Kultura
Vratimo Hrvatsku Hrvatima, pa će se Srbi sami integrirati
Samo dan nakon međunarodnog priznanja Hrvatske, Douglas Hurd, ministar vanjskih poslova Velike Britanije rekao je da je priznanje samo moralna satisfakcija Hrvatima, bez ikakvog bitnog sadržaja i da će se sve to lako promjeniti u narednome razdoblju.
ProÅ¡le su dvadeset i Äetiri godine od meÄ‘unarodnog priznanja Republike Hrvatske i osamnaest godina od mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja.
Samo dan nakon međunarodnog priznanja Hrvatske, Douglas Hurd, ministar vanjskih poslova Velike Britanije rekao je da je priznanje samo moralna satisfakcija Hrvatima, bez ikakvog bitnog sadržaja i da će se sve to lako promjeniti u narednome razdoblju.
Tu Hurdovu politiku prema Hrvatskoj obznanio je kao Äinjenicu pokojni predsjednik TuÄ‘man viÅ¡e puta tijekom borbe za hrvatsku nezavisnost, govoreći o teÅ¡koćama s kojima se suoÄavamo.
TuÄ‘man je u govoru prigodom umirovljenja kardinala Kuharića rekao: „MeÄ‘utim moramo biti svjesni da smo trajno, ne samo pod snažnim jednostranim povećalom svjetske politike, već i izloženi kojekakvim neosnovanim pritiscima, te zaÄudnom nerazumijevanju naÅ¡eg stanja i htijenja, naÅ¡eg puta u slobodu i demokraciju. Pritiskaju nas, ali ne mogu nas ni skrÅ¡iti, ni skrenuti s naÅ¡eg pravednog puta. Sude nas i osuÄ‘uju bez osnova ili zbog sporednosti. Promatraju, a ne vide, ako pak i vide ne priznaju ni ono Å¡to je najsvetije naÅ¡em Äovjeku i Äitavom hrvatskom narodu. A sve to zato, Å¡to se ne želimo podrediti nekim novim okvirima, sliÄnim onima iz kakvih smo se jedva izbavili. Zato Å¡to želimo biti svoji i Božji, živjeti s drugima u miru i skladu, na osnovama meÄ‘usobnog poÅ¡tovanja i priznanja.“
IskljuÄivo u kontekstu ove dvije poruke treba gledati sve Å¡to se dogaÄ‘alo tijekom uspostave samostalne Republike Hrvatske i procesa reintegracije Podunavlja.
A obje poruke, posebno dio o „novim okvirima“ iz govora predsjednika TuÄ‘mana treba staviti u kontekst RaÄanovog prijedloga Ustavne odluke o samostalnosti Republike Hrvatske od 25. lipnja 1991. godine, koja je sadržavala trenutni poÄetak pregovora oko uspostave nove zajednice sa Srbijom.
To sam viÅ¡e puta ponovio u analizama aktualnih politiÄkih dogaÄ‘aja u Hrvatskoj, pogotovo u analizama politika SDP-a i HNS-a.
To je izvoriÅ¡te njihovih politika i svega Äemu svjedoÄimo godinama.
I to ću stalno ponavljati dok ne dobije odjek u konkretnoj politici hrvatske desnice ili bar u znaÄajnijem vidu u hrvatskoj javnosti.
Hrvatska je vojska mogla samljeti srpsku okupacijsku silu lakše i brže nego u Bljesku ili Oluji.
MeÄ‘utim Äitav niz meÄ‘unarodnih silnica TuÄ‘man tada nije mogao ignorirati. PreviÅ¡e bi bilo na kocki u strateÅ¡kom pogledu, a on kao mudar državnik kockom nije odluÄivao. Pogotovo Å¡to mu je kao istinskom hrvatskom državniku bilo jasno da je kljuÄna strateÅ¡ka temeljnica hrvatske državnosti, državnost hrvatskog naroda u BiH, koja se tek trebala rijeÅ¡avati.
Treba li naglaÅ¡avati koliko se danaÅ¡nja Hrvatska udaljila od tih Äinjenica, od TuÄ‘manove strategije?
Ne treba nikome zdrava razuma.
