suprotnosti sa meÄ‘unarodnim normama, standardima OEBS-a, posebno u sklopu Foruma za bezbjednost i saradnju”, rekao je LukaÅ¡evič a prenosi ruska agencija Itartas, navodeći da bi sporno naoružanje moglo da se iskoristi u sukobima sa civilima i otežava mirno rjeÅ¡avanje konflikta.

Jedna od najvećih afera do sada

Nesumnjivo da se radi o jednoj od najvećih afera oko izvoza oružja iz BiH ukoliko se izuzmu sumnjive tenderske procedure koje su ranije vrÅ¡ene u cilju uniÅ¡tavanja viÅ¡kova naoružanja u BiH. Stanje je posebno zakomplicirano nakon Å¡to je Boris Tučić, dojučeraÅ¡nji ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, podnio ostavku, ne želeći, kako je rekao da učestvuje u naoružavanju u sukobima u Ukrajini. Odluka je politička, potvrdio je i njegov stranački Å¡ef Milorad Dodik koji je rekao da Republika Srpska ne može podržati izvoz naoružanja: „Mi ćemo ostati prinicipijelno protiv bilo kakvog načina da se oružje iz BiH distribuiÅ¡e prema prostorima gdje se ratuje…“

Posao vrijedan oko pet miliona eura a koga vodi kompanija „Unis“ iz Sarajeva tako je stopiran iako su saglasnost na ovu odluku dale sve potrebne institucije. Osnovi razlog za ostavku Tučića, je kako navodi, neslaganje sa postupcima pojedinih institucija BiH uključenih u proces izdavanja dozvola za vanjskotrgovinski promet naoružanja i vojne opreme iz BiH.

Sve procedure ispoštovane, slijede krivične prijave

Ipak sve dozvole su pribavljene na vrijeme, tvrde u „Unis“-u i prema riječima direktora, Suvada Osmanagića zbog svega ovoga uslijediće krivične prijave protiv odgovornih s obzirom na to da se radi o velikom poslovnom gubitku: „Zahtjev za izvoz naoružanja je uredno podnesen još u devetom mjesecu prošle godine, sa svom potrebnom dokumentacijom. Sve saglasnosti su dobijene i trebala je dozvola biti izdata do 29.12. Ministarstvo ne može komentarisati ništa, ono je samo sakupljač dokumentacije i ukoliko je sve ispoštovano oni su dužni da dostave odobrenje“.

Direktna šteta, ukoliko dozvola za izvoz ne bude izdata je pet milona eura s obzirom na to da se na municiji nalazi logo ukrajinskog MUP-a koje je i naručilac, dok se indirektna šteta po industriju BiH procjenjuje na više desetina miliona eura.

Očekuje se stav ministarstva

Kakav se epilog očekuje, biće poznato ovog petka (30.1.) kada bi zamjenica ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Ermina Salkičević-Dizdarević trebala saopštiti stav ministarstva po ovom pitanju. To ne znači da će biti donesena odluka o izvozu naoružanja već stav o cijelom slučaju, potvrđeno je iz ministarstva. Ranije su saopštili da je odmah nakon ostavke Tučića, predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda donio rješenje o njegovom razrješenju.

„U ponedjeljak (26.01.) je traženo od nadležne službe da hitno pripremi i predoči zamjenici ministra sve relevantne činjenice o ovom predmetu kao i svim drugim predmetima izvoznih dozvola izdatih u prethodnom periodu. Nakon što bude izvršen potpuni uvid u cijelu proceduru i predmet, Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine će biti u prilici eventualno dodatno informisati javnost“, navodi se u saopštenju ministarstva.

I dok se čeka odluka nadležnih, stručnjaci za bezbjednost u BiH ocjenjuju da Ukrajina nije na spisku zemalja u koju je zabranjeno izvoziti naoružanje, ali da je evidentno da sukobi u toj zemlji postoje čime bi se trebali voditi svi u BiH.

Oprez potreban BiH

„Nije to stvar samo politike već i poštovanje nekih međunarodnih konvencija kojih je BiH potpisnik. BiH nije potreban nijedan potez koji je svrstava na neki stranu. Politički okvir bio je razlog za ostavku Tučića, ali u svakoj oblasti u BiH politički kurs je prisutan a posebno kada je riječ o municiji“, kaže Predrag Ćeranić, stručnjak za bezbjednost.

Iako bi stav Ministarstva spoljnih poslova i ekonomskih odnosa o izvozu naoružanja u Ukrajinu mogao biti poznata već danas (30.01.), ima i onih u BiH koji smatraju da bi se o svemu ovom trebala održati i rasprava u Palamentu BiH. Što se tiče Predsjedništva BiH ono u ovom slučaju nema formalne ingerencije. Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić iako smatra da se u ovom slučaju radi o političkim razlozima i da se pojedinci samo žele predstaviti kao zaštitnici interesa Rusije, smatra da BiH ne bi trebala izvoziti naoružanje ni u jednu zemlju u kojoj postoje sukobi.

DW

Continue Reading