Quod licet Iovi, non licet bovi. Iliti po naÅ¡ki: Å to je dozvoljeno Milanoviću, nije dozvoljeno Karamarku. Tako kada se Milanović na Sljemenu vozi biciklom u suprotnom smjeru od dopuÅ¡tenog i prati ga osiguranje, to medijima ispada simpatiÄno, a Kada Karamarko posudi suprugin auto da odveze Älana obitelji u bolnicu, onda se od toga nastoji isforsirati neka afera.
ZaÅ¡to je Milanović letio prema Rijeci umjesto prema Zagrebu, to se mediji nisu usudili poÅ¡teno ni zapitati. Za Kotromanovića, koji je priznao da je za vrijeme dok je bio ministar tražio posao u Americi, naÅ¡lo se tisuću opravdanje, a jedini oÅ¡triji kritiÄki Älanak o tomu sluÄaju promptno je povuÄen s portala Index.hr. Navodno ga je povukao sam autor. Dakle, postupci desnih se iskrivljuju i uveliÄavaju, ponekad i potpuno izmiÅ¡ljaju, dok se propusti lijevih po mogućnosti zataÅ¡kavaju, a ako ipak procure u javnost, onda nastupaju struÄnjaci za opravdavanje u uljepÅ¡avanje.
Medijske zasjede iliti po regionski saÄekuÅ¡e omiljeni su žanr hrvatskog novinarstva. Dan nakon Nove godine svjedoÄili smo joÅ¡ jednoj takvoj zasjedi. Prvo su mediji izaÅ¡li s viješću da je auto nekog dužnosnika s policijskom pratnjom i upaljenim rotirkama zaobiÅ¡ao kolonu na granici, a onda se dodalo kako se saznaje da je dužnosnik vjerojatno bio Željko Reiner. Kasnije se, naravno, ispostavilo da je rijeÄ o standardnom postupku za Å¡tićene osobe i da ga je Reiner teÅ¡ko mogao izbjeći a da ne naruÅ¡i neke procedure i oteža posao svojoj pratnji. Umjesto da dobije pohvalo zato Å¡to, za razliku od nekih ministara u bivÅ¡oj vladi, na skijanje ide svojim autom, on je dobio kritike za bahato ponaÅ¡anje. Kako je Milanović odlazio na skijanje i koliko se dugih sati zlopatio u kolonama na graniÄnim prijelazima, to, naravno, nikada nećemo saznati.
Reinerov sluÄaj ukazuje na to će nova vlast biti pod budnom prismotrom dozlaboga pristranih medija i da će svaki korak dužnosnika biti pod povećalom javnosti. I to povećalom koje zlonamjerno iskrivljuje sliku. Doda li se tomu i baziÄno nepovjerenje manjeg partnera u vlasti prema većem, postaje jasno da će HDZ-u trebati puno strpljivosti, umjeÅ¡nosti i dobre volje da uopće do kraja oformi i oÄuva takvu vlast, a pogotovo da uspjeÅ¡no provede nužne reforme. No, na muci se poznaju junaci!
Å to se hrvatskih medija tiÄe, stvarno je sazrelo vrijeme da izaÄ‘u iz jednopartijskog naÄina razmiÅ¡ljanja i djelovanja i uÄ‘u u demokraciju. U drugim sferama života, Äak i u politici, tranzicija se polako zavrÅ¡ava, jedino u medijima joÅ¡ uvijek cvjeta samo jedan cvijet. Crveni. Hrvatski tjednik, Hrvatsko slovo i nekoliko portala joÅ¡ uvijek su jedina brana tom zajapurenom jednoumlju. Koje je Äesto na rubu bezumlja. Svega toga mora biti svjesna i nova vlast te svojim odlukama stvoriti preduvjete za slobodan i nesputan razvoj medija. Ako u tomu zakaže, bit će, bojim se, uzaludne mnoge druge dobre stvari koje će, pretpostavljam, napraviti. OrujanÅ¡ki, proregionski mediji su tako i od slavnih devedesetih uspjeli napraviti ”mraÄnih deset godina”, pa će sigurno pokuÅ¡ati ocrniti i izokrenuti eventualne nove uspjehe neregionske Hrvatske.
Damir Pešorda bpz.ba