Ma koliko žalili što nismo na nekim važnim koridorima, bilo prometnim bilo energetskim, prije svega zbog ekonomskih interesa, nekada je to i bolje. Iako se volimo hvaliti kako smo važna spona juga Europe i srednje Europe, Hrvatska tek mora osigurati svoje mjesto u energetskim tokovima Europe.
Gradnjom LNG terminala na Krku mogli bismo postati ÄvoriÅ¡te za distribuciju ukapljenog plina za cijeli prostor srediÅ¡nje Europe. Zapravo, postali bismo dio europske plinske mreže LNG terminala, odnosno koridora, koji se proteže od BaltiÄkog mora do Jadrana. Tek tada o Hrvatskoj možemo govoriti kao o zemlji koja je smjeÅ¡tena na strateÅ¡kim energetskim pravcima. No u dijelu javnosti ostao je, joÅ¡ od vremena Jugoslavije, osjećaj kako je Hrvatska smjeÅ¡tena na strateÅ¡kom graniÄnom podruÄju izmeÄ‘u zapada i istoka.
Na sreću, ta se granica ipak dobro pomaknula na istok, sve do Ukrajine. Ipak, u dubini Balkanskog poluotoka ostalo je, zbog sporosti procesa euroatlantskih integracija, rezervno popriÅ¡te obraÄuna gospodarskih, vojnih i politiÄkih sukoba istoka i zapada. Na primjeru Makedonije, zemlje smjeÅ¡tene u srcu jugoistoÄne Europe, najbolje možemo vidjeti Å¡to znaÄi prokletstvo položaja. Kao zemlja koja praktiÄki drži kljuÄ povezivanja Balkanskog poluotoka i Panonske nizine kroz dolinu Vardar – Morava, koja se pak nastavlja na prometne pravce koje diktira tok Dunava, Makedonija posljednjih dana proživljava politiÄke potrese koji prijete samom opstanku ove države.
Nećemo ulaziti u rasuÄ‘ivanje je li premijer Nikola Gruevski zlorabio položaj u smislu korupcije, prisluÅ¡kivanja graÄ‘ana i politiÄke trgovine, bavit ćemo se onime Å¡to je prethodilo krizi koja danas potresa Makedoniju. Ta zemlja ostala je praktiÄki nigdje, zbog ucjena GrÄke oko imena Makedonija je ostala gotovo otok okružen Älanicama NATO-a i EU-a. ÄŒak je i njezin sjeverni susjed, Srbija, otvorio pregovore s EU-om, a Makedoniji to nikako ne polazi za rukom. Ta svojevrsna vanjskopolitiÄka blokada, na koju se nastavljaju i brojni gospodarski problemi, nagnala je politiÄko vodstvo Makedonije da se okrene istoku, Rusiji i Kini, prije svega kako bi popravilo katastrofalno stanje u kojem je gospodarstvo te zemlje.
Samo za ilustraciju – stopa registrirane nezaposlenosti u Makedoniji iznosi 27 posto! Rusija i Kina su pak vrlo brzo prepoznale strateÅ¡ku važnost jugoistoka Europe i Makedonije te strateÅ¡ku dubinu prodora u EU gospodarstvo koja im se nudi. U ovom dijelu Europe poklopile su se neke stvari koje Rusiji itekako idu na ruku. U MaÄ‘arskoj je premijer Orban vrlo kritiÄan prema uvoÄ‘enju sankcija Rusiji sa strane Zapada te uz pomoć Rusije gradi vlastitu energetsku, nuklearnu i plinsku, infrastrukturu. Srbija, Äija vlada deklarativno teži ulasku u EU, ipak, nikada neće odbaciti svoje tradicionalno dobre veze s Rusijom.
Promjena se dogodila i na južnim granicama Makedonije. U GrÄkoj je na vlast doÅ¡la ljeviÄarska vlada premijera Ciprasa koja gradi izuzetno dobre veze s Rusijom ne bi li naÅ¡la izlaz iz pakla kreditnih odnosa s MMF-om i Svjetskom bankom. Rusija je prepoznala glad cijele regije za energentima i investicijama te joj je spremno ponudila projekt Turskog toka. Radi se o svojevrsnom zamjenskom pravcu za Južni tok, koji je otkazan nakon pritiska EU-a na Bugarsku. Plinovod Turski tok protezao bi se od Rusije, preko Crnog mora, Turske, GrÄke, Makedonije, Srbije do MaÄ‘arske. On bi, kada bi zaživio, postao ozbiljna konkurencija plinovodu TANAP, koji zagovaraju SAD i EU. TANAP je plinovod koji bi se u projekcijama gradio iz Azarbajdžana preko Turske, GrÄke preko Jadranskog mora do Italije, a jedan krak bi obalom Jadrana zavrÅ¡avao i kod nas. Ideja mu je smanjiti ovisnost ovog dijela Europe o ruskom plinu.
Treba takoÄ‘er znati da su ruske kompanije joÅ¡ prije preuzele makedonsku energetsku mrežu. Skopska termoelektrana u većinskom je vlasniÅ¡tvu ruskih kompanija, a u planu je i niz magistralnih plinovoda unutar Makedonije koje financiraju ruske kompanije. Uz plinsku infrastrukturu koju financiraju Rusi, u ovaj dio Europe žele ući i Kinezi gradnjom autocesta koje bi povezivale Solun, Skopje, Beograd i BudimpeÅ¡tu, a u planu je i gradnja plovnog kanala Vardar – Morava – Dunav.
Sve ovo na zapadu oÄito doživljavaju kao crvenu krpu kojom im Rusija maÅ¡e ispred nosa u njihovu dvoriÅ¡tu. Globalni stratezi oÄito su shvatili kako je Makedonija najslabija karika u lancu ruskih interesa na Balkanu. Samo nekoliko dana prije izbijanja Kumanovske krize premijeri MaÄ‘arske, Srbije, Makedonije i GrÄke potpisali su u BudimpeÅ¡ti okvirni sporazum o gradnji plinovoda, a samo dan prije izbijanja sukoba Rusi su poÄeli pripremne radove na gradnji plinovoda kroz Crno more.
Ne treba zaboraviti ni strateÅ¡ki položaj Kumanova na sjeveru Makedonije, jer se nalazi na granici sa Srbijom. Kada oružanom sukobu u Kumanovu dodamo i Äinjenicu kako je netko snimio stotine i stotine razgovora makedonskog premijera i pustio ih u javnost kako bi se dogodio politiÄki prevrat u zemlji, onda se nameće zakljuÄak kako makedonska politiÄka kriza nije stvar unutarnjih politiÄkih procesa, nego dio globalne igre nadmetanja velesila.
Zato zahvalimo Bogu što više nismo interesantni ni jednima ni drugima, jer kada bi netko želio destabilizirati Hrvatsku, uz naše tradicionalne podjele ne bi mu trebalo nekoliko mjeseci. Bilo bi dovoljno i nekoliko sati da ulicama teku potoci krvi.
Željko Primorac