Scena
Ivica Ursić – Uvijek nedjeljom: Rezanje niti
Isus moli.
Nije ovo njegova posljednja molitva, ali je posljednja koju apostoli Äuju.
Kada je molio u agoniji: »OÄe moj! Ako je moguće, neka me mimoiÄ‘e ova ÄaÅ¡a. Ali ne kako ja hoću, nego kako hoćeÅ¡ ti.« – oni su pozaspali, a kada je zavapio na križu: „Bože moj, Bože moj, zaÅ¡to si me ostavio?“ – oni su ga napustili, strahujući za svoju osobnu sigurnost.
To njihovo tužno ponaÅ¡anje Isusovu molitvu, u ovonedjeljnom Äitanju, Äini joÅ¡ znaÄajnijom.
Apostoli su uvijek željeli sudjelovati u Isusovim molitvenim trenucima i viÅ¡e nego jednom znali su reći: „Gospodine, nauÄi nas moliti.“
Ali te posljednje veÄeri, nakon veÄere, Isus ih nije uÄio kako moliti. Isus je molio za njih. Upravo tu pred njima.
Svjestan da su to njegovi posljednji sati Isus priznaje svome Ocu: „Ja više nisam u svijetu, no oni su u svijetu.“
Ove rijeÄi su morale zbuniti apostole. Da su bili u stanju u cijelosti ih razumjeti sigurno bi ih te rijeÄi, ti mraÄni nagovjeÅ¡taji budućih dogaÄ‘anja, joÅ¡ viÅ¡e uznemirile. Isusove rijeÄi podcrtavaju jedan ogroman problem, problem koji se tiÄe i nas koji danas živimo.
Da, nas, dan danas.
Isus više nije u ovome svijetu, ali mi jesmo.
Jedna strahovita tuga se nadvila nad apostole, ali se je nadvila i nad nama, nad nama koji osjećamo da Isusa nema u ovome našem današnjem svijetu. On nije u njemu svojim tijelom, ali uprkos svim pokušajima da ga se odstrani i u duhovnom smislu on je ipak tu, ali ovisan o nama.
Jer mi smo – TIJELO KRISTOVO!
Tereza od Avile kaže: „Krist nema tijela na zemlji do li naÅ¡ih tijela. Nema ruku do li naÅ¡ih ruku. Nema nogu do li naÅ¡ih nogu. VaÅ¡e su oÄi kroz koje milosrÄ‘e Kristovo gleda na ovaj ranjeni svijet. VaÅ¡e su noge na kojima Krist ide unaokolo Äineći dobro. VaÅ¡e su ruke kojima Krist sada blagoslivlja.“
Ali u kakvim je rukama Krist ostavio stvari ovdje na zemlji?
Pa i nismo mi baš nešto posebni, zar ne?
Nema neke Äudotvorne snage koja bi tekla naÅ¡im venama, nama se tako Äesto zamagli pred oÄima, lako se umorimo, razoÄaramo, stres nas savlada, tako smo slabi, tako smo smrtni, tako smo … ljudi.
Ali nama je to tako teško priznati.
Ne želimo vidjeti kakve stvari uistinu jesu.
Da je netko od nas te veÄeri bio s Isusom u sobi vjerojatno bi prekinuo njegovu molitvu i zamolio bi ga za malo viÅ¡e razumijevanja prema nama, jer nama se Äini da stvari i nisu baÅ¡ takve kakvima ih je Isus predoÄio svome Ocu.
Isus kaže, neÅ¡to kasnije: „Ne molim te da ih uzmeÅ¡ sa svijeta, nego da ih oÄuvaÅ¡ od Zloga. Oni nisu od svijeta kao Å¡to ni ja nisam od svijeta.“ (Ivan 17,15)
Å to bismo mi rekli?
Mi bismo se vjerojatno bunili, mi bismo vikali, prosvjedovali, jer mi pripadamo ovome svijetu. Mi ne želimo biti izvan ovoga svijeta. Pa mi smo do guše u njemu.
I mi koji redovito idemo na svetu misu, mi smo strastveni pobornici ovoga svijeta. Ne razlikujemo se mi ni malo od ostalih ljudi koji u crkvu možda privire jednom ili ni jednom na godinu.
Mi jesmo u svijetu i što je najgore – mi jesmo od ovoga svijeta.
Isus ne zapovijeda: „Budite u svijetu, ali ne od svijeta!“.
On Äak niti ne razgovara sa svojim uÄenicima.
Isus razgovara s Bogom. Isus moli.
Moli za sve nas.
Moli za Crkvu.
I nama je pasti na koljena i moliti se Bogu da ne budemo „od ovoga svijeta“.
Nismo mi baš neki sveci, ali moliti možemo.
Ali Å¡to nam je Äiniti u meÄ‘uvremenu?
Isus je molio: „Posveti ih u istini.“ (Ivan 17,17)
A kakava je istina? Kakva je istina danas? Istina ovoga svijeta?
Varava.
I onda joÅ¡ ta rijeÄ â€“ posvetiti?
Ta rijeÄ danas zvuÄi pomalo staromodno, kićeno, neobiÄno.
Kao nekakav relikt iz daleke vjerske prošlosti.
Puno nas kršćana drži da bi vjera trebala biti u sukobu sa stvarnim svijetom i da bi nas trebala mijenjati. MeÄ‘utim mi se fokusiramo iskljuÄivo na ono izvanjsko.
