PolitiÄari se po obiÄaju nadmeću i razmeću brojkama iseljenih graÄ‘ana ove zemlje posljednjih nekoliko godina. Jedni kažu iselilo se ovoliko, drugi onoliko. Te brojke obiÄno služe za prozivanje i pozivanje na odgovornost onih drugih, odnosno za politiÄko nadmetanje, bez stvarnog interesa za problem.
Prema prognozama i istraživanjima AnÄ‘elka Akrapa i Rebeke Mesarić ŽapÄić, dvoje uglednih demografa, u pet posljednjih godina iz Hrvatske je iselilo 150 tisuća, dakako mladih ljudi, od Äega je Äak 30 posto visokoobrazovanih, Å¡to je relativno nova okolnost s obzirom da su tradicionalno odlazili nekvalificirani ljudi.
Broj stanovnika u naÅ¡oj zemlji od popisa do popisa puÄanstva manji je za oko 170 tisuća, ili za veliÄinu jedne Rijeke, odnosno u trideset godina deficit iznosi pola milijuna. Službena predviÄ‘anja EU-a govore o odlasku joÅ¡ dvjesto tisuća radnika u sljedećih sedam godina.
Osamostaljenjem države oÄekivao se povratak iseljenika iz viÅ¡e generacija koje su, Å¡to trbuhom za kruhom, Å¡to zbog politiÄkih pritisaka odlazili u svijet. To se, na žalost, nije dogodilo. Povratnici s novcem u samim su poÄecima iskljuÄeni kao nepoželjna konkurencija domaćim tajkunima bez novca. BijaÅ¡e na poÄetku utemeljeno Äak i ministarstvo za iseljeniÅ¡tvo, koje je brzo ukinuto.
Onda su tamo dvijetisućitih doÅ¡le izravne politiÄke poruke kako emigranti nisu poželjni. ProbuÄ‘ene su stare predrasude o “ustaÅ¡koj emigraciji” koja je praktiÄki iskljuÄena iz izbornih procesa i kojoj su u zadnje vrijeme poÄeli oduzimati Äak i osobne iskaznice i brisati prebivaliÅ¡ta u zemlji podrijetla.
Umjesto, dakle, povratka, uslijedili su, ili su se, bolje reći, nastavili odlasci, i to prije svega zbog nezaposlenosti i gospodarske stagnacije. Svoju ulogu u svemu tome ima i tradicija seljenja koja traje viÅ¡e od jednog stoljeća. Refleks odlaženja, kao u ptica selica, kao da je postao dio genetske strukture naÅ¡eg Äovjeka.
Oko toga razvijena je i Äitava mitologija krivih oÄekivanja. Kao da je tamo u velikom svijetu uvijek ljepÅ¡e i bolje, kao da nas jedva Äekaju i kao da nas poÅ¡tuju viÅ¡e nego kod kuće. Kad stignu razoÄarenja, obiÄno je prekasno. U medijima se daju samo “sretni sluÄajevi“, o promaÅ¡enim odlascima se ne piÅ¡e.
Prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju kao jedan od argumenata u korist te integracije isticala se mogućnost lakÅ¡eg zapoÅ¡ljavanja u zemljama s kojima sada dijelimo isti institucionalni okvir. I to je jedino obećanje koje se za sada ispunjava. Pristupanje toj europskoj udruzi naroda i država vjerojatno i jest olakÅ¡alo traženje i nalaženje posla izvan zemlje. Ali to je neÅ¡to zbog Äega ne možemo biti sretni. EU bi trebao omogućiti brži razvoj zemlje i ostanak, a ne odlazak.
Egzodus je, međutim, samo jedan od uzroka populacijske devastacije, koji se međusobno prožimaju i uvjetuju. Svake godine umre desetak tisuća ljudi više nego što ih se rodi. Demografski manjak u gradovima proteklih se desetljeća popunjavao seoskim stanovništvom i poglavito Hrvatima iz Bosne i Hercegovine. Međutim, i jedan i drugi izvor su presušuli.
Kao alternativa negativnoj populacijskoj tendenciji najÄešće se spominje uvoz radne snage, i to s iz susjednih balkanskih zemalja, ali i s Bliskog i Dalekog istoka, koja s kulturom ovoga naroda nema nikakve veze. Sa sadaÅ¡njim trendom opadanja broja stanovnika i oÄekivanim useljavanjem stanovniÅ¡tva koje se neće dati apsorbirati, u Hrvatskoj bi u doglednoj budućnosti pripadnici matiÄnog naroda bili tek jedna od etniÄkih skupina. Na ovoj toÄci dolazimo zapravo do jedne bitne vrijednosne i emocionalne toÄke.
Za neke je posve nevažno koji će narod ovdje živjeti u budućnosti. Za neke je to baš najvažnije. U modernom svijetu danas se više ne osvajaju zemlje ratnim pohodima i zauzimanjima teritorija, nego stanovništvom i postavljanjem podobnih vlada.
Kad se prezentiraju i Äitaju razliÄiti politiÄki programi, redovito je demografski problem na zadnjemu mjestu. Na prvom je mjestu rast BDP-a i profita. Ali, pitanje je sad, za koga i Äemu, ako ne za ljude i za narod. U demografskim se problemima nekako sabiru i sintetiziraju svi drugi druÅ¡tveni, gospodarski, moralni, kulturni i politiÄki problemi, a demografski bi razvoj nacije, s druge strane, trebao biti cilj svih ciljeva.
Aktualnim vlastima opterećenima dnevnim krpanjem proraÄuna, pa i meÄ‘usobnim svaÄ‘ama, nedostaje vizija budućnosti i strategija dugoroÄnog razvoja zemlje koja bi, meÄ‘u ostalim, ukljuÄivala povratak iseljenog stanovniÅ¡tva. RaÄuna se kako u raznim zemljama svijeta živi oko 2,5 milijuna Hrvata, koji su saÄuvali svoj nacionalni identitet i koji raspolažu kapitalom vrijednim viÅ¡e od 40 milijardi dolara.
PolitiÄka briga zbog iseljavanja pokazana na jednoj od nedavnih saborskih sjednica podsjeća na “krokodilske suze”. Vesna Pusić, potpredsjednica Vlade, u tome ne vidi niÅ¡ta loÅ¡e, za nju je to tek pitanje slobode. Odlasci u inozemstvo Vladi Äak dobro doÄ‘u, jer smanjuju stopu nezaposlenih.
Josip Jović / tropolje.info