Å to se tiÄe FBiH, mi smo joÅ¡ proÅ¡le godine bili spremni za aranžman s MeÄ‘unarodnim monetarnim fondom (MMF), Republika Srpska je u zakaÅ¡njenju, ali ja se nadam da će joÅ¡ u prvoj polovici ove godine problemi biti otklonjeni i da ćemo onda ući u ozbiljne pregovore sa MMF-om – kazala je u razgovoru za “Avaz†ministrica financija FBiH Jelka Milićević.
Dodala je da novi aranžman s MMF-om nije neÅ¡to Å¡to ovisi samo o FBiH, već je „to aktivnost koja mora krenuti s razine države, a entiteti imaju uvjete i preduvjeteâ€.
– “Banka Srpske†jeste u problemima i ona jeste remetilaÄki faktor na financijskom tržiÅ¡tu RS i iz tih razloga MMF je tražio da se rijeÅ¡i to pitanje. RS joÅ¡ nije odluÄila na koji će naÄin biti rijeÅ¡en problem te banke -pojasnila je Milićević.
Dodala je da na razini Centralne banke (CB) BiH postoji koordinacijsko tijelo u kojem sudjeluju entitetski i državni ministri financija, guverner CBBiH i predstavnici agencija za bankarstvo entiteta.
– U okviru tog koordinacijskog tijela imali smo jednu analizu o stanju u financijskom sektoru RS i tada je sve ukazivalo na to da nije toliko alarmantno stanje, da je sve pod kontrolom. MeÄ‘utim, nakon toga dogodili su se odreÄ‘eni problemi s „Pavlović bankomâ€, „Bankom Srpske†i drugim bankama u RS – kazala je Milićević.
Dodala je da su ti problemi u RS neÅ¡to Å¡to je u ovom trenutku vrlo teÅ¡ka zadaća za RS i da je to remetilaÄki faktor na financijskom tržiÅ¡tu.
– Misija MMF-a tražila je dodatnu reviziju za sve banke koje su imale rast kredita od deset posto, jer je to neÅ¡to Å¡to nij e uobiÄajeno u bankarskom sektoru i na Å¡to treba obratiti pažnju i posebno pratiti. ZnaÄi, sve banke koje naglo rastu morale su na dodatnu reviziju – naglasila je Milićević.
Banke u FBiH su pod nadzorom Agencije za bankarstvo FBiH i to su banke koje u ovom momentu ne stvaraju problem u financijskom ili bankarskom sektoru. Mi smo ponosni Å¡to je naÅ¡ bankarski sustav stabilan – zakljuÄila je Milićević./ tropolje.info