Kultura
Uvježbavanje
Bosić oslobaÄ‘a Srpsku. Dodik je brani. VuÄić ih miri. To je privid. To je ono Å¡to žele da vidimo. Druga stvar koju vidimo jest da se dogaÄ‘a narod.
Za Tropolje.info piše Marko Tokić
Ovih dana u BiH, a možda i na cijelom brdovitom Balkanu događa se nešto što bi se moglo olako shvatiti kao srpska posla. No, bojim se da su stvari mnogo dublje i da se iza privida koji se stvaraju igra vrlo ozbiljna igra.
Ako nas sjećanje služi, mi neÅ¡to stariji, joÅ¡ uvijek možemo prizvati slike sa Kosova: niko ne sme da vas bije; pa izvoza revolucije koji je uslijedio pod razliÄitim imenima: jogurt revolucija, maksimirski bal delija, balvan revolucija ili sve zajedno jednim imenom dogaÄ‘anje naroda – a potom je uslijedio, rat! Sad se igra perfidnije i ne toliko oÄito. Ni snaga viÅ¡e nije kao ona nekada kada je Äetvrta armija (kako su joj tepali) stajala iza zacrtanih ciljeva a i u svijetu je bilo prijatelja na koje su se mogli nasloniti. Želimo li vidjeti mogli bi zamijetiti da se scenarij ugrijava: faÅ¡izacijom Hrvatske (s Miloradom i prijateljima: korisne budale uvijek su poželjne). Radikalizacija islama kod BoÅ¡njaka uvijek je pri ruci i uÄas se može potaknuti (s vremena na vrijeme neki je zazovu, Äak i iz neoÄekivanih srediÅ¡ta svjetske moći). A tu je i uvježbavanje u Banja Luci. ÄŒega?
Dvostruki skup u Banja Luci takozvane vlasti i takozvane oporbe, jer i jedni i drugi pripadnici srpske politiÄke elite (i njihove okupljene pristaÅ¡e: svjesni sudionici skupova koji znaju u Äemu sudjeluju i oblikuju same dogaÄ‘aje te pristalice: oni koji su zavedeni i vjeruju u stvarnost navodnih politiÄkih sukoba zapravo sudjeluju u uvježbavanju mogućih scenarija. Ne znam je li ta vježba tipa onih iz Juge ili je mnogo ozbiljnije naravi, ali kad Srbi neÅ¡to rade treba se pitati je li ono Å¡to vidite privid ili Äinjenica?
Naime, ako se sjećate u Jugi se svako malo vježbalo pod nazivom NNI (NiÅ¡ta nas ne smije iznenaditi), pa se vjerojatno sjećate, moguće je, i ovakvih informacija: Vježba NiÅ¡ta nas ne smije iznenaditi – odgoÄ‘ena, zbog kiÅ¡e. Ako se uozbiljim i promotrimo mogućnost da se ne radi o stvarno politiÄkom sukobu (iako se oko kosti i novca uvijek može zapodjenuti svaÄ‘a, kao i oko onog poznatog na Balkanu tko će koga ko svoj svoga), ali sami dogaÄ‘aji i naÄin na koji su izvedeni ne potvrÄ‘uju realnost sukoba, nego prije sugeriraju moguće stvaranje politiÄkoga privida u korist svjesno planirane politiÄke akcije. Dakle, prije je moguće da se ipak radi o uvježbavanju. Uvježbavanje Äega?
Pa, isto kao i nekada na sceni je dogaÄ‘anje naroda. Zasad su tek uÄinci vrlo upitni. No, to je tek isprobavanje scenarija. Ono Å¡to se kao vidi otprilike bi se moglo predoÄiti ovako:
Bosić oslobaÄ‘a Srpsku. Dodik je brani. VuÄić ih miri.
To je privid. To je ono Å¡to žele da vidimo. Druga stvar koja se vidi jest da se dogaÄ‘a narod. On se lagano priprema. Je li to rat izmeÄ‘u Äetnika i partizana? Nisu se tako podijelili. S jedne strane republiÄka i s druge strane državna vlast. S jedne strane oporba državi i s druge strane oporba u republici? Å to mislite tko će izgubiti? I Å¡to je cilj navodnog sukoba?
Moja je procjena da će u tom sukobu izgubiti državna vlast. Srbi, ovaj put, nisu zapodjenuli sukob s drugim narodima, oni se tek navodno između sebe svađaju, ali svejedno država će izgubiti. Što će se dogoditi s onima koji su u državi na vlasti? I što kad državne vlasti ne bude? A možda sam posve u krivu, možda stvarno oni s državne vlasti sruše Milu i uspostave vlast u republici. I sukob nije fintiran, nego stvaran. Živi bili pa vidjeli.
