IzmeÄ‘u predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i ministrice obrazovanja Blaženke Divjak doÅ¡lo je do oÄitih smetnji na vezama. Ali ne radi se tek o osobnim odnosima. U Vladi je na pomolu novi sukob, ovaj put izmeÄ‘u HDZ-a i novog partnera u Vladi HNS-a. OÄekuje se kako će prvi dani rujna donijeti neko rjeÅ¡enje, ili će se kriza produbiti.
Nekoliko je odluÄnih poteza povukla ovih dana sama ministrica bez dogovora s premijerom. Najprije je zatražila da se Dijana Vican makne s mjesta predsjednice Posebnog struÄnog povjerenstva za provedbu strategije obrazovanja, koju je na tu dužnost postavio sam Plenković, te da ona, ministrica, sama preuzme tu ulogu.
Onda je iz Ministarstva u medije puÅ¡tena interna analiza napravljena po zadatku, koja dokazuje kako je Povjerenstvo nepravilno izabralo Jasminku Buljan Culej za voditeljicu Ekspertne radne skupine za reformu Å¡kolstva, s jasnim ciljem da se cjelokupni curriculum vrati u okvire Jokićevih i Budakovih zamisli, vjerojatno s njima na Äelu.
Jer, reforma, to su Boris Jokić i Neven Budak. Sve drugo je kontrarevolucija. Kakav će biti epilog? Najvjerojatnije po onoj da vuk bude sit i ovce na broju, što je moguće samo ako se žrtvuje koja koza ili jarac.
Plenkoviću se vjerojatno ne ide u novo preslagivanje, ali ne može dopustiti dezavuiranje svoje povjerenice i cjelokupni proces prepustiti u ruke odabranika bivÅ¡e vlasti, Å¡to bi se moglo tumaÄiti kao kapitulacija. HNS-u se ne ide iz Vlade jer bi to znaÄilo konaÄni put u niÅ¡ta, ali opet, reforma obrazovanja i preuzimanje nadležnog ministarstva bijaÅ¡e kljuÄno opravdanje zaÅ¡to je uopće uÅ¡ao u koaliciju.
Možda će premijer nagovoriti na ostavku jednu od dviju dama ili obje, a možda, tko zna, Štromar na isto nagovori svoju ministricu.
Oko famozne kurikulske reforme obrazovanja lome se već dulje vrijeme koplja. Ona je izdignuta na razinu mita i dogme. Masa je iziÅ¡la na ulice. Mnogi su spremni (ispriÄavam se na izrazu) poginuti za nju, a da uopće ne znaju o Äemu se radi.
Brojni roditelji, koji svojoj djeci žele sve najbolje, drže kako bi reforma rasteretila uÄenike, nosili bi manje knjiga u Å¡kolu, ne bi morali uÄiti, nego samo razmiÅ¡ljati. Je, ali Einstein je morao savladati Newtona prije nego Å¡to je postao Einstein i Hegel Aristotela prije nego Å¡to je postao Hegel.
PolitiÄarima su, kao i uvijek, puna usta općih interesa i budućnosti djece, a ispod toga proviruju prizemni interesi, borbe za pozicije i novac, sukobi taÅ¡tina. Ministrica Divjak je trÄeći pred rudo i mimo cjelovite reforme najavila uvoÄ‘enje informatike kao obveznog predmeta u osnovne Å¡kole. Ali to nekako djeluje kao skretanje pozornosti s onoga bitnog.
Nisu bitne informatika, matematika, fizika, biologija ni kemija, bitni su povijest, zdravstveni i graÄ‘anski odgoj, vjeronauk, književnost, bitno je nametanje svjetonazora ili “ribanje ljudskih duÅ¡a”, Å¡to bi rekao Äuro Å uÅ¡njić.