Vlada Federacije BiH je na nedavnoj sjednici razmatrala nacrt zakona o izmjenama Zakona o prijevremenom povoljnijem umirovljenju branitelja Domovinskog rata i donijela odluku o formiranju meÄ‘uresorne radne skupine za izradu teksta izmjena i dopuna ovog zakona, piÅ¡e VeÄernji list BiH.
Vlada je razmatrala i nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posebnim pravima dobitnika ratnih priznanja i odlikovanja i Älanova njihovih obitelji te zadužila resorno ministarstvo da, u skladu s primjedbama iz rasprave, doradi tekst izmjena i dopuna ovog zakona.
Prava koja se uvode
Oba nacrta zakona “VeÄernji list†BiH ima u posjedu i već smo donijeli Å¡to je novo u nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posebnim pravima dobitnika ratnih priznanja i odlikovanja i Älanova njihovih obitelji, a u danaÅ¡njem broju donosimo Å¡to je novo u nacrtu zakona o izmjenama Zakona o prijevremenom povoljnijem umirovljenju branitelja Domovinskog rata. Prema trenutaÄnom nacrtu zakona, jedina izmjena odnosi se na Älanak 15. koji je Ustavni sud FBiH proglasio neustavnim. “Razlog za donoÅ¡enje zakona je izvrÅ¡enje presude Ustavnog suda Federacije BiH, broj: U-29/13 od 22. i 29. 1. 2014. godine, kojom je Ustavni sud FBiH utvrdio da odredba Älanka 15. stavka 1. Zakona o prijevremenom povoljnijem umirovljenju branitelja Domovinskog rata nije u suglasnosti s Ustavom Federacije BiH. U cilju provedbe navedene presude predlaže se donoÅ¡enje izmjena navedenog zakonaâ€, navodi se u obrazloženju nacrta. Sporni Älanak 15 odnosio se na naÄin dokazivanja Äinjenica. Naime, u Äl. 15 stavu 1 koji se izmjenama briÅ¡e glasi: “Dokazivanje Äinjenica za ostvarivanja prava po ovom zakonu, bez obzira na to pokreće li se postupak po službenoj dužnosti ili na zahtjev stranke, vrÅ¡i se iskljuÄivo na temelju pisanih dokaznih sredstava izdanih od mjerodavnih tijela, odnosno mjerodavnih ustanova.â€
Å to je bilo sporno?
Pojednostavljeno, rijeÄ je o brisanju Älanka Zakona o prijevremenom povoljnijem umirovljenju branitelja Domovinskog rata koji se odnosio na osporavanje mogućnosti dokazivanja Äinjenica uz iskaz svjedoka u sluÄaju kada o nekim Äinjenicama nije moguće pribaviti pisanu dokumentaciju. Svjedoci kao dokazno sredstvo, a koji su jedan od naÄina dokazivanja dopuÅ¡tenih Zakonom o upravnom postupku, bili su predmet sporenja od poÄetka revizije.
Naime, Älankom 9. Zakona o provoÄ‘enju kontrole zakonitosti koriÅ¡tenja prava iz oblasti braniteljsko-invalidske zaÅ¡tite propisano je bilo da se ne mogu uzeti kao relevantni podaci koji su utvrÄ‘eni u upravnom postupku koji je proveden samo na osnovi izjava svjedoka, da bi Ustavni sud donio presudu da sporni Älanak 9 nije u suglasnosti s Ustavom FBiH. Podsjetimo, ovaj zakon donesen je, zbog postupanja po presudi Ustavnog suda FBiH, 2013. godine, a obuhvatio je sve tri uredbe o povoljnijem umirovljenju pripadnika bivÅ¡e Vojske FBiH i službenika i namjeÅ¡tenika bivÅ¡eg FMO. tropolje.info