ZavrÅ¡etak procesa knjiženja vojne imovine je uvjet za aktiviranje Akcijskog plana za Älanstvo (MAP) u NATO-u, ali mislim da trebamo raditi na tome da to ne bude jedini uvjet, jer mi kao Ministarstvo i kao Oružane snage i država BiH već smo pokazali NATO-u i partnerima da smo kredibilan partner, izjavila je u intervjuu za danaÅ¡nje “OsloboÄ‘enje†nova ministrica obrane BiH Marina PendeÅ¡.
– NaÅ¡e sudjelovanje u mirovnim misijama, pa i zadnje sudjelovanje kroz odluÄnu potporu u misiji ISAF, govori da BiH, iako nije Älanica NATO-a, možda daje, ja ću to slobodno reći, veći doprinos nego neke države koje su Älanice NATO-a. Mislim da je uknjižba imovine postala politiÄko pitanje, ali nije uknjižba perspektivne nepokretne imovine politiÄko pitanje, nego je politiÄko pitanje državna imovina koja se vezala za uknjižbu perspektivne vojne imovine – kazala je PendeÅ¡.
PendeÅ¡ oÄekuje da se kroz Vijeće ministara naÄ‘e rjeÅ¡enje. S druge strane, navodi, Äesto se zanemaruje Äinjenica da imamo odreÄ‘eni broj lokacija koje su se davno mogle uknjižiti bez ikakvih problema. To su lokacije u OraÅ¡ju, ŽepÄu i Livnu, gdje je Općinsko vijeće donijelo odluku da se tada pri federalnom Ministarstvu za HVO naprave tri vojarne.
– ZnaÄi, tu uopće nema spora, zna se koje titular i to su vojarne, kao i ÄŒapljina, koje nisu problematiÄne. OdreÄ‘eni broj lokacija OS BiH takoÄ‘er nije problematiÄan s aspekta knjiženja. Ako usporedimo zemlje u okruženju koje su postale Älanice NATO-a, možemo vidjeti da ni one nemaju uknjiženu imovinu na Ministarstvo obrane – rekla je PendeÅ¡.
PojaÅ¡anjavajući Å¡to je onda problem, kazala je pa zbog toga Å¡to se zloupotrijebilo taj tehniÄki uvjet prije skoro osam godina od nekih politiÄkih predstavnika koji su rekli “mora to biti sve na Bosni i Hercegoviniâ€. I onda su izazvali reakciju.
DuÅ¡anka Majkić je nedavno izjavila kako BiH u ovom trenutku ne ispunjava nijedan od uvjeta za Älanstvo u NATO-u, a PendeÅ¡ se dijelom slaže s tim jer Älanstvo u NATO-u podrazumijeva da imate ustav, da nemate predstavnike meÄ‘unarodnih snaga u svojoj državi, nego da ste neovisan, kredibilan faktor i kredibilna država.
– S tog aspekta logiÄno je da je žena rekla da to nisu uvjeti. S druge strane, moramo napraviti i ustavne reforme, rijeÅ¡iti pitanje Izbornog zakona, napraviti odreÄ‘ene reforme u oblasti ekonomije, odnosno financija. E to je ono Å¡to državu predstavlja kao kredibilnog partnera u budućoj suradnji. To je vjerojatno gospoÄ‘a Majkić povezala i s Europskom unijom, približavanju EU, jer kad pogledate obrambeni savez NATO-a, to nije samo obrambeni savez, to je, prije svega, politiÄki savez. ZnaÄi, vi morate zadovoljiti te politiÄke forme, a mislim da su one jednake kad govorimo o EU i NATO-u. Vi znate da naÅ¡oj zemlji trebaju reforme i mislim da bi Vijeće ministara trebalo već pokrenuti odreÄ‘eni broj reformi. ZnaÄi, u tom smislu slažem se s gospoÄ‘om Majkić, jer sigurno treba napraviti odreÄ‘eni broj refomi kako bi BiH bila, prije svega, neovisna – rekla je ministrica.
Po njenim rijeÄima, to ne znaÄi da je NATO daleko od BiH, jer misli da svima nama u BiH treba biti u interesu “da uredimo državu po uzoru na ostale države zapadne Europe -gdje vlada demokracija, gdje su jasno prepoznata prava i konstitutivnih naroda i graÄ‘ana, daje uredimo od najniže do najviÅ¡e razine, da je uredimo tako da ljudi ne napuÅ¡taju BiH, nego da žele ostati ovdje i da joÅ¡ privuÄemo strane investicijeâ€./HMS/ tropolje.info