Ljudski unutarnji sat može imati toliko dramatiÄan utjecaj na sportska ostvarenja da sportaÅ¡e može koÅ¡tati olimpijske medalje, piÅ¡e BBC.
Znanstvenici sa sveuÄiliÅ¡ta u Birminghamu dokazali su da rezultatska uspjeÅ¡nost varira do 29 posto ovisno o dobu dana. Ranoranioci najbolje rezultate ostvaruju u doba ruÄka, ‘noćne ptice’ naveÄer, a oni izmeÄ‘u sredinom dana.
To Äak može objasniti, kažu u Birminghamu, zaÅ¡to su Å¡panjolski nogometaÅ¡i tako uspjeÅ¡ni.
U njihovu istraživanju sudjelovalo je dvadeset engleskih hokejaÅ¡ica na travi. Testirali su ih u nizovima 20-metarskih sprinteva u Å¡est razliÄitih doba dana. Razlika izmeÄ‘u najboljeg i najloÅ¡ijeg rezultata iznosila je Äak 29 posto.
Ranoranioci su na vrhuncu bili oko podneva, oni koji ustaju kasno oko 20 sati, a oni između tih kategorija najbolji su bili oko 16 sati.
Voditelj istraživanja Roland Brandstaetter rekao je da razlika od jedan posto u izvedbi odgovara razlici izmeÄ‘u medalje i Äetvrtog mjesta u mnogim olimpijskim diciplinama.
Tjelesni sat može se prilagoditi, kaže Brandstaetter. “Ako ste ranojutarnji tip, a natjecanje vam je naveÄer, o tome treba voditi raÄuna i prilagoditi vrijeme spavanja uoÄi natjecanja”.
On tvrdi da tjelesni sat “apsolutno” ima utjecaja na loÅ¡ije rezultate engleskih klubova u Ligi prvaka. “Imate igraÄe koji u engleskom Premiershipu igraju odliÄno u 15 sati, a na veÄernjim utakmicama Lige prvaka odjednom im ne ide tako dobro”, rekao je. Suprotno tome, Å¡panjolsko druÅ¡tvo i ritam života, koji se pokreće neÅ¡to kasnije u danu, možda klubovima iz te zemlje donose prednost.
Hina