PriÄa o bespravnoj gradnji na VlaÅ¡iću, nerijeÅ¡enim imovinskopravnim odnosima, te loÅ¡oj infrastrukturi nimalo nije jednostavna. O ovome se već dugi niz godina priÄa, piÅ¡e, vode parniÄni postupci, prenosi Drukciji.ba.
Prema podacima Općine Travnik, na ovoj planini trenutno ima oko 1.600 izgraÄ‘enih objekata, od kojih velika većina nema graÄ‘evinske dozvole i ilegalne prikljuÄke. Konkretnije, bespravnih objekata je oko 1.000.
Ekspanzija gradnje objekata na VlaÅ¡iću ponovo poÄinje 1998. i 1999. godine, a bespravna gradnja se posebno intenzivira 2005., kada je samoinicijativno i bespravno poÄela izgradnja objekata, koja je intenzivno trajala godinu. NaÄelnik Općine Travnik Admir Hadžiemrić podsjeća daje prva gradnja objekata na VlaÅ¡iću, koja je poÄela 70-ih godina, bila na zemljiÅ¡tu obitelji Teskeredžić, tako daje “zbog nemogućnosti rjeÅ¡avanja imovinskopravnih odnosa, izgradnja objekata izvrÅ¡ena na osnovu rjeÅ¡enja o urbanistiÄkoj suglasnosti, a ne na osnovu zakonom propisanih graÄ‘evinskih dozvola.
Najveći problem za dobivanje graÄ‘evinskih dozvola za bespravno izgraÄ‘ene objekte na podruÄju platoa VlaÅ¡ić je i dalje taj Å¡to je većina tih objekata izgraÄ‘ena na zemljiÅ¡tu koje je u vlasniÅ¡tvu porodice Teskeredžić, a isti nisu postigli dogovor o prodaji predmetnog zemljiÅ¡ta. Zbog nerijeÅ¡enih imovinskopravnih odnosa, nije moguće izdati odobrenje za graÄ‘enje za bespravno izgraÄ‘ene objekte, kaže naÄelnik.
Činjenica je da borba obitelji Teskeredžić sa Općinom Travnik zbog vlasništva nad zemljištem na kojem je izgrađen veliki broj vikendica, ali i hotela i drugih ugostiteljskih objekata, traje već 11 godina.
“Radi se o 270 duluma gradskog građevinskog zemljišta koje je u suvlasništvu 10 osoba obitelji Teskeredžić koje imaju idealne dijelove.
Većina objekata koji su na Babanovcu, u samom centru, najmanje njih 90 posto, nalazi se na tom privatnom zemljiÅ¡tu. Objekti su ilegalno graÄ‘eni i ilegalno je izvrÅ¡en prikljuÄak elektriÄne energije.
Sve je ilegalno i sada se vodi postupak iznalaženja mogućnosti za legalizaciju. U proteklih sedam ili osam godina voÄ‘eni su parniÄni postupci koji sustigli do Vrhovnog suda FBiH koji je zauzeo stav da se zemljiÅ¡te mora platiti vlasnicima zemljiÅ¡ta. Bila je teza da se niÅ¡ta neće platiti, kao stoje bio stav prvostupanjskog suda, s obzirom na to da dosta osoba koje rade u sudovima u Travniku i Novom Travniku imaju gore svoje objekte ili indirektno imaju interesa za rodbinu i prijateljeâ€, kaže Adil Lozo, odvjetnik obitelji Teskeredžić.
Vrhovni sud FBiH donio je presude u Äetiri sluÄaja prema kojima graditelji moraju Teskeredžićima isplatiti zemljiÅ¡te.
“Presude su u fazi realizacije, gdje su graditelji dobili pravo da se upiÅ¡u na zemljiÅ¡te, ali su drugim presudama oba vezani da isplate prometnu vrijednosti ili takozvane rezidualne vrijednosti, to je vrijednost zemljiÅ¡ta u odnosu na ukupnu vrijednost objekta i zemljiÅ¡taâ€, pojaÅ¡njava on.
Graditelji koji neće da plate biće tuženi, kaže, odnosno natjerani, jer svi moraju ili platiti zemlju ili nositi objekte sa tuđeg zemljišta.
Dodao je da je sljedeći problem taj Å¡to Å¡est suvlasnika namjerava da izvrÅ¡i prodaju vlasnicima objekata svojih graÄ‘evinskih parcela, Äetiri suvlasnika smatraju da trebaju saÄekati da se cijene povećaju.
InaÄe, na VlaÅ¡iću ima i stotine temelja poÄetnog stadija kuće, gdje se samo stalo sa izgradnjom,a jedan od problema jeste i to Å¡to su neki objekti izgraÄ‘eni na samim skijaÅ¡kim stazama.
NaÄelnika Hadžiemrića pitali smo da li je za neke bespravne objekte izdano rjeÅ¡enje za ruÅ¡enje, na Å¡to nam je on diplomatski odgovorio:
Inspekcijski nadzor obuhvata kontrolu cijele općine Travnik, tako da se i za podruÄje VlaÅ¡ića, primjenjujući jednako Zakon odreÄ‘uju sve zakonom propisane upravne mjere i donose rjeÅ¡enja o ruÅ¡enju objekata, obustavi gradnje i otklanjanju nepravilnosti.