Scena
Tko su glavni protagonisti osporavanja diplome Milijana Brkića (I. dio)
Nema sumnje da su Želimir Radmilović i JoÅ¡ko Vukosav glavni provoditelji operacije osporavanja diplome Milijana Brkića. MeÄ‘utim, tko su njihovi kljuÄni nalogodavci pitanje je koje se iznova nameće ovih dana.
To su prije svih bivÅ¡i premijer Zoran Milanović koji je, nakon Å¡to je dobio informaciju, osobno naložio svojim bivÅ¡im ministrima Željku Jovanoviću i Ranku Ostojiću pokretanje postupka za osporavanje diplome Milijana Brkića. Oni su pak dalje, svojim kurirskim vezama dali zadaću da operaciju provedu: Vlado Dominić – tadaÅ¡nji glavni ravnatelj policije – smijenjen ali i dalje pod zaÅ¡titom ministra Vlahe Orepića koji mu u dva navrata daje protuzakonito na koriÅ¡tenje službeni automobil, zatim Mario Bertina, tadaÅ¡nji Å¡ef Policijskog Uskoka – smijenjen, JoÅ¡ko Vukosav dekan Visoke policijske Å¡kole u odlasku i Želimir Radmilović, naÄelnik Policijske akademije u odlasku, poznat po plagiranju struÄnih i znanstvenih radova.
>>Tko su politiÄki protivnici Milijana Brkića?
Zamislite: za osporavanje diplome Milijana Brkića angažiran vrh Milanovićeve Vlade i cijeli policijski vrh, pa Äak i Bertinin Uskok. I naravno, to za mnoge nema nikakve veze s politiÄkim progonom? A joÅ¡ ako se uzme u obzir Äinjenica, o kojoj su mediji naÅ¡iroko pisali, od navodno 27 utvrÄ‘enih plagijata u startu je njih 9 zaÅ¡tićeno od strane Radmilovića, Ostojića, Dominića…i tko zna tko je joÅ¡ za koga intervenirao.
KljuÄni pokrovitelji priÄe da se Milijana Brkića proglasi plagijatorom bili su tadaÅ¡nji Milanovićevi ministri Jovanović i Ostojić, a potpisnik Odluke kojom se Brkiću oduzima naziv ‘struÄni specijalist kriminalistike’ bio je JoÅ¡ko (Josip) Vukosav, tada dekan Visoke policijske Å¡kole.
Kako bi sve dobilo pravnu formu dekan Vukosav je 17. veljaÄe 2014. godine zatražio oÄitovanje MOZS-a (ur.broj:511-01-121-14-364) i kako bi na taj naÄin stvorio alibi za pokretanje postupka. I zamislite kojom brzinom, u roku od 4 dana, toÄnije 21. veljaÄe 2014. (ur.broj:533-20-14-0002) tadaÅ¡nja pomoćnica ministra Jovanovićeva, Ružica Beljo LuÄić ekspresno odgovara dekanu Vukosavu i nalaže mu kako „mora oduzeti nepropisno steÄenu diplomu“.
Kako je ministar Jovanović (odnosno Zoran Milanović i Ranko Ostojić) preko Ružice Beljo LuÄić naredili, tako je i uÄinjeno, dekan JoÅ¡ko Vukosav uz svesrdnu pomoć i nadzor Ranka Ostojića, odnosno preko njegove pomoćnice za pravne poslove Sanje ÄŒavlović, ravnatelja policije Vlade Dominića i tadaÅ¡njeg policijskog „Jamesa Bonda“ Maria Bertine zapovijedaju Å¡efu policijske akademije Želimiru Radmiloviću i dekanu JoÅ¡ku Vukosavu da se postupak mora provesti. Naravno iz kasnijeg cijelog postupka dekan Vukosav i Povjerenstva miÄu dopis dekana Vukosava upućenog MZOS-u kao i odgovor MZOS-a kojeg je potpisala tadaÅ¡nja pomoćnice ministra Ružica Beljo LuÄić. TadaÅ¡nji ministar Željko Jovanović je vjeÅ¡to izbjegao potpisati miÅ¡ljenje kako bi izbjegao moguću politiÄku Å¡tetu i optužbe na svoj raÄun.
Da se radilo i joÅ¡ uvijek radi o otvorenoj politiÄkoj diskreditaciji i pokuÅ¡aju diskvalifikacije iz politike, ali naknadnoj (struÄnoj) pameti povjerenstva Visoke policijske Å¡kole, govori Äinjenica da je upravo JoÅ¡ko Vukosav bio u troÄlanoj komisiji pred kojom je Milijan Brkić u listopadu 2010. obranio svoj diplomski rad.