Mi dajemo ÄaÅ¡u vode žednome.
Mi dajemo višak hrane gladnome.
Mi dajemo demodiranu robu u Karitas.
Mi ponekad negdje i volontiramo.
I neki novÄić udjelimo, od svojega viÅ¡ka, sirotinji.
I sve je to dobro.
Ali i ateisti rade sve te stvari.
Možda je Isus molio svoga Oca da uÄenici uistinu budu sveti, a ne da budu dobri. Ali da budu sveti u svojim duÅ¡ama, u svojim glavama, u svojim navikama.
A biti svet znaÄi biti biti u ovome svijetu ali ne osuÄ‘ivati ovaj svijet – nego ga ljubiti.
Ali kako? Kako to Äiniti?
Kako ćemo mi, koji jesmo u ovome svijetu i koji težimo ne biti od ovoga svijeta, kako ćemo onda mi – voljeti ovaj svijet?
ReÄe netko: „Za voljeti nekoga nije ponajprije potrebno za njega neÅ¡to uÄiniti, nego je potrebno otkriti mu njegovu lijepotu i vrijednost. I reći mu – „Ti si lijep. Ti si važan. Ja ti vjerujem. I ti sebi možeÅ¡ vjerovati.“
Svi mi jako dobro znamo da možemo Äiniti stvari za druge i dok to Äinimo slomiti te ljude, satrati ih, uÄiniti da se osjećaju nesposobni za bilo Å¡to sami uÄiniti. Voljeti nekog znaÄi otkriti mu njegove sposobnosti za život, otkriti mu svjetlo koje sija u njemu.
Isus je molio. Isus je otkrio ljepotu koja je bila u apostolima.
I otkriva ljepotu koja je u nama.
Ne njihovu i našu sposobnost ili snagu ili savršenstvo – nego ljepotu.
I Isus traži od Boga da nas zaštiti od Zloga ali ne od loših stvari koje bi nam se mogle dogoditi.
Budimo na Äistu – Bog ne sije stanice raka po ljudskim tijelima.
Bog ne ruši zrakoplove. Bog ne podmeće eksplozivne naprave.
Bog ne propisuje da jedno dijete umire od gladi, a drugo da se prežderava.
Bog ne želi kontrolirati, jer je Bog – LJUBAV – a ljubav ne može i ne želi kontrolirati.
Sveti Pavao kaže: „Ljubav ne traži svoje.“
Bog nas je mogao uÄiniti lutkama na koncu, kako bi mogao s nama manipulirati i da sve bude po njegovu. Ali Bog Äezne za naÅ¡om ljubavi i Bog reže naÅ¡e niti i Bog riskira biti ranjen u Isusu koji moli za nas.
Razumljivo je da mi želimo da nam sve ide glatko. I mi povezujemo Boga sa svime Å¡to je dobro. Ali Bog je Gospodar svega i u sjeni te tamne sobe u kojoj je Isus molio mi shvaćamo da je pred njim patnja, i da će oni za koje on moli takoÄ‘er patiti, baÅ¡ kao Å¡to ćemo se i svi mi suoÄiti s teÅ¡koćama, od kojih će neke biti podnoÅ¡ljive, a neke nepodnoÅ¡ljive.
Ali Isus nam nije obećao, niti je molio za našu komodnu sigurnost.
Karl Barth kaže:
„Svjetlo postoji kao i sjena. Stvaranje nema samo pozitivnu nego i negativnu stranu. U stvaranju ne postoji samo DA nego i NE. Ne samo visina nego i ponor. Ne samo jasnoća nego i tama. Ne samo rast nego i propadanje. Ne samo blagostanje nego i bijeda. Ne samo ljepota nego i pepeo. Ne samo poÄetak nego i kraj. U postojanju Äovjeka postoje sati, dani i godine i svjetle i mraÄne, postoji uspjeh i neuspjeh, smijeh i suze, mladost i starost, dobitak i gubitak, raÄ‘anje i prije ili kasnije smrt.
U svemu ovome stvaranje slavi svojeg Stvoritelja i Gospodina Äak i na svojoj tamnoj strani. I sve Å¡to mi možemo reći jest – neka ga njegova stvorenja slave i to snažnije u poniznosti nego u uzviÅ¡enju, viÅ¡e u potrebi nego u obilju, viÅ¡e u strahu nego u radosti. Slavimo ga viÅ¡e u loÅ¡im danima nego u dobrim danima, viÅ¡e u tuzi nego u radosti, viÅ¡e u nepogodi nego u napretku.
Slavimo ga, ne od svijeta, nego u Istini. U Istini svemira u kojem je tijelo, razum i srce Kristovo.”
Mi nismo sveti, ali mi možemo voljeti i ma gdje god se mi našli kao pojedinci i kao Crkva mi možemo reći: „Na ovom mjestu Krist se voli i mi smo voljeni.“
Mi nemoćno posižemo prema tuđim ranama, jer smo i sami ranjeni.
I mi dodirujemo tuđe rane.
I mi se molimo, iako naše molitve slabe jesu mi znamo da je Isus molio kao bi apostoli vidjeli kako on moli.
I Isus i dalje moli za nas.
Moli upravo sada.
Moli se na nebu.
I to je Istina koja nas posvećuje.
I to je naš poziv na ovome svijetu.
Svijetu u kojem jesmo, ali od kojeg nismo.
Ivica Ursić