Ja koliko znam, iako ne pratim to ujdurmu koliko bi možda i trebalo, izmeÄ‘u redaka zakljuÄujem da nije Mile tek tako zapjevao ono Å¡to je u meÄ‘uvremenu postalo veći hit, nego kad je to pjevao bolji pjevaÄ (a loÅ¡iji politiÄar): ne može nam niko niÅ¡ta jaÄi smo od sudbine – je li to upućeno oporbi?
Čisto sumnjam. Mislim da je ta pjesma upozorenje. I da bi o tome valjalo razmisliti. Iako s tom pjesmom nešto baš i nije posve uredu na ovim prostorima, ako se malo prisjetite Mile i nije posve originalan istom je pjesmom nešto se ranije oglasio Maminjo (pa su ga se dosukali i nikako da ga puste).
Nije islamska država dobra ni za koga pa makar se sastojala i od nekoliko enklava (i makar bila velika kao fildžan) – ovih je dana ovu izjavu u BiH izrekao ameriÄki profesor (neki kažu „upravljanja sukobima“ i po optužnici iz Banja Luke boÅ¡njaÄki lobist u Washingotonu) Daniel Serwer. Ona je na tragu stare dogme po kojoj Hrvati ne mogu imati republiku u BiH zato jer je zapravo ne mogu imati BoÅ¡njaci. Da je ovo prodavanje neÄeg (da ne kažem Äega) pod bubrege i viÅ¡e je nego jasno, jer su im petnaest godina dali Äitavu Federaciju, a nama (Hrvatima) namijenili izgon iz države. I on se pod ameriÄkim pokroviteljstvom i nadalje nesmetano dovija. To Å¡to Amerikanci igraju u korist vlastite Å¡tete, to je druga priÄa o kojoj priÄaju tek rijetki (oni koji se usude i koji zbog toga plaćaju, moguće je, i veliku cijenu, nije Äudo: nitko ne voli pticu rugalicu).
U Hrvatskoj nova vlast nikako da poÄne vladati. Je li Karamarko genij? Ili nema hrabrosti zaustaviti agoniju?
U nas je jedno vrijeme, za jednog predsjednika, Hercegovinom i Bosnom kružila poÅ¡alica da se Äovjek ne želi mijeÅ¡ati u svoj posao. A ovo s Karamarkom je joÅ¡ ozbiljnije. Je li Karamarko uistinu napravio uvjerljivi privid da niÅ¡ta ne može i da mu se sva vlast otela iz ruke (i policija i sudstvo, i tajne službe) i da ga tuku i Petrov i Tim i Kolinda a on svime upravlja i sve odreÄ‘uje: vedri i oblaÄi. I sve je onako kako želi i tako biva – pa se Äak izuzeo i iz sluÄaja Ine (kako bi o njoj odluÄio bez ikakve odgovornosti) ili sve Å¡to se dogaÄ‘a nije privid, pa se Äeka okonÄanje unutarstranaÄkih izbora kako bi se zakazali novi izbori?
Ne znam. Je li sve urota? Ili sam i ja pošandrco?
Pa, ipak. Da se mene pita i kad bi se mene pitalo valjalo bi po svaku cijenu saÄuvati ovu vlast makar Äetiri godine, joÅ¡ bolje osam, a joÅ¡ bi bolje bilo barem dvanaest da se ohlade Jugofili od vlastite iluzije (znam da Jugonacisti ne će to ne treba oÄekivati). InaÄe ćemo se morati uvijek iznova obraÄunavati s istim budalama koje nikako da skuže da je Bravar bio zloÄinac i to jedan od većih na svijetu (kako i njegovi zaÅ¡titnici Englezi neki dan objaviÅ¡e s pet stotina sedamdeset tisuća ubijenih vlastitih oponenata) i da Ante na tom popisu nema ni blizu (makar je kako Pupovac i njegovi vele samo u Jasenovcu pobio sedam stotina tisuća Srba). No o tome nije dobro priÄati kako bi se ostalo politiÄki korektno. Nije dobro ni istraživati, jer će te mitomani (i negacionisti Bravarevih nedjela) proglasiti revizionistom (a povijest se zasniva na vlastitoj promjenjivosti s obzirom na novootkrivene Äinjenice i njihovu provjerljivost – ili nije).