Obje strane žele da se otvorena pitanja poÄnu rjeÅ¡avati, smatra Grabar Kitarović, dok je VuÄić rekao kako će susret biti prvi korak u zatopljavanju odnosa dviju zemalja.
Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović i srbijanski premijer i mandatar za sastav nove vlade Aleksandar VuÄić sastat će danas ujutro u Vukovaru i Dalju, a zatim popodne otići u Vojvodinu – u Suboticu i Tavankut. Time žele pokazati dobru volju da se rijeÅ¡e problemi u odnosima dviju zemalja.
OÄekuje se da će susret trajati sve do iza 17 sati.
Tijek dogaÄ‘aja:Â
11:.08 ZapoÄeo je razgovor izmeÄ‘u VuÄića i predsjednice.  Kolinda Grabar Kitarović i srbijanski premijer zapoÄeli su obilazak rodne kuće Milutina Milankovića.
10.45  Predsjednica Republike u Dalju je položila vijenac i zapalila svijeću kod Spomenika palim hrvatskim braniteljima. Susret Kolinde Grabar Kitarović i Aleksandra VuÄića oÄekuje se oko 11 sati na graniÄnom prijelazu Erdut.
Srbijanski premijer Aleksandar VuÄić dao je ekskluzivni intervju za HRT.
Aleksandar VuÄić, srbijanski premijer koji je, sa skoro 49% glasova, nedavno premoćno pobijedio na izvanrednim parlamentarnim izborima u svojoj zemlji, najavljuje kako će na kraju sutraÅ¡njega dana, u Subotici, s Kolindom Grabar-Kitarović potpisati Deklaraciju koja će znaÄiti strateÅ¡ki iskorak u odnosima dviju zemalja nakon dugo vremena.
Govorio je o tome kako je doÅ¡lo vrijeme da se Beograd i Zagreb okrenu zajedniÄkim interesima. OÄitovao se i o tome – jesu li vojvoÄ‘anski Bunjevci – Hrvati ili nisu. Da je rijeÅ¡eno pitanje njihovih udžbenika. Najavljuje intenzivno pregovaranje o granici. A, ako se dogovor ne postigne – idemo pred meÄ‘unarodna pravosudna tijela. PotvrÄ‘uje kako jest vrijeme da se pitanje nestalih skine s dnevnog reda i napokon rijeÅ¡i, da se otvore svi arhivi. Zbog dogaÄ‘aja u proÅ¡losti – Vi ćete slaviti, mi ćemo tugovati, kaže i dodaje kako će povijest joÅ¡ dugo svatko tumaÄiti na svoj naÄin, ali da to nije razlog da se iskorak ne napravi. Posebno na gospodarskome planu. ZaÅ¡to ne bismo razgovarali o modernizaciji željezniÄke pruge Beograd-Zagreb? Pa to je 120 kilometara kroz Srbiju i 300 kroz Hrvatsku. I to zajedno iz europskih fondova. Pa tako će i Hrvatska dobiti viÅ¡e novca iz europskih fondova – poruÄuje VuÄić. Ne moramo se zato ljubiti ni dva, ni tri, ni pet puta, dodaje.
Potvrdio je svoje izvrsne odnose s Rusijom i osobno predsjednikom Putinom s kojim se sastao sedam puta. TakoÄ‘er i s Kinom, Äiji predsjednik Xi Jingping danas zavrÅ¡ava trodnevni posjet Srbiji. Kinezi su, inaÄe, kupili Željezaru Smederevo. Ista je, kao “US Steelâ€, bila u vlasniÅ¡tvu Amerikanaca pa propala. Srbijanska ju je Vlada otkupila za 1 euro, a sada prodala Kinezima. Ponovio je predanost svoje Vlade ulasku u Europsku uniju i razvitku dobrih odnosa sa svim zapadnim susjedima. A odnose s Hrvatskom nazvao jamcem mira, stabilnosti i gospodarskog razvoja “na Zapadnom Balkanu†ili u jugoistoÄnoj Europi. Kaže kako nema niÅ¡ta protiv ulaska Crne Gore u NATO.
Najavljuje, s Hrvatskom zajedniÄki koordiniranu politiku po pitanju borbe protiv meÄ‘unarodnoga terorizma i rjeÅ¡avanja pitanja migrantske krize i izbjeglica.
Intervju predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović za Radio-televiziju Srbije
Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović uoÄi susreta s VuÄićem dala je intervju za srpski RTS.
Ovo nije joÅ¡ jedan protokolarni susret. Ovaj susret koji će se dogoditi u ponedjeljak ni na koji naÄin nije motivirala meÄ‘unarodna zajednica, već je iskljuÄivo motiviran naÅ¡om meÄ‘usobnom željom da uÄinimo konkretne korake u cilju približavanja dviju država, rekla je predsjednica Grabar-Kitarović.
Nedavne nesuglasice upravo su proizvod toga da možda dovoljno ne razgovaramo izravno. VuÄić i ja želimo da naÅ¡ susret u ponedjeljak u Hrvatskoj i Srbiji doista bude povijesni. Želimo da se ne broji tko je koga koliko puta izljubio nego da brojimo koliko smo uÄinili za svoje države i narode, kazala je.
Izdvojila je tri najvažnija pitanja koja bi željela da se rijeÅ¡e sa Srbijom. Prvo je graniÄno pitanje koje treba pokuÅ¡ati rijeÅ¡iti bilateralno, što bi bilo najbolje moguće rjeÅ¡enje. Ako to ne bude moguće usuglaÅ¡avamo se da ćemo to rjeÅ¡avati pred meÄ‘unarodnim pravnim institucijama. Drugo je pitanje nestalih osoba. To je humanitarno pitanja za koje naÅ¡e obitelji zaslužuju da se pronaÄ‘u njihovi najmiliji i da oni na neki naÄin zatvore osobnu proÅ¡lost, ali i da mi kao države možemo zatvoriti to teÅ¡ko i bolno pitanje iz naÅ¡e proÅ¡losti te da se možemo okrenuti budućnosti. I treće pitanje, koje mi je iznimno bitno, jest pitanje položaja manjina, srpske manjine u Hrvatskoj i hrvatske manjine u Srbiji, da zaÅ¡titimo njihova prava i da doista manjine, kao bogatstvo jedne i druge države, dobiju i institucionalna rjeÅ¡enja na koja smo se obvezali meÄ‘usobnim ugovorom o zaÅ¡titi prava manjina, ali i najviÅ¡im svjetskim standardima, izjavila je, meÄ‘u ostalim, predsjednica Grabar-Kitarović.
Predsjednica je u intervjuu pojasnila i zašto voli glazbu Marka Perkovića Thompsona.
“Nadam se da ćemo raÅ¡Äistiti to i neke elemente koji su sporni. Ako sluÅ¡am Tompsona, to ne znaÄi da odobravam bilo kakve pozdrave iz proÅ¡losti kao Å¡to je “Za dom spremni†ili bilo Å¡to Å¡to se argumentira Tompsonovim pjesmama, gdje nisam vidjela dokaze. Ono Å¡to ću uvijek isticati, jest zdrav patriotizam, koji znaÄi voljeti i poÅ¡tivati svoje i ni na koji naÄin ne ugrožavati i ne ponižavati tuÄ‘eâ€, rekla je hrvatska Predsjednica.
Autor: I.G.Ponedjeljak, 20. Lipanj 2016. u 07:52