Anita Martinac, Medaljon, Matica hrvatska, ÄŒitluk, 2015.
Å kripari. Humska zemlja dobro zna o Äemu se radi, ostali ih poznaju kao križare, kamiÅ¡are ili odmetniÄku bandu. Neopredijeljenih gotova da i nema, dan danas, nakon mnogo desetljeća. JoÅ¡ peku suze ucviljenih, joÅ¡ se pristalice jugokomunizma pjene. Ipak, književnih djela o ovoj epskoj tematici jednostavno gotovo da nema. Za vrijeme jugokomunizma govorili su uglavnom o njima novinarski ili u naporu njihove paradigme reinterpretacije povijesti, za vrijeme, nazovimo, demokracije joÅ¡ se uglavnom Äeka na konaÄnu ocjenu tih revolucionarnih skupina pa da se onda krene u umjetniÄko stvaranje. Anita Martinac niÅ¡ta ne Äeka, ali niÅ¡ta i ne prejudicira. Ona samo iznosi na vidjelo kako je sve doživio puk, onaj koji je to nosio na svojim plećima. ÄŒitajući roman spoznat ćemo da mu nije nimalo bilo lako.
Glavni lik radnje Ante je Marić Kenić. TipiÄan je predstavnik svoga kraja. Kada se stvara hrvatska država i vojska, na raspolaganju je domovini ne pitajući se je li politika prerano zakukurikala. BojiÅ¡nica mu je polako otvarala oÄi za stvarnost, ali je u duÅ¡i i dalje ostao mladić koji vapi za hrvatskom slobodom. Biva teÅ¡ko ranjen, nekako se oporavlja i dolazi svome domu gdje ga Äeka voljena djevojka. Tu doživljava i slom domovine za koju se borio. Gotovo je. Nastoji se uklopiti u novonastalo druÅ¡tvo. I ide mu to od ruke sve do onoga kobnoga trenutka kada neka jadnica na njegovim nogama prepoznaje navodne opanke svoga ubijenoga muža. Nitko nije bio svjestan kakvi će sve dogaÄ‘aji biti time pokrenuti. Uzalud sva njegova uvjeravanja. Tamnica i muÄna ispitivanja gdje je bio u ratu, Å¡to jednostavno misli. Vidio je da mu život troÅ¡e kao nepotrebnu krpu i odluÄuje se na bijeg. ZaÄinje se jedna od Å¡kriparskih skupina u njegovu kraju.
Osim obiteljske snage i uspjeÅ¡nosti Kenićevu je obitelj krasila i ljubav prema vjeri. Majka mu je u svojim toplim rukama za vrijeme molitve držala Gospin medaljon koji je naslijedila od svoje majke. Ante bi ga ljubio s obje strane kad bi mu ga ona podarila. Ali život je bio nemilosrdniji. Sve se naizgled sruÅ¡ilo. Ratni vihor poharao je kuću Kenićevih. Za medaljon se nije znalo dok se jednoga dana nije ponovo vratio iz izbjegliÅ¡tva. Baka Ruža je okrenula kapu iznutra i otrgnula uÅ¡iveni medaljon. Život je ponovo mogao poÄeti i dokotrljati se do ovih naÅ¡ih sadaÅ¡njih dana.
Kad se roman proÄita, u zraku ostaje lebdjeti pitanje je li ishod vrijedio svih podnesenih patnji? Bilo je ubijenih, bilo je pustih tamniÄkih godina. ÄŒini mi se da nema smisla na to odgovarati. Treba samo zahvaliti onima koji su u to vrijeme krvavo nosili naÅ¡u baklju slobode. Sjatili su se sa svih strana da je utrnu. Mnogi od Å¡kripara jednostavno nisu imali izbora, kao Å¡to ga ni Kenić nije imao. Njih novonastala država sa svojim jugokomunistima jednostavno nije voljela. Takvi nisu samo nastojali pobijediti protivnika, oni su ga nastojali pod svaku cijenu i tjelesno uniÅ¡titi. Zbog toga su kao bijesni psi klali sve oko sebe. I pritom su uvjeravali narod da to Äine za njegovo dobro. A on je znao Å¡to je po srijedi. »Svirepo ubojstvo Mande, Franje i Jure zauvijek je zatvorilo vrata komunizmu u Gorancima. MjeÅ¡tani su tada uvidjeli da ideologija komunizma jede ljude, pa makar bili i nevini.« (str. 131.)
