U MÃœNCHENU je poslijepodne nastavljeno suÄ‘enje Perkoviću i Mustaću iznoÅ¡enjem zavrÅ¡nih rijeÄi sutužitelja i obrane.
Po ulasku u sudnicu MustaÄ je pitao Perkovića je li jeo? Branitelj Wagner pitao ga je kako je. Perković je odgovorio da mu je najednom Å¡ećer bio nizak. U sudnici je nazoÄan lijeÄnik i devetero sudskih policajaca.
Prvi je govorio Markus Meissner, odvjetnik Gizele Äureković, javlja u opÅ¡irnom izvješću novinar HRT-a Jozo Ćurić
“Predmet postupka je likvidacija protivnika jugorežima. Ubojstvo poÄinjeno na danaÅ¡nji dan prije 33 godine je politiÄko, Äureković je bio vodeća osoba protukomunistiÄke emigracijeâ€, kažu sutužitelji u svojoj zavrÅ¡noj rijeÄi napisanoj na viÅ¡e od 30 stranica. Nisu pobrojali, navodili i ocjenjivali dokaze, Å¡to je uÄinilo njemaÄko državno odvjetniÅ¡tvo.
Odvjetnici Meissner i Pavlovići govorili su o djelovanju Stjepana Äurekovića u emigraciji, o Udbinoj dezinformacijskoj kampanji i okolnostima likvidacije. Odvjetnici su rekli sucima kako se kampanja laži o Äurekoviću vodi od 1982. do danas – prikazuju ga u medijima kao gospodarskog kriminalca i prikrivaju politiÄke motive ubojstva, lažu o njegovoj ulozi u borbi protiv tadaÅ¡njeg komunistiÄkog režima, sakrivaju nalogodavce, ili pokuÅ¡avaju prebaciti odgovornost na saveznu Udbu, kako bi oslobodili odgovornosti SDS Hrvatske.
Äurekovića prvi put proglaÅ¡avaju ustaÅ¡om i kriminalcem nakon zastupniÄkog pitanja u Saboru SR Hrvatske 1982. godine. Pavle Gaži medijima tada daje Äurekovića, kojeg napadaju kao krivca za nestaÅ¡ice i kraÄ‘e milijuna u krizom potresenoj Jugoslaviji. Sam Zdravko MustaÄ reći će u travnju prije ubojstva, kako su kaznene prijave protiv Äurekovića slabo potkovane dokazima. MustaÄ nalaže ocrnjivanje emigranta Franji Vugrincu iz SDS-a Zagreb. Istodobno, kažu odvjetnici Gizele Äureković, u INI se dogaÄ‘ao kriminal velikih razmjera s kojeg su skretali pozornost na Äurekovića.
Spomenuli su Lugano, Zug, Vaduz i druga mjesta koja su bila poslovni centri provjerenih partijskih biznismena. Vanjka Å piljak nadzirao je razgranatu ININU mrežu, tvrde sutužitelji, provodio je tajnu gospodarsku aktivnost partijskog vrha, tako je Äureković smetao cijelome vrhu, ne samo Miki Å piljku.
Sutužitelji su govorili o dezinformacijskoj kampanji protiv Äurekovića, o Udbinim akcijamaBrk i Pismo, o glasinama da je ubijen, proÅ¡irenima dva tjedna uoÄi ubojstva. Vijest u Jugoslaviji objavljena je 2 dana poslije ubojstva, a Tanjug je zloÄin pokuÅ¡ao pripisati obraÄunu meÄ‘u emigrantima.
Uakciji Kvadrat Zdravko MustaÄ pokuÅ¡ava prikriti ubojstvo, navode sutužitelji.
Tvrde kako Perković, svjestan politiÄkih promjena uniÅ¡tava arhiv SDS-a SRH, a MustaÄ nareÄ‘uje uniÅ¡tavanje dijelova arhiva saveznog SDS-a. Sutužitelji kažu kako usprkos djelovanju saborske Komisije za utvrÄ‘ivanje žrtava rata i poraća, lustracija u Hrvatskoj nikad nije provedena. Zbog pomirbe koju suoÄen s opasnošću od rata provodi predsjednik TuÄ‘man, u službama djeluje gotovo neokrnjena stara SDS-ova struktura.
Meissner i Pavlović govorili su o odbaÄenoj prijavi protiv Perkovića 90-tih, o izjavi Pavla Gažija 1995. da je Äureković ubijen zbog prikrivanja pljaÄki u INI, a da je sve, prema toj priÄi, naredio Stane Dolanc kako bi zaÅ¡titio Å piljkova i druge sinove uhljebljene u INI.
Prema toj konstrukciji ubojstvo su odobrili Planinc, Å piljak i Nikola LjubiÄić, a izveli GiÅ¡ka, Arkan i skupina iz beogradskog podzemlja po nalogu crnogorske Udbe. Prema tim dobro organiziranim dezinformacijama, Gaži i hrvatska služba pravili su se kako niÅ¡ta nisu znali o ubojstvu, tvrde sutužitelji.
