Uncategorized
Val
Novi val „neželjenih ljudi“ ionako će složenu politiÄku konfiguraciju ovih prostora (kako im tepaju svi koji sanjaju obnovu zlosretne države) dovesti do teÅ¡ko održivoga stanja u svim novonastalim državama. ZaÅ¡to? Jer su prve na udaru. Turska i GrÄka jedva Äekaju da ih proslijede, Makedonija ih ne može zadržati – Zapad ih viÅ¡e ne želi.
Za Tropolje.info  piše Marko Tokić
Migranatska provala makedonskih „zaÅ¡titnih mreža“, ovih dana, najavljuje novi val dolazaka s juga. Pliva mrav (s proljeća), plimin val „nigdje željenih ljudi“, dolazi. NjemaÄka koja ih je, makar u poÄetku, pozivala lagano odustaje, druge zemlje i nisu pokazivale neko veliko zanimanje, a mnoge su pokuÅ¡avale potpuno se zatvoriti (ili primiti onoliko koliko ih moćnije europske države od njih i srediÅ¡nje europske institucije prisile, ali bez velikoga oduÅ¡evljenja). Taj novi val „neželjenih ljudi“ ionako će složenu politiÄku konfiguraciju ovih prostora (kako im tepaju svi koji sanjaju obnovu zlosretne države) dovesti do teÅ¡ko održivoga stanja. ZaÅ¡to? Jer su prve na udaru. Turska i GrÄka jedva Äekaju da ih proslijede, Makedonija ih ne može zadržati – Zapad ih viÅ¡e ne želi.
Toga je kao fenomena, makar po izjavama ovih dana, svjestan i predsjednik srbijanske vlade Aleksandar VuÄić. On upozorava na novi prijeteći val koji pristiže, i Äinjenicu da se Zapad sve viÅ¡e zatvara, Å¡to prijeti do sada neviÄ‘enom krizom na ovim prostorima. Takav razvoj dogaÄ‘aja s jedne strane zahtjeva suradnju zainteresiranih država, a s druge strane pojaÄava strahove svih koji su migrantskoj krizi posve izvjesno izloženi. Sve ovo, naravno, otvara prostor za jaÄanje poÄetno, razumljivo, obrambenih nacionalizama (koji se pak, nažalost, mogu vrlo brzo prometnuti i u razloge za agresiju). Tako VuÄić (koji je kao vuk zavijao u Glini: svjedoÄeći o tome da mu ni „geografija“ ni „istorija“ nisu bili omiljeni Å¡kolski predmeti, nego zapravo svetosavsko velikosrpsko nauÄavanje) tek sada izgleda, makar po javnim izjavama, doseže naravouÄenije i (apsurdno kao bivÅ¡i po-Äetnik, neki bi rekli i bivÅ¡i i sadaÅ¡nji Äetnik) upozorava na problem rastućeg nacionalizma na Balkanu. Ako laže koza ne laže rog (a Srbin prema stereotipima samih Srba o Srbima uvijek laže), je li mu vjerovati? VuÄić ovaj put govori istinu (iako se ona može viÅ¡estruko tumaÄiti) jer i sam dobro zna da se Srbija joÅ¡ jednom podgrijava (na sceni su neki stari, a i novi, majstori) i njezin se nacionalizam nanovo pokuÅ¡ava ojaÄati. Manevarski prostor samog VuÄića ipak nije prevelik (sve i kad bi htio da se tom nacionalizmu odupre), pa bi se stoga po pravilu ovih VuÄićevih najava viÅ¡e trebali pribojavati oni oko Srbije, ako su iÅ¡ta nauÄili iz povijesti (za razliku od VuÄića).
Poruka, makar tako mislim (i ako je smijem izvući iz onoga Å¡to je reÄeno), glasi: kad stignu migranti, mi ih Å¡aljemo svugdje gdje ih možemo slati. Ako ih Zapad ne će, ako se i Hrvatska zatvori ostaje nam Crna Gora i BiH. Crna Gora izvan NATO-a ostat mora. A BiH je nedovrÅ¡en posao kojega treba privesti kraju. Republika Srpska već je najavila da nema uvjeta primiti niti jednoga (migranta, naravno). I kud će suza neg’ na oko. I evo ih… Gdje? Tamo gdje se Inzka pita (u Federaciju). A Inzko opet priÄa o Mostaru i kako ne će dopustiti podjele. A mene strah da on opet ne poÄne raÄunati, a već smo naÄuli (nismo nauÄili) da je to i viÅ¡e nego vrstan matematiÄar.
Za to vrijeme Cvijanovićeva (Äitaj i Dodik) i Ivanić igraju se gluhih telefona oko takozvanog Mehanizma koordinacije, njegova sadržaja i uloge na europskom putu BiH, pa se ne zna tko ga  dalje Å¡utira ili igraju poznati dupli pas pa loptu u bunar dok protjeÄe vrijeme. I tako dok se BiH Europi nada, Europa se bavi sobom: hoće li ili ne će Britanija vani. Ode li Britanija eto ti Sorosove priÄe o natjecanju Europe i Rusije tko će od njih ranije propasti. I dok se tako putem referendumske ucjene dogaÄ‘a nagodba izmeÄ‘u europskog otoÄja (Britanije) i kopna (NjemaÄke i Francuske) o raspodjeli, vjerojatno love i utjecaja, u BiH jaÄa europsko raspoloženje, makar u jednom njezinu (doduÅ¡e najmanjem) dijelu.
