Tuđina. Pred sobom imaš djecu hrvatskih korijena. Trebaš im i želiš prenijeti božićni ugođaj, onaj hrvatski. Kako?
Nalazeći se pred ovom dvojbom Vlasta je Morović odluÄila baciti se na pisanje. I tako je nastala ova slikovnica uz likovne priloge njezina oca, akademskog slikara, Izaka Morovića. Zadovoljna su, vjerujem, ne samo djeca u Berlinu, kojima je slikovnica posvećena, nego i druga.
Jednostavnim jezikom Vlasta Morović pripovijeda o Äaroliji božićnog vremena. Izabire podrobnosti vrlo privlaÄne djeci. Tu je najprije Sveti Nikola koji im donosi darove i s kojim ide onaj krampus kao kazna zloÄestima. Mrvicu je pomijeÅ¡an s Djedom Božićnjakom, suvremenom izmiÅ¡ljotinom, valjda da si djeca lakÅ¡e doÄaraju Nikolin lik. Pa onda dolazi Sv. Lucija i sijanje pÅ¡enice. Zanimljiv obiÄaj koji ne bi trebalo napuÅ¡tati. A o Badnjaku je suviÅ¡no bilo Å¡to reći. Njime svi uranjamo u Isusovo roÄ‘enje o Äemu će nam priÄati Zvijezda repatica. Tu je onda i priÄa božićnog drvca, priÄa snjegovića pred naÅ¡im vratima i na kraju priÄa božićnih kolaÄa, najduža pjesma u ovoj slikovnici po kojoj je ona dobila ime. I odrasli se raznježe Äitajući doneseno. Prisjete se uz ostalo da bi svaki dan trebao biti Božić, a ne samo toga 25. prosinca. Jedna je to od poruka ove slikovnice. Zajednica smo, ne pojedinci. Jako kasno iza ponoćke, ravno s crkvenog kora,/ stigli su kući mama, tata, Ana, Darko i nana Zora./ Pozvonili su i susjedi odozgora. Jer Božić se zajedno slaviti mora! (PriÄa božićnih kolaÄa)
Dobro je da se Vlasta Morović potrudila oko ovog djela. Naravno da nije morala, ali je htjela. Nije dopustila da božićnu ljepotu na svom radnom mjestu tek tako odradi. Pustila je najprije da prožme nju samu, da bi ona nakon toga time prožimala druge. Želimo joj ustrajnost u sliÄnim naporima i joÅ¡ dobrih djela.
Miljenko Stojić