Strahovanja stanovniÅ¡tva GraÄanice o zagaÄ‘enosti zemljiÅ¡ta pokazala su se opravdanim nakon istraživanja koje je proveo Federalni zavod za agropedologiju. Istraživanje struÄnjaka o zagaÄ‘enosti zemljiÅ¡ta na podruÄju donjeg toka rijeke SpreÄe je pokazalo “enormno visoke vrijednosti” kemijsko-kancerogenih spojeva i teÅ¡kih metala u zemljiÅ¡tu i biljkama. prenosi VeÄernji list.
Upozorenje vlasti
Vlasti GraÄanice upozorile su graÄ‘ane da ne koriste zagaÄ‘ene povrÅ¡ine “u poljoprivredne svrhe, niti da koriste žitarice i povrtlarske kulture s tih posjeda za ljudsku i životinjsku ishranu”. StanovniÅ¡tvo se naÅ¡lo u situaciji iz koje ne vide izlaz. Poljoprivrednici ne znaju Å¡to uÄiniti s ljetinom, ali i berbom kukuruza, te jesenskom sjetvom. “Nemam Å¡to drugo nego ubrati kukuruz jer smo proÅ¡le godine dva puta sijali i dva puta je voda nosila. TeÅ¡ka je bila godina i taman sam mislio sve to nadoknaditi ove godine. Svoje ću ubrati, a ako netko ima neÅ¡to protiv, neka mi daju drugo u zamjenu. I za sjetvu ne znam Å¡to ću, ali ću vjerojatno sijati jer drugog izlaza nemam”, kazao je za Al Jazzeru Edin Nukić, poljoprivrednik. Problem je Å¡to se Nukić bavi tovljenjem junadi, ali i proizvodnjom mlijeka, te je stoku prinuÄ‘en hraniti proizvodima ubranim sa zagaÄ‘ene zemlje.
Poljoprivrednici
I Mevludin KovaÄević žali se kako su tamoÅ¡nji poljoprivrednici prinuÄ‘eni upotrijebiti hranu sa svojih njiva pod svaku cijenu i bez obzira na posljedice. Žalosti Å¡to poljoprivrednicima kasno stižu informacije o zagaÄ‘enosti zemljiÅ¡ta i biljaka. “Sad kad se treba brati, oni kažu da nije uopće za upotrebu. Å to sad da radimo? Å to sa životinjama? Trebao sam Å¡iriti uzgoj, ali nisam mogao jer nisam imao hrane. Sad kad imam, ne znam Å¡to Äiniti jer kažu da je zagaÄ‘eno. Kako hraniti sebe, djecu, obitelj, bilo koga tom hranom i tim mesom? Niti koristiti, niti ne koristiti”, u kazao je za Al Jazeeru KovaÄević. Dok na jednom kraju BiH muku muÄe sa zagaÄ‘enjem zemljiÅ¡ta, prema informaciji koju smo dobili od Ejuba Trake iz Federalnog zavoda za agropedologiju, ispitivanja zemljiÅ¡ta u Hercegovini nisu provedena posljednjih 15 do 20 godina, ali je zemlja tamo takvog sastava da ako neke tvari dospiju u nju, apsorbiraju se i neće dospjeti u biljke. tropolje.info