Scena
: Povjerenje
Kome se mogu povjeriti s tajnama mojim najdubljim?
Kome se mogu povjeriti kada se svijet moj raspada?
Kada svatko laže i vara
Kome ja srce svoje povjeriti mogu?
 (Jodie Phillips)
Å to je povjerenje? Kako ga definirati? Je li to uistinu koncept koji djeluje? Imaj povjerenja u ovo, budi nepovjerljiv prema onomu, ova je osoba vrijedna povjerenja, a ova ni sluÄajno.
Zebru koristimo kako bismo sigurno prešli neku prometnu ulicu i ta zebra je u biti povjerenje koje bi nas trebalo sigurno prevesti, odnosno provesti, kroz potencijalno nesiguran svijet. Ali koliko je vas doživjelo da ga skoro nasred zebre pokupi neki automobil? Nasred zebre povjerenja?
ÄŒini mi se da Äujem mnoÅ¡tvo uzdaha. Skoro od svakog od vas. Daleko viÅ¡e potvrdnih nego odriÄnih glasova.
Pitamo se, zaÅ¡to povjerenje, prije ili kasnije, ne uspije? ZaÅ¡to uvijek netko iznevjeri naÅ¡e povjerenje? ZaÅ¡to uvijek netko izda? Malo je danas povjerenja meÄ‘u ljudima. Radilo se to o politici, biznisu ili medijima, Äini se da nitko nije voljan ili nije u stanju bilo kome vjerovati na rijeÄ, u neÄije poÅ¡tenje, u neÄije domoljublje. Pa zar je onda ikome viÅ¡e Äudno Å¡to živimo u maksimalno polariziranom ozraÄju, kada je atmosfera koja nas okružuje nabijena potencijalnim iskrenjem koje tjera na sukobljavanje?
Nema Å¡anse za bilo kakvu suradnju tamo gdje ne vlada povjerenje. Nema Å¡anse ni za kakvu zdravu diskusiju, za suÄeljavanje suprotstavljenih miÅ¡ljenja, meÄ‘u ljudima. Umjesto toga imamo skoro pa „ratno stanje“ u kojemu se svaki prljavi trik drži opravdanim.
Povjerenje, recimo u „leadershipu“ je temeljna stvar. Možda je baÅ¡ zato toliko stresa na naÅ¡im radnim mjestima, jer svjedoci smo da toga povjerenja ozbiljno nedostaje. Ako voÄ‘e ne vjeruju svojim podreÄ‘enima, ili moraju Äitav posao obavljati sami ili moraju neprestano provjeravati je li posao dobro i na vrijeme obavljen. I jedno i drugo povećava pritisak i opterećenje i lidere uvaljuje u aktivnosti na koje ne bi trebali troÅ¡iti svoje vrijeme.
Naravno podÄinjeni jako brzo shvate da se u njih nema povjerenja. Ne samo Å¡to to stvara otrovnu atmosferu nego povećava pritisak takoÄ‘er i na podreÄ‘ene. Å ef koji vam rutinski ne vjeruje ne će vas poduprijeti ili vam doći u pomoć ako neÅ¡to krene naopako. Jedini naÄin kako se možete zaÅ¡tititi jest ne dati mu prigodu da vas uhvati u grijeÅ¡ci.
Kako to uÄiniti?
Izbjegavajući rizik. Ne težiti za inovacijama. Ne iznositi svježe ideje.
Radi samo ono što ti se kaže, pa makar to bilo i krivo. Ne pokazuj inicijativu i uvijek štiti svoja leđa i to pod bilo koju cijenu.
Kažu da se povjerenje treba zaslužiti. Krivo.
Povjerenje najprije treba besplatno dati.
Ovonedjeljno Äitanje iz EvanÄ‘elja po Mateju Äuvena je parabola o talentima.
RijeÄ talent ima dvojak smisao. Njezino originalno znaÄenje na grÄkom jeziku, koje pronalazimo u Novom Zavjetu, odnosi se na veliku sumu novca. Jedan talent otprilike bi odgovarao novcu kojeg bi obiÄan radnik zaradio tijekom 15 godina svojega rada. Bilo kako bilo, ili bilo koliko bilo, rijeÄ je o izuzetno velikoj koliÄini novca.
Drugo znaÄenje rijeÄi talent proizlazi iz jedne od interpretacija ove parabole. BaÅ¡ kao Å¡to gospodar povjerava svojim slugama novac, tako Bog povjerava svakome od nas odreÄ‘ene sposobnosti. Talente. Zato i kažemo da je netko nadaren, da ima za neÅ¡to talenta.
Ali danaÅ¡nja parabola ne govori o novcu. DanaÅ¡nja parabola ne govori ni o sposobnostima. DanaÅ¡nja parabola govori o neÄemu puno važnijem. Ona govori o povjerenju.
