Nemojmo nemoćno gledati bliskoistoÄne krize; radimo ujedinjeni za miroljubivo rjeÅ¡enje sukobâ – potaknuo je nadbiskup Bernardito Auza, stalni promatraÄ Svete Stolice pri Organizaciji ujedinjenih naroda, govoreći na raspravi održanoj 23. srpnja u Staklenoj palaÄi u New Yorku, posvećenoj stanju na Bliskom istoku i posebno palestinskom pitanju.
Pred Bliskim istokom okrvavljenim brojnim sukobima koji se stalno pojaÄavaju, ne možemo ostati nemoćno gledati, s ruba igraliÅ¡ta. Nadbiskup je ustvrdio da meÄ‘unarodna zajednica, nažalost, izgleda kao da se privikla na sukobe na tim prostorima, i joÅ¡ uvijek ne uspijeva dati odgovarajući odgovor.
Posebno Å¡to se tiÄe Sirije, predstavnik je Svete Stolice istaknuo da humanitarna kriza koja pogaÄ‘a viÅ¡e od pola stanovniÅ¡tva, zahtijeva obnovljeno zauzimanje od strane svih, kako bi se doÅ¡lo do politiÄkoga rjeÅ¡enja sukoba. Toj velikoj zemlji prijeti potpuno uniÅ¡tenje, – dodao je nadbiskup – a zbog takve stvarnosti valja staviti na stranu posebne interese, kako bi se dala prednost interesima Sirije i njezinih graÄ‘ana.
Na tom prostoru, kao i u Iraku, sve viÅ¡e napreduju teroristiÄka djela koja izvrÅ¡ava samozvana Islamska država – primijetio je potom nadbiskup. RijeÄ je o izazovu koji se ne odnosi samo na tu regiju, nego na Äitavu meÄ‘unarodnu zajednicu koja je pozvana suraÄ‘ivati u svrhu zajedniÄkoga cilja, kako bi se suprotstavila tom teroristiÄkom zlu koje svoje aktivnosti Å¡iri u viÅ¡e zemalja. Osim toga, kriza je prouzroÄila milijune izbjeglica u Libanonu i Jordanu, kojima je hitno potrebna solidarnost svih ljudi. Posebno za zemlju cedrova – dodao je nadbiskup – Sveta Stolica želi da ubrzo rijeÅ¡i sadaÅ¡nje razdoblje institucionalne nestabilnosti, koja je povezana i s dužnošću predsjednika republike koji nije izabran već viÅ¡e od godinu dana.
Ne zaboravljajući patnje Äitavih narodâ, nadbiskup je podsjetio na teÅ¡koće u kojima žive kršćani, kao i druge vjerske skupine i etniÄke manjine, a zbog kojih su mnogi primorani, pa i silom, napustiti svoje domove. Smanjenje kršćanske nazoÄnosti veliki je gubitak za cijelu regiju – primijetio je stalni promatraÄ pri Ujedinjenim narodima. U tim su podruÄjima kršćani nazoÄni već stoljećima, i nadaju se da će moći nastaviti suraÄ‘ivati sa svojim sugraÄ‘anima u izgradnji skladnih druÅ¡tava, radeći za opće dobro, kao promicatelji mira, pomirenja i razvoja.
Nadbiskup Auza je takoÄ‘er izrazio zadovoljstvo zbog iranskoga nuklearnog dogovora izmeÄ‘u te zemlje i skupine 5+1, odnosno Sjedinjenih AmeriÄkih Država, Francuske, Velike Britanije, Kine, Rusije i NjemaÄke. Osim toga, spomenuo je i potpisivanje općega ugovora izmeÄ‘u Svete Stolice i Države Palestine, 26. lipnja. To pokazuje napredak koji je posljednjih godina postigla ta zemlja, kojoj su Ujedinjeni narodi dali status promatraÄa kao zemlje neÄlanice.
Želja je Svete Stolice – napomenuo je nadbiskup – da taj dogovor bude poticaj za postizanje rjeÅ¡enja izmeÄ‘u dviju država, zavrÅ¡avajući dugi izraelsko-palestinski sukob, te da dade dobar primjer za dijalog i suradnju u slojevitoj bliskoistoÄnoj stvarnosti. U tom je smislu nadbiskup Auza podsjetio na rijeÄi pape Franje, koje je izrekao tijekom hodoÄašća u Svetu zemlju proÅ¡le godine, kada je potaknuo da se iznaÄ‘e hrabrosti za trajni mir. Vatikanski je predstavnik na kraju ponovno napomenuo da mirovni postupak može napredovati jedino ako zainteresirane strane izravno pregovaraju, uz potporu meÄ‘unarodne zajednice.
M.M.tropolje.info