Iz tiska je izaÅ¡la joÅ¡ jedna knjiga plodonosnog hrvatskog književnika Miljenka Stojića pod naslovom »Podno križa«. Zbirka je to kolumni ovog hercegovaÄkog franjevca objavljenih na portaluhrsvijet.netu razdoblju izmeÄ‘u prosinca 2012. i sijeÄnja 2014.
Autor u najnovijoj knjizi kirurÅ¡ki precizno oslikava druÅ¡tvenu zbilju u kojoj se naÅ¡ao hrvatski narod u posljednje vrijeme. Empatijom kakvu mogu gajiti samo franjevci koji za narod i kroz narod diÅ¡u, Stojić sagledava sve aspekte kataklizme koja se isprijeÄila pred hrvatskim nacionalnim bićem. I dok većina komentatora druÅ¡tvenog života u prvi aspekt stavlja gospodarske probleme s kojima se narod svakodnevno susreće, on naglasak stavlja na krizu morala, identiteta, kulture i samosvijesti. Njegovo pero secira druÅ¡tvenu zbilju od dna do vrha druÅ¡tvenih, a napose politiÄkih struktura.
Osnovna je postavka, od koje Stojić polazi, kako gotovo svi problemi u druÅ¡tvu proizlaze iz Äinjenice Å¡to narodom upravlja oligarhija koja ne bi mijenjala sebe već bi mijenjala narod. Navedena oligarhija zamislila je kako je njeno poslanje preodgojiti narod, promijeniti njegovu povijest i odrediti budućnost. Sedamdeset godina vlastite ideologije pretpostavili su tisuću godina kršćanstva u Hrvata.
Iako Stojić obraÄ‘uje razne teme kroz kolumne, ipak, djelo je sinteza jedne misli. Kroz tu misao Stojić jednostavnim rjeÄnikom, koji opet nije liÅ¡en znanja i znanosti, stilom kakav joÅ¡ njeguju franjevci koji s narodom žive, javnosti pojaÅ¡njava povijesni trenutak u kojem se hrvatski narod naÅ¡ao.
Analizirajući djelo »Podno križa« dolazimo do zakljuÄka kako je osnovna autorova poruka da većina druÅ¡tvenih problema s kojima se Hrvatska danas susreće proizlazi iz preÅ¡ućenog sukoba, gotovo nevidljivog otpora, naroda vladajućim druÅ¡tvenim i politiÄkim oligarhijama. Upravo je nezadovoljstvo, apatija, oÄaj i beznaÄ‘e koje su »lideri« ponudili narodu, umjesto nade, optimizma i budućnosti glavni razlog, prema autoru, druÅ¡tvene, socijalne i demografske kataklizme pred kojom se Hrvatska danas nalazi. Upravo zato je naslov knjige izvrsno pogoÄ‘en.
»Podno križa« sugerira kako se cijeli jedan narod našao pod trpećom mukom križa. U nekim davnim vremenima križ bi na sebe preuzeo vođa, iskupitelj. No danas vlast vješto sa sebe prebacuje obvezu i odgovornost (križ) na narod. Zašto i ne bi? Ionako taj narod žele preodgojiti, preobratiti i udaljiti od korijena. Prema njima, prema vlasti, dok se narod ne preodgoji ne isplati se za njega ponijeti križ.
Željko Primorac tropolje.info