Scena

Knjiga koju je izdao biskupski ordinarijat Mostar pomogla da svijet sazna istinu o Herceg Bosni

MOSTAR, (Patria) – Centar za mir i multietničku saradnju iz Mostara  je nevladina organizacija koja u proteklih 16 godina aktivno prikuplja arhivski materijal, u dokumentarnom, foto i video obliku o najvažnijim dogaÄ‘ajima u ratnom i poslijeratnom periodu u Mostaru i Bosni i Hercegovini.

U okviru centra osnovan je i poseban odjel za dokumentovanje i istraživanje ratnih zločina koji posjeduje 75.000  autentičnih dokumenata vezanih samo za predmet Prlić i ostali, odnosno udruženi zločinački poduhvat nekadašnje Herceg Bosne.

Predstavnici Centra za mir aktivno su radili na ovom predmetu i prisustvovali njegovom okončanju odnosno izricanju drugostepene presude Prliću i ostalim u Haškoj sudnici.

“Ovaj predmet je bio u fokusu naÅ¡eg rada proteklih godina a posebno smo intenzivno radili uoči izricanja drugostepene presude i upoznali smo sve relevantne meÄ‘unarodne zvaničnike sa činjenicama i dokumentima koje smo smatrali važnim za sagledavanje razmjera zločina i objektivnog utvrÄ‘ivanja odgovornosti” – naglaÅ¡ava u izjavi za NAP direktor ovog Odjela i član Uprave Centra za mir Samir Nožić.


Samir Nožić

“MeÄ‘unardoni pravni eksperti su sa posebnom pažnjom pristupali nekim dokumentima kao Å¡to su naprimjer izvjeÅ¡taji sa potpisom Ivice Lučića. Neki od njih se nisu mogli načuditi kako ratni Å¡ef SIS-a može pokazati toliki stepen bezbjednosne nekulture i ostaviti pisani trag o zločinima i prisustvu i aktivnostima Hrvatske vojske u Mostaru”.

“Posebno zanimljiv dokaz bili su i fragmenti knjige MOSTARSKI DNEVNIK 1991-1996 autora Don Radoslava Zovke u izdanju ordinarijata biskupa Ratka Perića. U ovom Dnevniku napisano je, izmeÄ‘u ostalog, da je Stari most sruÅ¡io HVO direktnim pogocima granata, da je HVO izvrÅ¡io napad 9. maja na, kako piÅ¡e don Zovko, muslimanske ekstremiste, da se civili muslimani odvode iz stanova u logore te da je osnovana Hrvatska Republika Herceg Bosna – nova država. Sve ovo je, s obzirom na izvor dokumenta, imalo značajnu težinu” – kaže Nožić.


Don Radoslav Zovko, autor knjige MOSTARSKI DNEVNIK 1991-1996

Nožić je najavio i da će Centar za mir u saradnji sa Odjelom za ratne zločine Tužilaštva BiH nastaviti rad na rasvjetljavanju svih ratnih zločina koji nisu obuhvaćeni ovom presudom Haškog tribunala.

“Veliki broj žrtava i danas čeka pravdu jer neposredni izvrÅ¡ioci slobodno Å¡etaju Mostarom. Za nas je svaki zločin isti i zločinac ima ime i prezime i ličnu odgovornost. Vrijeme je da konačno neko odgovara i za masovna ubistva u jami Uborak (Sutina), da se do kraja rasvijetli i monstruozni zločin nad hrvatskim civilima u Grabovici i da se svi učesnici ovih zločina privedu pred lice pravde. Vrijeme je da neko odgovara i za zločine nad srpskim stanovniÅ¡tvom Mostara koje je bilo izloženo torturama i pored činjenice da su ostali u Mostaru, ali i za sva ostala nedjela u ovom Gradu” – rekao je Nožić za NAP.CENTAR ZA MIR I MULTIETNIÄŒKU SARADNJU

Exit mobile version