SARAJEVO – Vladu i Parlament FBiH, Vladu i Narodnu skupÅ¡tinu RS-a, Vladu i SkupÅ¡tinu BrÄko Distrikta, odnosno njihova resorna ministarstva zajedno sa zavodima zdravstvenog osiguranja Äeka usuglaÅ¡avanje propisa u oblasti zdravstvenog osiguranja.
Osim Å¡to je to osnovni zahtjev radniÄkih sindikata, ali i poslodavaca u BiH, dio je to socioekonomskih reformi koje od naÅ¡e zemlje traže Europska unija, meÄ‘unarodni kreditori, ali i vlasti pojedinih županija na Å¡to su se naÅ¡e institucije i politiÄke stranke i obvezale.
Zakonske zavrzlame
Prije svega, moraju se usuglasiti propisi županija u FBiH, kao i entiteta i BrÄko Distrikta u ovoj oblasti, a u pogledu visine naknade plaće koju je poslodavac obvezan isplaćivati zaposlenicima na bolovanju. Uz to, potrebno je usuglasiti razdoblje u kojima isplate takvih naknada plaće padaju na teret poslodavca te iznose koji se refundiraju poslodavcima iz fondova zdravstvenog osiguranja na ime naknada plaća za vrijeme bolovanja isplaćenih zaposlenicima.
U “Bijeloj knjizi†reformi u kojoj su strani ulagaÄi u BiH taksativno nabrojali sve zakonske nelogiÄnosti koje im otežavaju poslovanje tako se istiÄe da je u većini županija u FBiH te BrÄko Distriktu poslodavac obvezan isplaćivati naknadu plaće zaposlenicima na bolovanju za sve vrijeme trajanja bolovanja, pri Äemu isplate za bolovanje do 42 dana vrÅ¡i na svoj teret, dok se za isplaćene naknade dulje od 42 dana bolovanja može refundirati od relevantnog fonda zdravstvenog osiguranja. Minimalni iznos te naknade plaće je 80 posto plaće konkretnog zaposlenika.
Za bolovanje dulje od 42 dana, poslodavac takoÄ‘er isplaćuje isti minimalni iznos naknade, s tim da se od fonda nikada ne može refundirati za cjelokupne isplaćene iznose naknada plaća, već samo za iznose od 70 – 80 posto od prosjeÄne neto plaće u FBiH.
I poslodavci oštećeni
U Distriktu te iznose utvrÄ‘uje Zavod po prosjeÄnoj bruto satnici i maksimalna refundacija iznosi 1000 maraka, a najniža po minimalnoj bruto satnici u Distriktu.
U RS-u poslodavci su, takoÄ‘er, obvezni isplaćivati naknadu plaće zaposlenicima u minimalnom iznosu od 70 posto njihove neto plaće za sve vrijeme trajanja bolovanja, dok se za bolovanje dulje od 30 dana poslodavci mogu refundirati za te naknade od nadležnog fonda na naÄin da bruto satnicu u RS-u utvrÄ‘uje Zavod po prosjeÄnoj bruto satnici. Maksimalna refundacija naknade plaće za vrijeme bolovanja koja se refundira poslodavcu iznosi 1000 maraka, a najniža po minimalnoj bruto satnici u RS-u.
Poslodavci u BiH koji redovito izmiruju svoje obveze istiÄu kako su na ovaj naÄin i oni izravno oÅ¡tećeni jer uglavnom plaćaju veće iznose naknada plaća u odnosu na one koje im se refundiraju. Time su radnici u razliÄitim dijelovima BiH zakonima i propisima institucija na razliÄitim razinama države dovedeni u nejednak položaj. Ni radnici koji radi u istoj tvrtki koja posluje u drugoj županiji ili entitetu ili BrÄko Distriktu nemaju ista prava.
RazliÄiti propisi
TrenutaÄno Zakoni o zdravstvenom osiguranju entiteta i Distrikta razliÄito reguliraju visinu naknade plaće koju je poslodavac obvezan isplaćivati zaposlenicima na bolovanju, kao i razdoblja u kojima isplate takvih naknada plaće padaju na teret poslodavca. TakoÄ‘er se razlikuje primjena navedenih zakona izmeÄ‘u entiteta i Distrikta, kao i izmeÄ‘u razliÄitih županija unutar FBiH, a u vezi s refundiranjem isplaćenih naknada plaća za vrijeme bolovanja, koje poslodavcima refundiraju fondovi zdravstvenog osiguranja.tropolje.info