Kao i svi drugi diplomanti i Brkić je – uostalom kao jedan od tri najbolja polaznika Policijske akademije u generaciji – diplomirao na temelju materijala kojeg mu je preporuÄio mentor, na temelju kojega je pripremao rad i obranio ga. Nije li onda propust Povjerenstva, ako ga je uopće bilo, konkretno dekana JoÅ¡ka Vukosava, da nije upozorio na loÅ¡ rad ili ga odmah prepoznao kao plagijat? S druge strane, prema internom pravilniku Visoke policijske Å¡kole dekan uopće nema ovlast arbitrirati na naÄin kako je to uÄinio JoÅ¡ko Vukosav. Zato je – izmeÄ‘u ostalog – Upravni sud u Zagrebu i ukinuo rjeÅ¡enje Visoke policijske Å¡kole kojim je diplomski rad Milijana Brkića proglaÅ¡en plagijatom.
>>Podobni i nepodobni – Vlaho Orepić naredio ponovo oduzimanje diplome Milijanu Brkiću
Nakon Å¡to je Policijska akademija zaprimila konaÄnu i pravomoćnu presudu Visokog upravnog suda, ravnatelj Želimir Radmilović i dekan JoÅ¡ko Vukosav rekli su kako neće tražiti ponovno pokretanje postupka. No, vrijeme je pokazalo da nije bilo tako.
Tko je u Äijoj sjeni?
Uz ponovni politiÄki i policijski pritisak pokrenut je ponovo postupak za osporavanje diplome Milijana Brkića. Sve isto, samo su se akteri malo promijenili.
Da MUP ipak ne odustane od tužbe presudan je bio utjecaj bivÅ¡eg ministra Ranka Ostojića i osobe koja je dobar dio svog života provela u nekadaÅ¡njem Kardeljevu. Iako on viÅ¡e nije ministar, njegov autoritet pridržava novi ministar Vlaho Orepić, a njegov pak autoritet pridržavaju SDP-ove ćelije u dolini Neretve pa je posljediÄno Ostojićevom utjecaju zatraženo od naÄelnika Radmilovića i dekana Vukosava da ponovo pokrenu postupak. Dakle, glavni operativci koji su pokrenuli ponovni postupak protiv Milijana Brkića su Želimir Radmilović, naÄelnik policijske akademije i dekan Visoke policijske Å¡kole JoÅ¡ko Vukosav.
Ranko Ostojić, i kad nije viÅ¡e bio ministar, sudeći prema informacijama potvrÄ‘enim iz viÅ¡e izvora, izravno je dogovarao sve detalje ove operacije, uz asistenciju bivÅ¡e pomoćnice ministra Sanje ÄŒanković, inaÄe svoje miljenice. Upravo njoj je upućen dopis da kao pomoćnica ministra za pravne poslove da pravno miÅ¡ljenje o pitanju kako pokrenuti postupak.
Zanimljivo: 11. veljaÄe 2016. Sanja ÄŒanković je potpisala traženo oÄitovanje o postupku oduzimanja struÄnih naziva – s tumaÄenjem da postupak treba ponoviti neovisno Å¡to to sud nije tražio – i tog dana biva smijenjena. Lukav potez uz izgovor: ‘Procedura se mora poÅ¡tivati, neovisno tko ju je i kada potpisao’. A policija je iznad suda i da je odluka Upravnog suda smijeÅ¡na, tako je barem u bliskim kuloarima govorio Želimir Radmilović. Stav Partije je, dakle, i dalje iznad svega!
Tko je dekan Joško Vukosav?
Dekan u odlasku, JoÅ¡ko Vukosav, je zapravo nesuÄ‘eni ministar MUP-a, ali stvarni turistiÄki radnik i pasionirani lovac. On je jedan od glavnih aktera ove priÄe.
U javnosti se spominjao kao jedan od prvih kandidata za ministra MUP-a kojega je favorizirao jedan kružok unutar Mosta blizak Nikoli Grmoji. S njim su o mogućnosti ministarske fotelje razgovarali Božo Petrov i Nikola Grmoja kao Metkovci koji imaju jake poveznice u Vrgorcu (Dusini) – od kuda je JoÅ¡ko Vukosav. Nakon Å¡to je za ministra imenovan Vlaho Orepić, JoÅ¡ko Vukosav pokuÅ¡ava se nametnuti kao kandidat za neku od visokih dužnosti u policiji. Nakon Å¡to su propali svi mogući angažmani na visokim policijskim dužnostima u MUP-u, JoÅ¡ko Vukosav trenutno vodi bitku kako ostati na mjestu dekana iako su mu dva mandata istekla i sukladno Statutu Å¡kole već davno je trebao raspisati natjeÄaj za izbor novog dekana. Nije, a zaÅ¡to, saznat ćete u nastavku.
