Tri tjedna nakon parlamentarnih izbora i dalje su “otvorene sve opcije”, a formiranje vlade Äini se jednako daleko kao Å¡to je to bilo u izbornoj noći. Mnogo se toga u Hrvatskoj sada zbiva prvi put, pa se tako razmiÅ¡lja i o joÅ¡ jednom potezu koji se prije nije dogodio u postizbornoj praksi – o mogućnosti da predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović presijeÄe gordijski Ävor i raspiÅ¡e nove, dakle prijevremene izbore. Predsjednica je dovrÅ¡ila tek prvi krug konzultacija s liderima politiÄkih stranaka i koalicija pa je tema novih izbora i preuranjena.
Čeka se treći krug
No, ne i ishitrena jer, ne uspije li izabrati mandatara ni nakon drugog kruga konzultacija, uglavljenih za 7. prosinca, predsjednica i njezin tim na PantovÄaku moraju već poÄeti konkretnije razmiÅ¡ljati o sljedećim koracima. Predsjednica će omogućiti joÅ¡ i treći krug konzultacija, negdje oko Božića, no zavrÅ¡i li bezuspjeÅ¡no, morat će raspisati nove izbore. Ustav nalaže, u Älanku 112., da predsjednica, ako vlada ne bude sastavljena, imenuje privremenu nestranaÄku vladu i istodobno raspiÅ¡e prijevremene izbore za Hrvatski sabor. “Istodobno” znaÄi da će morati već spremna ući u postupak trećeg kruga konzultacija i danima prije odrediti struÄnjake za “svoju” nestranaÄku vladu. Morat će, dakle, odmah nakon drugog kruga konzultacija poÄeti pripreme i za formiranje “Kolindine vlade”. Postojeća “tehniÄka” vlada Zorana Milanovića naime viÅ¡e ne može nastaviti s radom, a kad i ako predsjednica raspiÅ¡e nove izbore, oni se moraju održati u roku od 60 dana. Uzmemo li u obzir da i nakon tih izbora opet slijede tjedni procedura i konzultacija, pretpostaviti je da bi ta privremena i nestranaÄka vlada trajala tri-Äetiri mjeseca. ZavrÅ¡i li bez uspjeha i treći krug konzultacija, teoretski bi predsjednica mogla proglasiti “svoju” vladu negdje oko Nove godine. S obzirom na to da je ona i dalje Ävrstog stava da ne može dati mandat nikome tko ne donese minimalnih 76 potpisa, to znaÄi da neće “probati” s davanjem mandata nekome tko doÄ‘e s relativnom pobjedom ili relativno najvećim, a opet nedovoljnim brojem potpisa.
– Tko doÄ‘e sa 76, taj je mandatar – potvrÄ‘uju i u njezinu krugu. Bude li predsjednica prisiljena na raspisivanje izbora, prvo će se suoÄiti s problemom skupljanja kvalitetnih struÄnjaka za privremenu vladu. Mora poÅ¡tovati aktualni Zakon o Vladi, dakle zadani broj ministarstava, a to znaÄi da mora “napuniti” ministarska, ali i mjesta zamjenika ministara. RijeÄ je o 40 do 50 imena! U koji “bunar” struÄnjaka će morati posegnuti, jer mora poÅ¡tovati i jasan kriterij da to moraju biti struÄnjaci, ali i “nestranaÄke osobe”.
Å tete u gospodarstvu
Pretpostavlja se da neće moći posegnuti za kadrovima koji rade u gospodarstvu, jer malo tko bi se odluÄio napustiti svoju karijeru i odvažiti se na angažman u “prijelaznoj” vladi od par mjeseci. Ovdje bi se dobrim moglo pokazati to da je predsjednica osnovala Vijeće za gospodarska pitanja, u kojem se nalazi nekoliko profesorskih poznatih imena, kao i nekolicina ekonomskih struÄnjaka, a mogu uskoÄiti i njezini savjetnici.
Nije naodmet spomenuti da je posebni savjetnik predsjednice za gospodarska pitanja –Nikica Valentić. On i njegov krug biznismena ionako već drže kako se formiranje vlade oteglo i upozoravaju da se “svakog novog dana bez vlade gube poslovi, Å¡tete su već ogromne”. Gospodarstvenici smatraju da nemamo vremena i da bi se predsjednica Äak s raspisivanjem novih izbora trebala požuriti i obaviti to već ako propadne drugi krug konzultacija, 7. prosinca. Takve, pretjerane žurbe, pak izgledno neće biti. OÄekuje se da će predsjednica politiÄarima dati tri Å¡anse da formiraju novu vladu. Tek onda će ona formirati svoju “prijelaznu”.
>> ‘Ako su Karamarko i Reiner neprihvatljivi SDP-u, onda su neprihvatljivi i Mostu’
>> Politika je znanje, zanat i vještina. I zato amateri plešu samo jedno ljeto tropolje.info