Narod je izabrao, Hrvatski Sabor je konstituiran i izabran je predsjednik Sabora. Nekom se taj izbor sviÄ‘a, nekome ne sviÄ‘a, a neki su ravnoduÅ¡ni. OÄi Å¡iroke javnosti uprte su u novu Vladu i iÅ¡Äekuju se njezini potezi.
Sirotinja, koja je nažalost naÅ¡a najveća druÅ¡tvena skupina u zebnji duboko u duÅ¡i pokuÅ¡ava zatomiti krucijalno pitanje: “Jesu li i ovi isti kao i oni prije? Ne daj Bože”! Ono malo srednjeg druÅ¡tvenog sloja Å¡to je joÅ¡ ostalo nakon eksperimenata ideoloÅ¡kih ekonomija postaje potpuno ravnoduÅ¡no je zna da ne predstavlja presudnu masu koja bi mogla donijeti zaokret u pozitivnom smjeru. Tajkuni se nadaju da će i ova Vlada ostaviti rupe u strukturi vlasti kroz koje će oni i dalje sisati iscrpljenu sirotinju. Kao i uvijek do sada, svatko razmatra svoje polaziÅ¡te i mogućnost postizanja vlastitog cilja.
A gdje je to zajedniÅ¡tvo koje bi trebalo donijeti boljitak? Poziv novog predsjednika Sabora na zajedniÅ¡tvo koje je u ovom trenutku izuzetno važno kao da je naletio na betonski zid. Sudario se s arogancijom i bezobzirnom bahatošću bivÅ¡eg premijera i bliskih mu medija. Nazvati saborsku većinu kriminalcima, Å¡pijunima i proustaÅ¡kom koalicijom zaista je nedopustivo i tome jednom treba stati na kraj. Kako oÄekivati suradnju s devijantnom ideoloÅ¡kom paradigmom. Gdje je tu ethos? On je baÄen u blato i pregažen za ovo vrijeme neprimjerenim ponaÅ¡anjem gubitnika. Kako to nije prva ovako teÅ¡ka izjava može se pretpostaviti da osoba koja ih je izrekla možda ima vrlo teÅ¡ke psihiÄke probleme. No i njegova stranka izgleda boluje od iste bolesti jer se nije ogradila od ovog neÄuvenog ponaÅ¡anja. Svaka Äast gospodinu Leki na visokom demokratskom dosegu koji je pokazao. Jednako tako i gospodin Baldasar pokazao je odmak od izreÄenih izjava te potpuno opravdano zatražio ostavku voÄ‘e svoje politiÄke stranke i njezinog vodstva. Takva retorika zasigurno je umobolna i odraz je makijavelistiÄke borbe za vlast koja pred sobom potire sve moralne i etiÄke temeljne vrijednosti. Je li moguće napustiti te partitokratske paradigme i krenuti novim – pravim putem? Za neke nažalost nije i oni moraju biti udaljeni iz politike. Bolesno tkivo uvijek treba odstraniti i zdravom tkivu omogućiti rast i razvoj.
Svakako , to je moguće no za to treba postojati politiÄka volja i pravilan druÅ¡tveni okvir. Prije svega treba krenuti s moralnom obnovom. Ona bi trebala vratiti temeljne moralne vrijednosti, a to su poÅ¡tenje, pravednost, druÅ¡tvenu osjetljivost i tolerancijua. Upravo na temelju tih vrijednosti može se razviti nacionalna svijest i domoljublje kao presudni preduvjeti bolje budućnosti. Liberalni kapitalizam podmetnut kao sredstvo procesa globalizacije mora se zamijeniti demokršćanskim modelom spajajući pri tome tradicijske vrijednosti i obiÄaje naÅ¡eg naroda s modernim znanstvenim pristupom.
U tom smjeru prvenstveno trebaju djelovati odgoj u obitelji, Å¡kola i druge druÅ¡tvene institucije, a Vlada treba postaviti i osigurati uvjete koji to omogućuju. Potpuno novi curriculum edukativnih institucija mora dovesti do deideologizacije i tako omogućiti istini prodor u svijest naroda. Dosta je stranaÄkih edukacija, ekonomija i zakona. Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti treba se probuditi i poÄeti djelovati. Upravo ona bi morala biti nositelj promjena u sustavu edukacije. Njoj nije bila dovoljna samo promjena imena zabilježena na obavijesnoj ulaznoj ploÄi.
Najveće promjene moraju se provesti u Ministarstvu pravosuÄ‘a. Promjene u zakonima moraju biti donesene Å¡to prije, moraju osiguravati jednakost sviju pred zakonom, trebaju imati „zube“ i vrijediti dovijeka kao Å¡to je to sluÄaj u starijim demokratskim sustavima. Zakoni se ne mogu mijenjati svaki puta s promjenom vlasti. To osobito važi za Ustav kako temeljni zakon jedne države, a i izborni zakon koji se do sada mijenjao tako Äesto poput pelena kod malog djeteta. Mjesto u Hrvatskom Saboru ne smije biti zagarantirano nikome jer je to u suprotnosti s naÄelom jednakosti izreÄenim u Ustavu. Prava nacionalnih manjina kao osjetljivih skupina treba svakako zaÅ¡tititi no to moraju regulirati neki drugi zakoni. Jednako tako važno je osigurati primjenu zakona. Å to vrijede dobre odredbe kojih se nitko ne pridržava jer se zakon ne provodi.
Model dogovorne i planske privrede treba Å¡to prije zamijeniti modelom tržiÅ¡nog gospodarstva. Poljoprivredu, koja joÅ¡ uvijek ima zdravo tlo i zdravu vodu treba usmjeriti ka ekoloÅ¡koj proizvodnji i podsticati ju, a uvoz koji nudi GMO robu nepoznatog podrijetla treba Å¡to prije zaustaviti. Daljnji razvoj turizma , naÅ¡e najprofitabilnije djelatnosti, mora pratiti vlastita poljoprivreda svojim ekoloÅ¡kim proizvodima. Država mora kontrolirati strateÅ¡ki važne djelatnosti i potaći njihov razvoj no istovremeno sprijeÄiti njihov monopol. To se u prvom redu odnosi energetiku (naftu, plin, rude, vodu, elektriÄnu energiju), komunikacije (telekomunikacije i cestovne komunikacije) te vojnu industriju.
Drugim rijeÄima zaokret mora biti radikalan. To zasigurno zahtjeva velike rezove i mnoga odricanja. Sigurno će biti bolno no zadnji Äas je da se te reforme provedu. Upravo zato je kao nikada prije potrebno zajedniÅ¡tvo i politiÄka volja jer jedino tako možemo krenuti naprijed.
Zoran ÄŒapalija – ÄŒaplja tropolje.info