Ovaj svesrdni europski optimizam predvodi prvi BiH euro-optimist Dragan, koji se sav oduÅ¡evio za ideju kao da je ona jedina nada i baca sve karte na vanjsku politiku (i skoro prihvaćanje BiH zahtjeva), a potom priželjkivano slijede: novi povoljniji izborni zakon i europsko uravnoteženje BiH ustrojstva, jer inaÄe će, na unutarnjem planu, teÅ¡ko biti zadržati postojeće stanje (a ono je, za njega, i viÅ¡e nego odgovarajuće). DoduÅ¡e u zadnje vrijeme javljaju se prvi glasnici upozorenja.
Naime, iako nije posve vidljiv jaÄa tihi pritisak iz pozadine, i najavljuje se (gle Äuda!) vlada Herceg Bosne u egzilu, koja je zasada tek medijska najava (i objava), no i ona govori dosta o pozadinskim politiÄkim gibanjima. JaÄanje opozicijskih struktura gotovo da se može oÄekivati, unatoÄ umrtvljenoj stranaÄkoj politiÄkoj sceni Hrvata u BiH, jer se u redovima Äasnika HVO-a naziru klice do sada kontroliranog nezadovljstva. Naime, sve uÄestalijim otvaranjem sudskih procesa po zapovjednoj odgovornosti (i takozvanom sudioniÅ¡tvu u navodnom zloÄinaÄkom pothvatu) mnogi se od njih osjećaju iznevjereni od (ne)moćne službene hrvatske politike. A i obiÄni narod sve viÅ¡e zabavljen sobom i preživljavanjem ili odlazi na Zapad ili sve viÅ¡e Å¡uti (a nikada, tako nas i povijest uÄi, nije dobro kad se narod uÅ¡uti). Hoće li vruće ljeto odnijeti brige i vratiti optimizam, makar i ne bio europski, zasad je neizvjesno i umnogome ovisi o ruti i sudbini migranata. Ako se za njih naÄ‘e odgovarajuće rjeÅ¡enje sve bi se moglo ponovno rasprsnuti kao mjehur od sapunice (i kao da niÄeg nije ni bilo) i odgoditi se za neka druga vremena, ali ako oni izvrÅ¡e dodatni pritisak politiÄki ekspres lonac bi mogao eksplodirati na sve strane s nepoznatim uÄincima i rezultatima.
VuÄić, naravno, dok govori o nacionalizmu koji se budi, sigurno ne misli na onaj kojega Å eÅ¡elj podgrijava, nego vjerojatno u suglasju s hrvatskim navodno antifaÅ¡istima upozorava na raÄ‘anje nove hrvatske nemani. I u tom smislu unaprijed opravdava sve pripreme u vezi s planovima o pripajanju Republike Srpske, pa i pokuÅ¡aje vjerojatnih, makar i kratkoroÄnih, invazija na sjever Kosova i Crne Gore (do kud se more, da ne kažem može, pa makar i na more).
A u Hrvatska od koje, mi Hrvati u BiH (i naÅ¡e politiÄko vodstvo), mnogo oÄekuje nikako da se stabilizira. Preuzimanje vlasti ide sporo i nova vlada nikako da se u punom kapacitetu uspostavi i krene u rjeÅ¡avanje vlastitih problema, a onda i u vanjskopolitiÄkom smislu da konaÄno malo podupre i naÅ¡e opravdane politiÄke zahtjeve. Ali dok se Europa sjeti da bi valjalo ispraviti nepravde koje su nam poÄinili možda Europe i ne bude. Za to vrijeme vjerojatno će se Karamarko i Petrov igrati gluhih telefona. OreÅ¡ković će biti prezauzet svim i svaÄim da potvrdi odluku o smjeni prvog obavjeÅ¡tajca po odluci Predsjednice države i pripremati proraÄun, biti zauzet svim i svaÄim pa makar i posjetom Angeli Merkel. No, dobro – vjerojatno nama, koji jedva Äekamo, sve ovo ide presporo, a komunistima (i istima) prebrzo i preradikalno jer svakoga dana odlama se komadić po komadić vlasti (i privilegija) i Å¡to je joÅ¡ gore sve je izvjesnije da će se s tim trendom, Äak i pojaÄano, nastaviti. Za kraj, da ne budemo samo pesimisti, ima neÅ¡to lijepo i optimistiÄno: ipak je lijepo kada predsjednik vlade razgovara s premijerkom NjemaÄke u Berlinu i tamo ga primaju kao prijatelja i ozbiljna Äovjeka i državnika prijateljske zemlje. Koje olakÅ¡anje! Prethodnicu su iÅ¡li uglavnom na neke druge destinacije, a i kad su bili tamo gdje je dobro biti nitko ih nije ozbiljno doživljavao. Ne znam zaÅ¡to. Oni znaju. Kakva su vremena nemamo se kada radovati niti kada zadnji primatelj paÅ¡tete, na ovaj ili onaj naÄin (svejdno), napuÅ¡ta HRT.