Molitvenim programom kod ratnog skloniÅ¡ta zapoÄetim u 16.00 poÄelo je joÅ¡ jedno obilježavanje i sjećanje na muÄke zloÄine partizana koji su iz mržnje prema vjeri i domoljublju zvjerski ubili ,tog zlokobnog dana, sve zatekle franjevce na Å irokom Brijegu. Sjećanje na Å¡irokobrijeÅ¡ke muÄenike se nastavilo u samostanskoj crkvi slavljenjem sv. mise zaduÅ¡nice koju je uz mnoÅ¡tvo svećenika i puka Božjega slavio provincijal fra Miljenko Å teko. Mnogobrojni vjerniÄki puk i veliki broj svećenika pokazao je kako njihova žrtva i njihovo svjedoÄanstvo vjere u Isusa Krista nisu zaboravljeni niti danas nakon 71. godinu od straÅ¡nog zloÄina na Å irokom Brijegu.
Tradicionalno, samoj obljetnici prethodila je trodnevnica priprave i razmiÅ¡ljanja o žrtvi koju su fratri podnijeli samo zato Å¡to su vjerovali u Boga. Sinoć na zadnjoj veÄeri trodnevnice dodijeljene su i nagrade natjeÄaja na temu pobijeni hercegovaÄki franjevci, za uzrast odrasli. Prva nagrada pripala je glazbeniku Živku KljuÄi iz Mostara, koji je uglazbio pjesmu fra Umberta LonÄara »Mrtva moja braćo«. Drugu nagradu dobio je braÄni par Stanko i Lucija Zovko iz Pologa za zajedniÄki rad »Pjesma o ljubavi«. Treća nagrada pripala je Ivanu Kraljeviću iz Å irokog Brijega za uradak »Iz života istrgnuta stranica«.
JuÄer u popodnevnim satima skupina vjernika iz Crnih Lokava pjeÅ¡ke je stigla na Å iroki Brijeg. HodoÄastili su od mjesnog spomenika svojim pobijenima do grobnice ubijenih franjevaca u samostanskoj crkvi na Å irokom Brijegu, povezavÅ¡i simboliÄno time svoje pobijene i pobijene hercegovaÄke franjevce.
Nijedan Å irokobriježanin ne bi trebao nikada zaboraviti ovaj gnusni zloÄin partizanskih bandita koji su tog kobnog dana pokuÅ¡ali ubiti Å iroki Brijeg, njegovu pripadnost hrvatskom narodu, njegovu vjeru, tradiciju i svjetonazor.
Prisjećanje na zloÄin koji se dogodio na Å irokom Brijegu:
Na danaÅ¡nji dan, 7. veljaÄe, 1945. godine, partizanske su postrojbe uÅ¡le u Å iroki Brijeg, gdje su poÄinile straviÄan zloÄin nad Å¡irokobrijeÅ¡kim franjevcima i pukom.
ProbivÅ¡i posljednje crte obrane, brojÄano nadmoćna, partizanska vojska je uÅ¡la u Å iroki Brijeg. Okrutnim i podmuklim ubojstvom dvanaestorice fratara i viÅ¡e uÄenika, komunistiÄka vlast, u uspostavljanju, poslala je poruku hrvatskom puku Å irokog Brijega, kao i drugih krajeva, Å¡to ih oÄekuje.
Dan prije, pedesetak osoba, meÄ‘u kojima i devet fratara i 30 uÄenika su se sakrili u fratarsku mlinicu, uz danaÅ¡nju Ulicu pobijenih franjevaca (Obilazna cesta) u Å irokom Brijegu, te su se 8. veljaÄe nakon prestanka napada vratili u samostan. Tu su ih doÄekali partizani te ih odveli u nepoznatom smjeru.
Sljedećih dana i mjeseci, partizani su uhitili i ubili na stotine nedužnih civila tako da je u Drugom svjetskom ratu i poraću, statistiÄki, ubijen svaki deseti stanovnik Å irokog Brijega.
UniÅ¡teno je kulturno blago, zajedno sa samostanskim, crkvenim i Å¡kolskim inventarom, a zgrade su teÅ¡ko oÅ¡tećene. Dvije godine nakon rata spaljene su matiÄne knjige voÄ‘ene od 1753. godine, a franjevci protjerani.
Å irokom Brijegu je 1953. Godine, komunistiÄka vlast oduzela Äak i ime, nametnuvÅ¡i ime LiÅ¡tica po rijeci koja prolazi kroz grad. Ime Å iroki Brijeg vraćeno je 1991. godine.
Fotografije za Äitatelje ABCportala snimio Ivan RAMIĆ