Ivan Slobodan Grbavac, Život na tri kontinenta, Vlastita naklada, Grab – Canberra – Los Angeles, 2015.
Zanimljiva je ovo knjiga. Skroz. SluÄajno je dobih u ruke. Najavila mi se u posjet meni do tada nepoznata skupina ljudi. Oni su Äuli za moj rad pa… Ma može, samo doÄ‘ite, kako ne. Na polasku im darovah neÅ¡to knjiga. Jedan, pak, od njih, kojega su mi predstavili kao Ivana i o kome su mi kratko neÅ¡to rekli, za uzvrat mi darova neku debelu knjigu. Monografiju o svojoj obitelji. Pomislih: u tuÄ‘ini proradili osjećaji pa Äovjek poželje ostaviti spomenik onima od kojih je potekao. TipiÄno za iseljenike. Ali se priliÄno prevarih.
Nije ovo knjiga samo o jednoj obitelji, obitelji Grbavac, ovo je knjiga o mnogim naÅ¡im hrvatskim obiteljima iz jugokomunistiÄkog vremena. Takve obitelji nisu sudjelovale u jugokomunistiÄkom teroru i morale su platiti visoku cijenu. Onemogućavali su im život na sve moguće naÄine. Zbog toga su se poÄesto raselile na razliÄite krajeve svijeta. Za svoju Grbavac naslovom knjige kaže da je bila prisiljena živjeti na tri kontinenta, ali neprestano sa srcem zaviÄaja u njedrima. Bilo ih je sedmero braće i dvije sestre, s tim da je jedna sestra umrla kao mala. OÄito se ta obitelj nije bojala života, kako onoga primljenoga od Boga, tako onoga svakodnevnoga. Pisac u tom smislu najviÅ¡e istiÄe majku. Borila se kao lavica. Otac je bio boležljiv, ali je sve Äinio da uzdrži obitelj i okrene je na pravi put.
Svaka monografija, a posebno ove vrste, bogata je slikama i dokumentima. Izdvojio bih jedan. Domovnica. Onaj komad papira koji dobijemo u državnoj ustanovi i ostavimo ga duboko negdje u ladici. Za Grbavca on je znak pripadnosti. Zbog toga se morao naći u ovoj knjizi. Od te ljubavi prema domu sve je zapravo i teklo u tuđini. Između ostaloga ni njemu ni ženi mu Ljubici nije bilo teško nakon napornoga posla voziti djecu na poduku u hrvatskom jeziku i razne susrete te sv. misu. Domovina je samo jedna, tamo daleko.
Zbog siromaÅ¡tva i progona Grbavcu je konaÄno uspjelo pobjeći iz domovine, daleke 1959. Skrasio se na kraju balade u Australiji. Kod kuće nije zbog svega uspio zavrÅ¡iti neke visoke Å¡kole, ali to mu nije bilo preprjeka da uspije u životu. Kao i druga braća mu radio je marno i podizao svoju obitelj. Brzo se prikljuÄio i hrvatskom druÅ¡tvenom radu. Stupio je u Hrvatsku republikansku stranku. Posvetio se Å¡irenju hrvatskih knjiga i hrvatskog tiska. Znao ih je i darivati, namiÄući novac za te svrhe od prodaje treÅ¡anja. Nije se Å¡tedio i nije Å¡tedio dati i drugi novac za potreba brata Hrvata, od samoga poÄetka novoga života do danaÅ¡njih dana. Protivnici su ga u nemoći znali optuživati da time zaraÄ‘uje grdne novce. A on je samo stisnuo život u Å¡aci i nije dao da mu procuri kao pijesak kroz prste.
Svakako valja istaknuti pothvat otvaranja hrvatskog veleposlanstva u Canberri. Namisao je došla od njegove žene Ljubice. Dok su muški u dnevnom boravku njihove obiteljske kuće razbijali glavu kako unaprijediti djelovanje za hrvatsku stvar, ona im je perući suđe predložila da otvore veleposlanstvo. Shvatili su da je to dobra zamisao, iako nigdje tada ne bi hrvatske države, osim u hrvatskim glavama. Bio je to zaista pun pogodak. Tekla je godina 1977. Jugoslaviji je trebalo dosta vremena da ga zatvore uz pomoć australskih vlasti. Hrvati diljem svijeta su cvjetali. San može postati java. Hrvatska država će doći kad-tad.
Sama knjiga pametno je koncipirana. Uradio je to pisac uz pomoć urednika Josipa KovaÄa. Predmnijevam da je sanjao o njoj dok je Å¡irio razliÄita izdanja iz domovine. U prvom dijelu govor je o GrbavÄevoj obitelji. Upoznajemo jednoga po jednoga Älana. Drugi dio govori o GrbavÄevoj skrbi za obitelj i domovinu. Nižu se razliÄiti naÄini rada koji su dosegnuli iz australskih daljina do razliÄitih krajeva naÅ¡e domovine. Treći dio pomalo odgovara na to kako se zapravo oblikovao jedan ovakav Äovjek kao Å¡to je Ivan Slobodan Grbavac. Nabrojani su pojedinci i skupine koji su ga nadahnjivali i privlaÄili. U Dodatku nam pisac pobliže govori o druÅ¡tvenom radu u svojoj sredini te o hrvanju s jugokomunistima ne samo te sredine nego i drugih pojedinaca i sredina. Nekada bude i nerazumijevanja, ali se nipoÅ¡to ne smije stati. Oni dokumenti, zahvalnice i priznanja koji nisu uspjeli naći mjesta u prvom dijelu knjige doneseni su na njezinom kraju. I naravno, tu je joÅ¡ i pogovor.
Ovakva djela su itekako dobrodoÅ¡la. Ne samo da ostavljaju spomenik svome piscu i onima o kojima on govori, nego nas potiÄu na prava razmiÅ¡ljanja. Mogao je Grbavac jednostavnije proći kroz život i svoje ruke ispuniti bogatstvom ili u Jugoslaviji ili u Australiji, kako mu drago. MeÄ‘utim, on ih je nastojao ispunjati Äovjekoljubljem, bogoljubljem i domoljubljem. A bogatstva će biti koliko ga bude. Važno da je srce puno. Zbog toga mu hvala. Nama samo joÅ¡ upit: cijenimo li ovakve vrijednosti ili nam srce prianja za neke druge?
Miljenko Stojić