JugokomunistiÄki progonitelji nisu, dakle, Å¡tedjeli ni jatake Å¡kripara, ni one koji su samo sluÄajno doÅ¡li s njima u doticaj, ni one koji… Bila je dovoljna tek sitnica da progonitelji uzviknu »U ime naroda« i naprave zloÄin. Odigralo se tako i sa spomenutom Mandom. Nije ih zanimalo Å¡to je imala djecu, Å¡to je jedno joÅ¡ dojila. Dok su se teatralno spremali da je ubiju zajedno s drugima, ona ih je preduhitrila. »«A’mete, pucaj, Å¡ta Äekaš«. (str. 129.) Iznenadila je krvnike i pokvarila im predstavu. Ova reÄenica kao da daje odgovore na mnoga pitanja, kako prije tako i danas. Ima onih koji se ne daju okovati, ima onih koji sanjaju slobodu. SliÄna slika ponovila se tijekom posljednjih predsjedniÄkih izbora u državi Hrvatskoj. Vladajuća neokomunistiÄka vlast uÄinila je sve da ljude u Herceg Bosni onemogući u tom pravu. IzmeÄ‘u ostaloga drastiÄno je smanjila broj biraÄkih mjesta, Äudno je nestajalo struje toga dana, Äudno je padao raÄunalni sustav. I proradio je u ljudima zov slobode. JoÅ¡ nakon ponoći, kada se znalo tko je pobijedio, majka drži djecu za ruku i u Mostaru Äeka da glasuje. Ne damo se, hoćemo biti svoji. Pa onda odlazak onoliko mladih kada je poÄeo Domovinski rat diljem Hrvatske. Da se Herceg Bosna dala pokoriti tijekom hudih jugokomunistiÄkih godina, ishod Domovinskog rata jamaÄno bi bio drukÄiji.
Iako književnost, pogotovo danaÅ¡nja, ne trpi realnost u opisivanju, ovdje je ona dobro doÅ¡la. Sve ono o Äemu se govori istina je, umjetniÄka imaginacija poslužila je samo u oblikovanju nekih vezivih podrobnosti kako bi sve bilo Äitljivo. Da to nije tako, teÅ¡ko bismo prihvatili ovaj roman i dopustili mu da nam uputi odreÄ‘ene poruke. Tu jednostavno dotiÄemo zlo svojim rukama, ne vjerujući samima sebi da takve stvari mogu biti istina. Nažalost dogodi se spomenuto i produži se sve do naÅ¡ih dana. Spisateljica iz obzirnosti ne navodi prezimena zlikovaca, iako je svima jasno o kome se radi. Ona time želi reći da njihova djeca nisu kriva za ono Å¡to su im oÄevi radili. MeÄ‘utim, suprotna strana itekako navodi sve Å¡to zna ili Å¡to je izmislila o roditeljima, pa i djeci, onih koje je progonila. Bilo bi zanimljivo razmotriti Å¡to su u životu i kako postigla pojedina djeca zlikovaca iz romana. Iznenadili bismo se spoznatim i shvatili da nije važno zaboraviti, važno je se pokajati. Tek na tome djeca Å¡kripara i djeca progonitelja mogu nastaviti graditi zajedniÄki život.
Pokajanje se zahtijeva s obje strane. U romanu je naglaÅ¡eno i pitanje izdajica. S tom miÅ¡lju Kenić se susreo joÅ¡ na poÄetku svoga Å¡kriparskog života. Pljusnuo je iz predostrožnosti ženu koja ih je vidjela. A kada je Pero izdao Benku Penavića doÅ¡ao mu je na kućni prag i ubio ga. Antin sudrug Nikola Marić ubio je tom prilikom trudnu Perinu ženu Å imu, koja je proklinjala Antu, da zao rod nema poroda. Zlo je zaigralo svoje krvavo kolo. Nije viÅ¡e važno tko je na kojoj strani, važno je da se ono provodi. Ni Pero nije jednostavno postao takav. Slomili su ga u tamnici i propjevao je ne nadajući se da će zbog toga, ne samo on, nego mnogi platiti glavom. Å to reći? Narod sve pamti i spreman je oprostiti nakon pokajanja.
Roman je napisan dobrim hrvatskim književnim jezikom, laganim stilom, vjeÅ¡tim perom. Anita Martinac kloni se priklanjanja nekoj strani, izražavanju svojih osobnih stavova, osim ako samo pisanje ovoga romana ne uzmemo kao takvo. Zbog tematike neki će reći da roman nije suvremen, iako nemaju nikakvih dokaza za to. Razlog tomu je nepokajanje, makar u podsvijesti, uzrokovano Äesto onim Å¡to su nam tupili dugih, mraÄnih 45 godina.
Nažalost mislim da je joÅ¡ preuzetno reći da će roman uskoro pobuditi poplavu ili barem blago rominjanje ovakvih tema. Ne će. JoÅ¡ se bije bitka za pogled na naÅ¡u proÅ¡lost i umjetnici, ne samo književnici, Äekaju jasnija vremena. Dok oni to Äekaju, mi Äitajmo ovaj sjajan roman i razmiÅ¡ljajmo o njemu. Vjera i sloboda stupovi su na kojima poÄiva naÅ¡e biće. Ima teÅ¡kih trenutaka, ali se na kraju sve isplati. Nadam se da će spisateljica Martinac nastaviti tragati za sliÄnim životnim priÄama i pritom ostati i nadalje »sa strane«. Istina najbolje progovara sama o sebi.
Miljenko Stojić