Malkica DugeÄ, Poticaj buÄ‘enju, DHK, Zagreb, 2016.
Malkica DugeÄ, zapamtila je Drugi svjetski rat, zapamtila je i Domovinski, ali je poglavito zapamtila dogaÄ‘aje iz 1971. Zajedno sa suprugom Božom morala je tada iseliti iz voljene Hrvatske u inozemstvo. Skrasila se u Stuttgartu te uronila u kulturni i politiÄki rad hrvatskog politiÄkog iseljeniÅ¡tva. Taj neslomljivi duh joÅ¡ i danas bije u njoj.
Ovim svojim novim uradkom pokazala je svu raskoÅ¡ svog Božjeg dara za pisanje i za pravilan odnos prema životu oko nas. Nije puna Äemera i jada, puna je domoljublja koje se želi oživotvoriti. Raspliće niti svakodnevnog života i sjeća se da nas samo dobrota, pouzdanje u Boga i Äovjeka može spasiti.
U tri prva ciklusa u knjizi radi se o sonetima, dok Äetvrti predstavlja pjesme u prozi. Svi oni odaju poseban odnos prema životu na ovoj kugli zemaljskoj. Prvi je najopćenitiji. Malkica DugeÄ razmiÅ¡lja o sebi, svome hodu kroz povijest i vrijeme, o naoko uobiÄajenim dogaÄ‘ajima kao Å¡to je roÄ‘enje djeÄaka, o mjesecu prosincu koji je molitvom tkan… A mi bismo mogli dodati da je sve ovo njezino pletivo istina tkano u tuÄ‘ini, ali s mislima duboko zakopanima u domovini. Dokazuje to drugi ciklus. Naslov mu sve jasno kaže: Soneti za domovinu i prijatelje. Možda će netko odmahnuti rukom pomislivÅ¡i na patetiku. Ma kakvi, nema nje ovdje. Susrećemo samo ženu kojoj je jasno Å¡to je domoljublje i kako se treba odnositi prema narodu iz kojeg si ponikao. Prelazi to pomalo i na treći ciklus kojeg pjesnikinja tka dopisujući se s prijateljem Fabijanom Lovrićem. Propitkuje ona tu od Äega smo sazdani, kamo idemo, Å¡to nam pjesma znaÄi u životu, kako bi trebalo ugoditi svoje strune. ÄŒetvrti ciklus, pak, samom svojom književnom vrstom dopuÅ¡ta i podrobniji govor o svemu, kao Å¡to je, recimo, pjesma Prvi izlet hrvatske knjige u slobodu.
ÄŒudo je to iseljeniÅ¡tvo, rekli bismo. Dok su nas ovamo omamljivali svojim lažima i uspavljivali silom, oni su tamo slobodno živjeli, iako su sve znali plaćati i vlastitom glavom. No, nisu se uÅ¡utjeli, nisu dopustili da im ukradu slobodu. To je itekakav primjer za sve nas. Uvijek se treba boriti za svoju domovinu i ne Äekati da netko drugi to uÄini umjesto tebe.
I ovim svojim djelom Malkica je DugeÄ potvrdila svoje visoko mjesto u hrvatskoj književnosti. Nije to uspjela uniÅ¡titi ni naÅ¡a peta kolona, koja gura ustranu sve Å¡to ne dolazi iz njezinih redova. Nadajmo se da će naÅ¡u pjesnikinju zdravlje poslužiti i da će nam darovati joÅ¡ ovakvih dobrih uradaka.
Miljenko Stojić