U Hrvatskoj divljaju snage koje su od prvih dana borbe za nezavisnost pod firmom razvoja ljudskih prava, sloboda i demokracije financirali britanski i probritanski globalistiÄki krugovi, a poÄetkom ovoga stoljeća te su se snage posve legalizirale kao sastavnica hrvatske politike kroz politiÄko djelovanje SDP-a i HNS-a.
Petnaest godina bile su na funkciji predsjednika Republike i osam su godina imale izvršnu i zakonodavnu vlast.
Tome treba pridodati gotovo potpunu kontrolu medija.
Nema nikakve sumnje da je Beogradu 1998.godine bilo jasno da nema nikakvih šansi vojno obraniti Podunavlje, jednako kako nema nikakvih sumnji da se vojna agresija tada preusmjerila na ostvarivanje Hurdove najave o državnosti bez sadržaja.
Zbog toga je Beograd prihvatio sporazum o reintegraciji.
Stanimirović, Pupovac i kompanija dobili su kako bi Srbi rekli – prekomandu.
Postali su politiÄari u Hrvatskoj.
I nastavili zajedno sa spavaÄima agentima Beograda i meÄ‘unarodnih antihrvatskih centara moći u Zagrebu, ostvarivati velikosrpske politiÄke interese, koji su se potpuno preklapali s meÄ‘unarodnim ambicijama na ovim prostorima.
ZajedniÄko im je bilo – uniÅ¡tavanje hrvatske državnosti.
Kako?
Topovi i tenkovi su otpremljeni u Srbiju, jer su bili bezvrijedni, a novo oružje je postala hrvatska Država, koju je trebalo preuzeti pod potpunu kontrolu integracijom s navodnom hrvatskom ljevicom i uz pomoć Velike Britanije i njenih satelita.
Pa onda, toÄno onako kako je radio RaÄan od 2000-2003. godine, zatim Milanović od 2011-2016. godine, uz pomoć antihrvatskih politika s PantovÄaka, hrvatsku Državu iskoristiti kao oružje za uniÅ¡tenje državnosti i suvereniteta hrvatskoga naroda.
U tom kontekstu prijelomni je dogaÄ‘aj bio pobjeda Kolinde Grabar Kitarović na predsjedniÄkim izborima, a joÅ¡ je važnije formiranje nove vlade u savezu Mosta i Domoljubne koalicije.
Kolinda Grabar Kitarović je unijela snažnu politiÄku energiju i prije svega jako utjecala na stvaranje nove politiÄke i druÅ¡tvene klime u Hrvatskoj. To je daleko važnije od bilo kojega njenog pojedinaÄnoga poteza.
Oslobodila je duh slobode iz boce, a on se nikada ne vraća nazad.
I temeljni je preduvjet za svaki uspjeh Äovjeka, druÅ¡tva, naroda, države.
Pitajte Amerikance tko ne vjeruje.
Drugi, po potencijalu jednako važan element, je pojava Mosta u sastavu nove Vlade. To ne bi imalo nikakav znaÄaj da je Most formirao Vladu s Milanovićem i Pusić, ali ima potencijal golemoga preokreta u savezu s Domoljubnom koalicijom.
Bez Mosta ne bi bio moguć potencijal koji simbolizira Tihomir Orešković, makar da je postao predsjednik Vlade sa samostalnom HDZ-ovom većinom.
Tihomir OreÅ¡ković i ono Äemu se Hrvatska nada, iako je službeno bio prijedlog HDZ-a, ustvari simbolizira viÅ¡e nego bilo Å¡to politiku promjena koju je zagovarao Most, a godinama od HDZ-a molila, tražila i vriÅ¡tala autentiÄna Hrvatska. BezuspjeÅ¡no.
Novi vjetrovi pušu hrvatskim ozemljem.
Evo primjera.
Danas je predsjednica Republike rekla u Vukovaru: „NetaktiÄno inzistiranje na provedbi nekih zakonskih odredbi izdvojenih iz politiÄkoga konteksta Ustavnoga zakona o pravima nacionalnih manjina dodatno je otežalo taj proces. Tzv. suživot ljudi Äesto je samo eufemizam za izolaciju i samogetoizaciju pa je potrebno raditi na zajedniÄkom životu Å¡to ne znaÄi nijekanje i poniÅ¡tenje razlika. Zato posebno želim potaknuti mlade jer oni mogu viÅ¡e od bilo koga uÄiniti korake na izgradnji zajedniÅ¡tvaâ€.
