DvojeziÄnih natpisa neće biti na javnih ustanova i institucija u Vukovaru. OdluÄila je tako većina u vukovarskom Gradskom vijeću, usvojivÅ¡i izmjene i dopune gradskog Statuta prema prijedlogu gradonaÄelnika Ivana Penave (HDZ).
Za prijedlog kojim nije predviÄ‘eno uvoÄ‘enje dvopismenih, odnosno dvojeziÄnih ploÄa na javna mjesta glasovali su vijećnici HDZ, HKS i HDSSB. Protiv su bili zastupnici iz SDSS i SNS, a SDP i HNS nisu ni glasovali o Penavinom prijedlogu, no u raspravi su njihovi vijećnici istaknuli kako su protiv takvog prijedloga.
GradonaÄelnik Penava je prijedlog branio rijeÄima da je njime dostignut maksimum prava srpske nacionalne manjine „ako se uzmu u obzir životne Äinjenice i faktiÄne okolnosti u Vukovaru“, optuživÅ¡i ujedno SDP-ovu Vladu da je ovu problematiku „nametnula zlonamjerno i nepotrebno izazvavÅ¡i prosvjede, nerede…“
Istodobno, oporba smatra da predložene izmjene Statuta ne jamÄe veća prava pripadnicima srpske nacionalne manjine od onih koja su im zajamÄena aktualnim Statutom iz 2009. godine.
Izmjenama je tako Srbima omogućeno izvoÄ‘enje nacionalne himne u sveÄanim prigodama, nakon Å¡to se izvede himna Republike Hrvatske, kao i službena korespodencija na ćirilici, ali pri tome za svaki dokument moraju podnijeti zahtjev uz plaćanje takse od 20 kuna.
OdluÄeno je i da će Gradsko vijeće jednom godiÅ¡nje, u listopadu, raspravljati o dostignutom stupnju razumijevanja, solidarnosti, snoÅ¡ljivosti i dijaloga te odluÄivati o potrebi proÅ¡irenja individualnih prava pripadnika srpske nacionalne manjine.
S time se naravno nisu složili zastupnici Srba u GV-u, pri Äemu je SDSS-ov Dejan Drakulić iskazao nezadovoljstvo Å¡to u statutu nigdje ne piÅ¡e „da je upotreba jezika i pisma ravnopravna.“
SDP-ov Goran Bošnjak prijedlog izmjena Statuta nazvao je „pravnom katastrofom“, ocijenivši kako „nije u skladu s odlukom Ustavnog suda i zakonom.“
M.M. tropolje.info