>>StruÄno vijeće VPÅ uvažilo Orepićevu zapovijed i ponovo oduzelo diplomu Milijanu Brkiću
Vukosav se, uz ozbiljan posao dekana, bavi i turizmom. U posjedu je tri kuće za odmor u okolici PlaÅ¡kog od Äega dvije već iznajmljuje: Janja Gora 85, PlaÅ¡ki i PlaÅ¡ki 106. Svjedoci bi rekli ‘kućerina zlata vrijedna’.
Dekan Vukosav je zapravo, uz obavljanje svog policijskog posla, napravio i svojevrsni turistiÄki bum u Lici. Kuće za odmor možete pogledati i iznajmiti pod vrlo povoljnim uvjetima, a sve informacije možete dobiti na web stranici http://www.posjetiliku.com/smjestaj/kuce-za-odmor/. Ponuda je vrlo zanimljiva, ali svakako jedna vikendica plijeni pozornost meÄ‘u njima. Kuća s bazenom i lijepim pogledom na zalazak sunca u Lici je meÄ‘u njima. Ista se nalazi na popisu kuća za odmor koje se iznajmljuju. Cijena iznajmljivanja za 8 osoba cijena Äitave kuće je 1900 HRK, a do 15 osoba cijena Äitave kuće je 2500 HRK. Tako je cijena za doÄek Nove godine i Božića bila 4000 HRK. Kuća je, kako doznajemo, bila zauzeta za proÅ¡lu Novu Godinu.
>>ForenziÄari Orepićevog MUP-a hakirali Kamenjar.com?
Vikend kuća, ako je vjerovati osobama koje su tamo znale navratiti, ne služi samo za iznajmljivanje, već se u istoj polažu i ispiti, a svoj „poznati“ madrac iz ureda u Šimunskoj prebacio je upravo u jednu od svojih kuća za odmor. U Šimunskoj je Vukosav, opet prema tvrdnjama njegovih dugogodišnjih kolega, navodno imao madrac u uredu skoro dvije godine – tek da se zna.
MeÄ‘utim, izvan fokusa javnosti do sada je bila Äinjenica kako je dekan Vukosav u Lici kupio preko 140.000 kvadrata zemlje (14 hektara) i to sve od skromne plaće predavaÄa i dekana na Visokoj policijskoj Å¡koli. Ambicija mu je baviti se primarno turistiÄkom djelatnošću, a honorarno poslovima dekana ili predavaÄa na Visokoj policijskoj Å¡koli. Sada je trenutno okupiran osnivanjem OPG-a kako bi aplicirao za novÄanu potporu iz EU fondova, pa svoje dekanske obveze sve oÄitije zanemaruje jer mu je mandat ionako istekao.
MeÄ‘utim, kada se pojavila ideja kako bi Visoka policijska Å¡kola (VPÅ ) u novom preustroju MUP-a mogla biti izravno pod Kabinetom ministra Vlahe Orepića, Vukosavu su naglo porasle ambicije za joÅ¡ jedan mandat i ostanak na mjestu dekana VPÅ -e. Sada pokuÅ¡ava iznaći pravni naÄin kako to realizirati. Njegov je plan to ostvariti na naÄin da sebe pozicionira visoko u strukturama MUP-a i da ga ministar imenuje na tu dužnost, a ne struÄno vijeće VPÅ -e kakva je bila dosadaÅ¡nja praksa i kako je zacrtano po Statutu Å¡kole.
Podsjećanja radi, VPÅ je bila u sastavu MUP-a prije 15-ak godina, a nastavnici tada nisu imali policijska ovlaÅ¡tenja Å¡to je znaÄilo i do 30% razlike u plaći. Ravnatelj Policijske akademije Radmilović i dekan Vukosav do sada su, sudeći prema tvrdnjama njihovih kolega, radili pritiske na nastavnike o (ne)oduzimanju policijskih ovlasti i to je za njih bilo najuÄinkovitije sredstvo discipliniranja nastavnika.
