Scena

ODLAZAK LEGENDE: Umro je Denis Kuljiš

Hrvatski novinar, pisac i bloger Denis Kuljiš, preminuo je jutros u Zagrebu u 68. godini života, nakon što se nije uspio oporaviti od operativnog zahvata zbog kojeg je neko vrijeme bio u komi.


Iza Denisa Kuljiša ostali su  supruga i dvoje djece.

U novinama je radio još od 70-ih godina prošlog stoljeća kada počinje surađivati s Omladinskim tjednikom, Poletom i Studentskim listom, a od početka osamdesetih pa gotovo sve do smrti bio je jedna od najvažnijih figura hrvatske izdavačke i medijske scene, pokrećući brojne novine, portale, pišući kolumne i izdavajući knjige.

Denis Kuljiš rođen je u Splitu 8. prosinca 1951. godine. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu studirao je opću lingvistiku i sociologiju. Novinarstvom se bavio od svojih ranih dvadesetih, a prvi važniji posao bio mu je 1979. u Poletu, godinu kasnije i u dnevnim novinama Vjesnik.

Bio je urednik u Startu, pomoćnik glavnog urednika tjednika Danas, a radio je i za Studio.

Zajedno s partnerima 1989. osnovao je medijsko poduzeće Media Press koje je sudjelovalo u pokretanju prvog privatnog nezavisnog političkog tjednika u Hrvatskoj, Globusa. Bio je prvi glavni urednik Globusa, ostavši na toj funkciji punih pet godina, a tvrtka koju je pokrenuo u međuvremenu je narasla u Europapress Holding (EPH), najveću novinsko izdavačku tvrtku u Hrvatskoj, koja se danas zove Hanza media. U EPH Kuljiš je pokrenuo još i magazin Gloria kao i tjednik OK!.

Napustio je EPH i s ostalim dioničarima tvrtke Media Press pokrenuo tjednik Nacional koji je vodio dvije godine. Njegov prvi samostalni projekt, dvotjednik Ultra, nije zaživio, nakon čega je Kuljiš počeo surađivati sa Slobodnom Dalmacijom pokrenuvši magazin Penthouse, a nedugo nakon toga vratio se u EPH na mjesto savjetnika Uprave.

Unatoč visokoj funkciji, obavljao je i uredničke poslove pa je svojevremeno bio zamjenik glavnog urednika Globusa, glavni urednik Playboya, supervizor izdanja Playboya za Srbiju i Crnu Goru, a imao je ulogu i u pokretanju Jutarnjeg lista…

Sudjelovao je i kao urednik u ponovnom pokretanju kulturnog magazina Gordogan. Draga mu je bila i televizija te je 1990. pokrenuo prvi hrvatski politički talk show “Kult ličnosti”, emitiran te godine na 23 nezavisne televizijske postaje.

Krajem 2012. bio je među pokretačima još jednog hrvatskog dnevnika “21. stoljeće”, kojem je prva glavna urednica bila njegova supruga Nada Mirković. Dnevnik je ugašen nekoliko mjeseci kasnije zbog financijskih problema. U posljednje vrijeme radove je objavljivao u obliku kolumni na portalu Dnevno, te na svom portalu Žurnalist, a drage su mu bile i društvene mreže.

Od 2005. do 2017. objavljivao je kolumne u Jutarnjem i Večernjem listu te nizu dnevnih novina u Srbiji, Sloveniji i Bosni i Hercegovini.

Svaka njegova novinska pripovijetka, crtica ili ozbiljna analiza vrvjela je znanjem, erudicijom i neizmjerno bogatim vokabularom kojim se isticao na hrvatskoj medijskoj sceni, a odlikovao se i hrabrošću da bez imalo uljepšavanja “u lice” izgovori sve što misli o onima o kojima je pisao, zbog čega su ga pratile i kontroverze. Na zadnjoj stranici Globusa godinama su izlazile njegove kolumne pod naslovom “1000 šema Denisa Kuljiša”, uvijek opremljene posebno produciranom satiričkom ilustracijom s Denisom u glavnoj ulozi.

Osim novinarskim i kolumnističkim radom, Denis se, kao neumorni skriboman, intenzivno bavio i publicistikom. Njegova zbirka novinskih tekstova i feljtona Majmuni, gangsteri i heroji objavljena je u Zagrebu 2001., a godinu dana kasnije i u Beogradu. Knjigu Dva pamfleta protiv Tuđmana objavio je 2005., a iste godine iz tiska je izišao i nastavak “Majmuna, gangstera, i heroja”, ovog puta s dodatnim opisima “geniji, lupeži i papci”. Bile su to satirične, britke, nerijetko i vrlo brutalne biografije poznatijih Hrvata. Godinu kasnije objavio je djelo “Ad hominem”.

Izletom u prozu smatrao je svoj politički roman Hrvatski bog Merkur, tiskan u deset tisuća primjeraka.

U suradnji s povjesničarem Williamom Klingerom 2013. objavio je knjigu “Tito: Neispričane priče”, a nedavno je u izdanju beogradskog Službenog glasnika izašla i njegova knjiga “Titov tajni imperij”.

Zadnji tekst na facebooku objavio je 13. kolovoza, prije pet dana, a posvećen je kineskom disidentskom umjetniku Al Weiwei.

 

 

Exit mobile version