Govorili su o tzv. Lex Perković i pokuÅ¡aju promjene Ustava, pa o pokuÅ¡aju Državnog odvjetniÅ¡tva RH, kako bi se sprijeÄilo suÄ‘enje. Istodobno Perkovića i MustaÄa pokazuju u medijima kao borce za hrvatsku neovisnost. Svim naporima da suÄ‘enja ne bude, rekao je odvjetnik Meissner, usprotivila se Gizela Äureković.
Sutužitelji tvrde kako državni kriminal u INI nije bio glavni motiv ubojstva. Primarni je motiv po njima objavljivanje Älanaka i knjiga u emigraciji, objava analize Kako Jugoslavija pljaÄka Hrvatsku. Äureković je ispisao politiÄki program slobodne hrvatske države, kaže Meissner, tekstove Kako urediti buduću hrvatsku državu i Put do slobode, suradjivao je s kosovskim emigrantima važnima za pobunu protiv Jugoslavije, želio je ujediniti emigraciju i voditi Hrvatsko narodno vijeće. S tim su usporediva postignućaBrune BuÅ¡ića, likvidiranog u Parizu 16. 10. 1978., kažu sutužitelji.
“Nije postojala straÅ¡na Udba u Beogradu, a dobra Udba u Zagrebu koja je progonila samo teroristeâ€, rekao je odvjetnik Gizele Äureković Markus Meissner. Nije KOS JNA izveo likvidaciju, nisu Perkovićeva izvješća iÅ¡la na ruku Hrvatima, kako je rekao hrvatskoj vojnoj policiji koja ga je ispitivala 1994.
Postojala je Udba, Ävrsto ustrojena civilna tajna služba i politiÄka policija Jugoslavije, SDS je imao jedna pravila, rekli su sutužitelji, iste metode na svim razinama, naveli su sucima operativne akcije Tiper i Arguskao primjer.
Bez odobrenja saveznog sekretara nije smjela biti ni jedna akcija u inozemstvu, a republiÄki sekretar SUP-a odobravao je akcije od posebnog interesa za republiku. NiÅ¡ta nisu Äinili bez odobrenja politiÄkog vrha, stoji u dokumentima. Savez komunista usmjeravao je akcije službe. Predsjednica savezne vlade (SIV) bila je Milka Planinc, predsjednik CK SKJ Mitja RibiÄić, a predsjednik predsjedniÅ¡tva od svibnja 1983. bio je Mika Å piljak.
PolitiÄke naredbodavce ubojstva treba tražiti u politiÄkom i partijskom vrhu, kažu sutužitelji. Odobrenje je morao zatražiti Stane Dolanc. U Hrvatskoj predsjednik PredsjedniÅ¡tva bio je Milutin Baltić, predsjednik SKH Josip Vrhovec. Predsjednik vlade SRH bio je Ante Marković.
Poslije ubojstva Äurekovića dolazi do smirivanja afere INA, rekli su sutužitelji. Opisali su naÄin pripremanja Udbine akcije u inozemstvu. Tragovi Äurekovićeva ubojstva, rekao je Meissner, vode do saveznog i SDS-ova Hrvatske, Slovenije, BiH i Crne Gore. Naveo je tragove operativnih akcija Brk, Jela, Pevec, rekao je kako dezinformacijska kampanja organiziranog prikrivanja zloÄina traje već 30 godina.
Potpisi MustaÄa i Perkovića su na odluci o zavoÄ‘enju operativne obrade Äurekovića, rekao je Meissner, oni su sudjelovali u odluci, pripremi, organizaciji i izvoÄ‘enju ubojstva, rekao je. Za MustaÄa kaže kako je Stani Dolancu iznio procjenu da će se Äureković razvijati ekstremno, MustaÄ kažu sudjeluje u dezinformacijama o likvidaciji, a u postupku Pratesu MustaÄ je 2006. videovezom sucima rekao: Imao sam potpuni nadzor nad službom.
Sutužitelji tvrde kako je pokuÅ¡aj obrane da ubojstvo prikaže kao neželjenu posljedicu Arkanove otmice, pokuÅ¡aj da Perković i MustaÄ budu osloboÄ‘eni zbog zastare koja u NjemaÄkoj može nastupiti poslije pokuÅ¡aja otmice s neplaniranom posljedicom (smrti).
Sutužitelji tvrde, Perković i MustaÄ aktivno su sudjelovali u likvidaciji i prikrivanju zloÄina, naredbodavaca, organizatora i poÄinitelja, kazu sutužitelji.
Odvjetnici Gizele Äureković prikljuÄili su se saveznom državnom odvjetniku NjemaÄke – zatražili su doživotni zatvor za Perkovića i MustaÄa, procjenjujući kako su ne samo pomagali, nego su sudjelovanju u teÅ¡kom ubojstvu Stjepana Äurekovića, u Wolfratshausenu kraj Muenchena, na danaÅ¡nji dan prije 33 godine.