– Oni zapravo nastavni kadar VPÅ -e ucjenjuju s policijskim ovlastima, a time i cisinom plaće – upozoravaju njihove kolege na VPÅ -i.
Dekan Vukosav, Äiji mandat istekao u lipnju ove godine, je već trebao raspisati izbore za novog dekana. Prema pravilnicima VPÅ -e, na koje se stalno poziva, nove izbore za dekana trebao je raspisati najmanje tri mjeseca prije isteka mandata, odnosno u ožujku ove godine.
MeÄ‘utim, ukoliko Vukosav ne ostavri svoj plan ostanka na mjestu dekana, novi dekan mogao bi biti PavliÄek koji je Älan tima koji priprema kontroverznu Orepićevu reformu MUP-a ili netko od bliskih prijatelja JoÅ¡ka Vukosava. NepoÅ¡tivanje pravilnika na VPÅ , sudeći prema tvrdnjama njihovih kolega, za dekana Vukosava i naÄelnika Radmilovića je standardni postupak.
-Oni se ponaÅ¡aju kao „mali bogovi“. S njima svijet poÄinje i zavrÅ¡ava na Policijskoj akademiji. Izvan Akademije već imaju malo viÅ¡e problema. Dekanu je svakako problem i reakreditacija studija jer je s odreÄ‘enim procesima u zakaÅ¡njenju – upozoravaju njihove kolege sa VPÅ -a.
Naime, Agencija za znanost i visoko obrazovanje je vratila postupak akreditacije na dopunu iz razloga Å¡to je dekan JoÅ¡ko Vukosav u reakreditacijskom postupku navodio Statut VPÅ -e iz 2014. kojeg ministar Ostojić nije htio potpisati, a to ne želi niti tehniÄki ministar Vlaho Orepić.
Raniji Statut kojeg je potpisao ministar Kirin, kako doznajemo, mora se uskladiti sa zahtjevima Agencije i to je uvijet za Akreditaciju. Upravo je dekan Vukosav, tvrde njegove kolege, formirao Povjerenstvo za akreditaciju svega 5 dana prije isteka roka za dostavu prijedloga Agenciji za znanost.
– A imao je pola godine na raspolaganju, pa se nakon formiranja Povjerenstva uputio na godiÅ¡nji i bavljenje svojim privatnim i unosnim biznisom – upozorava naÅ¡ sugovornik dodajući kako Policijska akademija i Visoka policijska Å¡kola trenutno funkcioniraju na neusklaÄ‘enom Statutu.
OÄito Vukosav od silnih obveza oko svog unosnog turistiÄkog biznisa u Lici nije uspio raspisati na vrijeme natjeÄaj za dekana VPÅ -e, nije uspio na vrijeme kompletirati dokumentaciju potrebnu za reakreditaciju studija, pa postoji i velika opasnost da VPÅ -a uopće ne dobije akreditaciju za rad.
Naravno, važno je napomenuti, uz biznis iznajmljivanja kuća i kupovine zemljiÅ¡ta u Lici, dekan Vukosav je i pasionirani lovac. ÄŒlan je lovaÄke udruge „NAZIME“, GreÄ‘ani 200, koju službeno zastupa. Strastveni je lovac i kolekcionar skupcijenog lovaÄkog naoružanja i lovaÄkih trofeja. ÄŒlan je IzvrÅ¡nog odbora Hrvatskog lovaÄkog saveza (31. JoÅ¡ko Vukosav – „Nazime“ GreÄ‘ani).
Protiv lovaÄke udruge „NAZIME“, na Äelu koje je dekan Vukosav, mjeÅ¡tani GreÄ‘ana pokrenuli su nekoliko privatnih tužbi radi Äinjenice da je divljaÄ uniÅ¡tila veliki broj usjeva. RaÄun navedene udruge, kako doznajemo, u blokadi je od 2012. godine, a lovac Vukosav sve to uporno ignorira.
-On je policajac s ovlastima i mjeÅ¡tani GreÄ‘ana mogu samo na sud, a JoÅ¡ko Vukosav tamo ima veze – komentar je njegovih kolega na VPÅ .
Zapravo, ukoliko se cijeli za sada poznati opus lovca JoÅ¡ka Vukosava detaljno proanalizira, dolazi se do zakljuÄka da je on povremeno dekan, povremeno kandidat za najviÅ¡e dužnosti u MUP-u, a nadasve maneken i poslovni Äovjek kojega jedino i iskljuÄivo zanima iskljuÄivo biznis.
Krešimir Vrankić