PriÄa poÄinje Äinom povjerenja. Gospodar odlazi na putovanje. Povjerava svoje bogatstvo trojici slugu. Svakome daje drugaÄiji iznos novca, ali svaki od njih dobiva veliki iznos. Jedan ili dva ili pet talenata. Jasno je da gospodar vjeruje svakome od svojih slugu. On im novac daje Äak i bez ikakvog naputka Å¡to im je s njim Äiniti. Daje im ga u povjerenju da će oni sami znati Å¡to bi s tim novcem bilo najbolje uÄiniti.
Nakon dugog izbivanja gospodar se vraća i dok dvojica slugu udvostruÄuju povjerene talente, treći kaže da je zakopao novac. Razlog? Strah od gospodara. Njegovo povjerenje u gospodara ravno je nuli, pa je on sveo i svoj financijski rizik na nulu. U isto vrijeme on je reducirao na nulu i samu mogućnost bilo kakvog dobitka.
Ono Å¡to gospodar naglaÅ¡ava u odnosu na svoje sluge nije njihov profit nego njihova vjernost. On ne hvali viÅ¡e onoga slugu koji je udvostruÄio 5 talenata od onog koji je udvostruÄio 2 talenta. Svaki od njih biva jednako pohvaljen.
“Valjaš, slugo dobri i vjerni!“
I svaki dobiva isti poziv.
„U malome si bio vjeran, nad mnogim ću te postaviti! UÄ‘i u radost gospodara svoga!'”
Prema trećem slugi gospodar pokazuje da bi bio spreman prihvatiti bilo Å¡to, pa Äak i ulaganje novÄara, Å¡to bi gospodaru donijelo barem kamate, ali to je trebalo biti uÄinjeno iz vjere, a ne iz straha.
Dakle gospodar vjeruje svojim slugama, a sluge, barem prva dvojica, uzvraćaju povjerenje gospodaru i djeluju iz vjere, a ne iz straha. Treći sluga želi oslikati ružnu sliku svoga gospodara. Na toj slici je gospodar pohlepan i zahtjeva iskljuÄivo uspjeh. Ono Å¡to ovaj sluga dobiva za svoj trud jest odbacivanje, a on se toga baÅ¡ i boji. On je u biti uskogrudan Äovjek koji ustrajava na tome da je i njegov gospodar jednako tako uskogrudan.
Ona prva dvojica slugu su prepoznala velikoduÅ¡nost gospodara. Ogroman novac kojeg im je povjerio otkriva Äovjeka koji je velikoduÅ¡an, koji preuzima rizik, koji ih prihvaća i koji ih poÅ¡tuje. Kada su sebe prepoznali kao one kojima je toliko toga povjereno oni se osjećaju snažni i spremni i sami ući u rizik s novcem. Ljubav koju im je gospodar pokazao nadjaÄava strah od eventualnog neuspjeha.
Oni shvaćaju da gospodar koji se na taj naÄin odnosi prema svojim, ajde nazovimo ih tako, financijskim managerima, u biti je viÅ¡e zainteresiran za njih, kao osobe, nego za eventualni profit.
Ova priÄa u biti naglavce okreće standarde naÅ¡eg svijeta. Ona nam govori da nije najgora stvar, koja nam se može dogoditi, neuspjeh. Najgora stvar koja nam se može dogoditi jest da mi Boga držimo za nekoga tko će nas odbaciti kada pogrijeÅ¡imo i kada nismo uspjeÅ¡ni.
PriÄa nam govori da nije najgore izgubiti. Najgore je nikada ne riskirati. U Božjim oÄima, strah koji drži blago zakopanim u zemlji, jest u biti Äisti Äin nevjere. Sloboda koja stavlja to blago u rizik, koji Äak može zavrÅ¡iti gubitkom, Äin je vjere.
Mi možemo uÄiti iz svojih neuspjeha i najÄešće neuspjeh Äovjeka najbolje i poduÄi ali strah nas nije u stanju niÄemu poduÄiti. Sve dok ga ne ostavimo za sobom.
Radosna vijest Evanđelja daje potpuno novi smisao uspjehu i sigurnosti. Uspjeh se ne nalazi u gomilanju onoga što nikada ne ćemo moći iskoristiti, nego u sposobnosti preuzimanja rizika odgovarajući na Božji poziv.
Sigurnost se ne nalazi u potiskivanju bilo kakvog rizika nego u oslanjanju na Boga koji vjeruje više nama nego što mi sami sebi vjerujemo.
Parabola o talentima nije parabola o novcu ili o sposobnostima. To je priÄa o povjerenju, priÄa o riziku. To je priÄa o naÅ¡em životu. Ono Å¡to je važno zapamtiti jest da Bog ne zahtjeva od nas uspjeÅ¡nost nego vjernost. Ono Å¡to je važno nije novac ili sposobnosti same po sebi, nego naÅ¡e odluke da koristimo svoje talente na naÄin koji pokazuje naÅ¡u volju riskirati i vjerovati.
Riskirati za Boga i vjerovati Bogu.
Mi nikada nismo tako ranjivi nego kada se nekom povjerimo.
Ali paradoksalno je da ako nemamo povjerenja
mi nismo u stanju pronaći ni ljubav ni radost.
Walter Anderson
Ivica Ursić