Za HDZ BiH glasovalo 80% Hrvata, SDA i SNSD podržava po 40 posto Bošnjaka i Srba
Porasla potpora vladajućem HDZ-u u odnosu na posljednje lokalne izbore održane u BiH je još više povećao prednost u odnosu na konkurenciju
Kada su se prebrojili i posljednji zaostali listići koji su doÅ¡li poÅ¡tom ili pak od mobilnih timova, postalo je jasno kako je kod Hrvata joÅ¡ jednu uvjerljivu pobjedu ostvario HDZ BiH, povećavajući broj glasova koje je osvojio na lokalnim izborima, kao i broj naÄelnika te vijećniÄkih mandata, dok je druga stranka ostao HDZ 1990., a HSP BiH se nije uspio znaÄajnije nametnuti kao treća opcija, piÅ¡e VeÄernji list BiH. U samo dvije od 66 općina pobijedio je HDZ 1990., a u utrci za općinska vijeća u Äak 63 HDZ BiH. Ove dvije stranke nastupile su djelomiÄno u koaliciji u srediÅ¡njoj Bosni i Republici Srpskoj pa se s potpunom preciznošću ne može govoriti o apsolutnim brojkama.
Prema podacima sa stranice SrediÅ¡njeg izbornog povjerenstva, doÅ¡lo se do zakljuÄka kako je HDZ BiH osvojio oko 105.000 glasova, dok je prvi pratitelj na izborima na hrvatskoj politiÄkoj sceni HDZ 1990., nastao raskolom prije 10 godina u okrilju starije stranke, dobio oko 28.000 glasova. Za HSP BiH glasovalo je oko 5000 biraÄa. Ti podaci prikupljeni su analizirajući pedesetak općina Hercegovine i Bosne u kojima Hrvati imaju kakav-takav utjecaj. Najveću razliku u HercegovaÄko-neretvanskoj županiji HDZ-ovci su ostvarili u ÄŒapljini, a onda u ÄŒitluku. Valja pri tome reći kako izbori u ovoj županiji nisu održani u Mostaru, a u Stocu su prekinuti zbog nasilja na biraliÅ¡tima. U ovoj županiji HDZ 1990. i HSP BiH ostvarili su dva i pol puta manje glasova od HDZ-a BiH za koji je glasovalo 13.648 biraÄa. U ZapadnohercegovaÄkoj županiji trostruko viÅ¡e biraÄa imao je HDZ BiH nego druge dvije stranke koje ga slijede – HDZ 1990. i HSP BiH. U Hercegbosanskoj županiji, hrvatska oporba se joÅ¡ viÅ¡e približila vladajućem HDZ-u BiH. Tako je sam HDZ 1990. stigao na tek 2,2 puta manje glasova od HDZ-a BiH, koji je pak svoji izborni rezultat popravljao u općinama GlamoÄ, Grahovo, Drvar. Srednjobosanska županija je definitivno utvrda HDZ-a BiH. Tamo je za tu stranku glasovalo oko 30.000 biraÄa premda su u velikom broju općina postojale hrvatske ili liste HNS-a BiH. Ovdje je daleko najveći broj biraÄa koji vjeruje politiÄkoj opciji starog HDZ-a.
HSS ušao u igru
NajoÄitija je razlika u KreÅ¡evu gdje HDZ BiH ima deset puta viÅ¡e glasova nego prvi pratitelji iz reda HDZ-a 1990. 
U Posavskoj županiji posustaje razlika izmeÄ‘u dvaju HDZ-ova pa su u “devedesetki†u ovoj županiji razliku smanjili ispod dva puta, a u Domaljevac-Å amcu je fotofiniÅ¡ ipak presudio u korist HDZ-a BiH. 
ZeniÄko-dobojska županija potvrÄ‘uje trend srediÅ¡nje Bosne, a tamo je gotovo pet puta viÅ¡e biraÄa glasovalo za HDZ BiH nego za najvažnije protukandidate iz HDZ-a 1990. i HSP-a BiH.
ŽepÄe i Zenica
Ekstremi su ŽepÄe, u kojemu je deset puta viÅ¡e biraÄa HDZ-a BiH nego mlaÄ‘eg HDZ-a, i Zenica gdje je HDZ 1990. slavio sa svojom listom za Općinsko vijeće. No, njihova podjela nije im donijela mjesto u Općinskom vijeću Zenice. U Tuzlanskoj županiji od hrvatskih stranaka ne postoji gotovo nitko osim vladajuće politiÄke opcije – HDZ-a BiH. Iznimku od sedam općina jedino predstavlja Srebrenik u kojemu postoji općinska organizacija HDZ-a 1990. U Sarajevskoj županiji identiÄna situacija, ali i Unsko-sanskoj. Tako je, ukupno gledajući, HDZ ostvario porast od oko 10 posto u odnosu na izbore 2012. odnosno 2008. godine. Kada se pak pogleda broj mandata općinskih vijećnika, onda je porast joÅ¡ i veći. Naime, u odnosu na 2008. godinu, kada je imao 262 vijećnika, nakon ovih izbora ova stranka ima 324 vijećnika, Å¡to je gura u sami vrh u BiH. Pri tome treba reći kako u Mostaru nisu održani ni ove godine izbori, dok će se za Stolac podaci moći zbrajati tek kada se organiziraju ponovljeni izbori. 
Brojke o broju mandata i potpori biraÄa djelomiÄno slijede i trend broja naÄelnika koje su ostvarile hrvatske stranke pa je tako HDZ BiH dobio 18 pozicija naÄelnika i gradonaÄelnika, HDZ 1990. trojicu, a HSP BiH ni jednoga. Taj je monopol djelomiÄno pokvario i HSS Stjepana Radića koji je u općini Dobretići dobio jednoga naÄelnika, ali i većinu u tamoÅ¡njem Općinskom vijeću uime HDZ-a BiH. U odnosu na politiÄke stranke iz druga dva naroda, jasno se izdvajaju politiÄke opcije Stranke demokratske akcije, ali i Saveza nezavisnih socijaldemokrata. No, ni jedna stranka iz ta dva druga naroda nema toliku prednost unutar svog nacionalnog bloka kao Å¡to je to sluÄaj s HDZ-om BiH koji u biraÄkome tijelu ima potporu oko 80 posto biraÄa. Istodobno kod Srba SNSD ima udio od oko 40 posto potpore srpskih biraÄa, koliko se kreće potpora i unutar boÅ¡njaÄkog biraÄkog tijela za SDA. Lokalni izbori, s obzirom na to da se dogaÄ‘aju s vremenskim odmakom od dvije godine izmeÄ‘u dva ciklusa općih izbora, uvijek su važan test popularnosti za stranaÄka vodstva. Zanimljivo je i da podaci o udjelu hrvatskih stranaka znaÄajno korespondiraju s podacima istraživanja provedenim prije izbora koji su pokazivali da bi na razini BiH izborni prag jedino proÅ¡ao HDZ BiH. •