Usporedite to s nakaznom porukom s joÅ¡ nakaznijega portala juÄer, koju je poslao Ivo Josipović predsjednici Republike, o postavljanju ćiriliÄne ploÄe na svoj privremeni ured.
Jasno je od prvoga dana svakome da se ne radi o – ćirilici.
Zbog toga je Milanovićeva vlada inzistirala na ćirilici, zbog toga je Pupovac inzistirao na ćirilici, zbog toga Srbija inzistira na ćirilici i zbog toga Josipović i juÄer predlaže – ćirilicu.
I zbog toga je Predsjednica rekla upravo ovo Å¡to smo istakli.
Josipovićeva poruka ima samo usporednu težinu, a svrha njenog isticanja ovdje je ogoljavanje bitnih problema. Skidanje maski kako bi rekao biskup Komarica. Takav je Äovjek bio predsjednik Republike do nazad godinu dana. I, iz toga se ponajbolje može izvući usporedba te uvidjeti golemi znaÄaj promjena koje su se dogodile.
Ništa drugo ne treba tražiti, to dovoljno govori razumnim ljudima.
Treba upravo danas, prigodom obilježavanja dviju znaÄajnih obljetnica jasno reći da Republika Hrvatska joÅ¡ ni izbliza nije suverena, ponajprije zato jer je iz politiÄkog procesa iskljuÄeno preko dva milijuna Hrvata, pa državni poredak nema nužnu optimalnu legitimnost svoga naroda.
A time ni optimalan razvojni potencijal.
Dijaspori Republika Hrvatska mora vratiti status – hrvatskoga naroda.
To je kljuÄni problem hrvatske suverenosti, a ne inozemni dug ili banke u stranom vlasniÅ¡tvu.
To su samo posljedice.
S druge strane, treba također istaći da integracije Srba u hrvatsko društvo nema. Nema je ni jedan korak bliže, nego tijekom agresije na Hrvatsku.
Srbi su se u Hrvatskoj integrirali s politikama koje im stavljaju na raspolaganje hrvatsku Državu za ostvarivanje beogradskih ciljeva. I, ništa više.
Na žalost, floskule o tome da se radi o nekakvoj manjini PupovÄevih Srba nisu realne. Jer, ako izuzmemo Olgu Carević, svih ovih godina ni jedan jedini intelektualac srpskog etniÄkog podrijetla u Hrvatskoj nikada niÄim nije osudio ili pokuÅ¡ao osporiti zla koja je hrvatskome narodu uradila Srbija i srpski narod.
Nikada nitko.
A s druge strane, od sve većega broja Srba svakodnevno se istiÄu ustaÅ¡ki zloÄini, srpska stradanja i mraÄne TuÄ‘manove godine. U tome upravo prednjaÄe intelektualci srpskog etniÄkog podrijetla koji su za vrijeme rata živjeli i radili u Zagrebu.
To je nametnuto uz pomoć hrvatske pete kolone kao neupitna kategorija o kojoj je razgovarati – fašizam.
Dakle, pred hrvatskim narodom i Republikom Hrvatskom su tek odluÄujuće bitke, ni malo manje, ni malo opasnije i presudnije od onih iz devedesetih godina.
Samo Å¡to je u ovome sluÄaju potrebno puno mudrosti, jasnoće, znanja i vjeÅ¡tine za pobjedu jer se neprijatelj viÅ¡e ne nalazi s druge strane bojiÅ¡nice. Tu je, u samome srcu hrvatskoga druÅ¡tva, Äesto u svemu jednak nama. A hrani ga naÅ¡e sljepilo, glupost i bijeg od naÅ¡ih korijena.
Dakle, danas je kljuÄno pitanje kako zapoÄeti proces integracije hrvatskoga naroda u politiÄki poredak Republike Hrvatske, a ne kako zavrÅ¡iti integraciju Srba, koja nikada nije ni zapoÄela. Zbog toga je vrlo pogreÅ¡no govoriti o – reintegraciji.
Nikada se hrvatski Srbi neće uspješno integrirati u državni poredak suverene Republike Hrvatske, ako se prije toga ne reintegrira sveukupan hrvatski narod u temelje svoje državnosti.
To je jedina istina o trenutnom statusu „mirne reintegracije Podunavlja“, ali i o stanju suverenosti Republike Hrvatske.