Connect with us

BiH

Ivanić za Bljesak: Priča o multietničkoj Federaciji je laž

Problemi u Federaciji BiH su toliko složeni da ugrožavaju i državnu vlast, rekao je u intervjuu za Bljesak.info Mladen Ivanić, srpski član Predjedništva BiH i lider Partije demokratskog progresa. Ivanić govori zašto je Predsjedništvo odabralo Sloveniju za prvu službenu posjetu, što je u pozadini sukoba HDZ-a Bih i DF-a te kako misli spriječiti rovanje javnosti u BiH.

Bljesak.info: Upravo ste se vratili iz službene posjete Sloveniji, što je bila prva međunarodna posjeta novog Predsjedništva BiH. Zašto Ljubljana, a ne Zagreb ili Beograd?

Kuda ide ova zemlja

Bljesak.info: Gospodine Ivaniću, kuda ide ova zemlja? Imaju li mladi, koji masovno odlaze, bježe u inozemstvo, bilo kakvu perspektivu za normalan i dostojan život u neko dogledno vrijeme?
IVANIĆ: Ako dođe do promjene politika i ako se baziramo na stvari o kojim sam govorio u ovomrazgovoru, onda ima osnove za optimizam. Ali zaista ima osnove. Ali ako ostane stara politika i praksa, onda je jako puno razloga za pesimizam.

Bljesak.info: Ali to prvenstveno zavisi od nove strukture vlasti?
IVANIĆ: Zato sam rekao, ako se nova struktura vlasti bude bavila stvarima koje sam spominjao, za koje se zalažem, ima elemenata za optimizam. A moja koncepcija nije sukob i svađa, nego dogovor, moja koncepcija nije zadržavanje postojećeg stanja, nego reforme. I moja koncepcija nije zatvorena BiH, nego otvorena, kao dio europskih integracija.

IVANIĆ: Nema nekih posebnih razloga, to je stjecaj okolnosti. I Beograd i Zagreb trebaju doći u Bosnu i Hercegovinu, jer smo mi zadnji bili, a pri tom mislim na prethodni saziv Predsjedništva BiH, i u Beogradu i Zagrebu. Slovenija je zaista prijateljska zemlja, koja je istinski pomagala BiH, s kojom više nema otvorenih pitanja i s kojom će nakon ove presude Europskog suda za ljudska prava biti riješen i zadnji problem, a to je pitanje stare devizne štednje.

Bljesak.info: Vratimo se malo na domaći politički teren. Izvjesno je da je najbrža implementacija rezultata izbora u BiH bilo imenovanje Vlade RS i novog Predsjedništva BiH. Zašto sada, usprkos čvrstim obećanjima da to neće biti tako, ponovo gledamo iste slike maratonskih pokušaja konstituiranja vlasti u državi i Federaciji, što već prerasta u svojevrsnu političku trakavicu?

IVANIĆ: Riječ je u odnosima unutar stranaka u Federaciji. Oni proizvode ovu situaciju, kao što su proizvodili i prošle godine. Dakle, ta priča o multietničkoj Federaciji, u kojoj, kao, vlada sklad između naroda i stranaka, pokazuje se potpuno netočnom, i pokazuje da su problemi u Federaciji do te mjere složeni da sada opterećuju i formiranje vlasti na razini BiH. Mogu samo reći da za ovu situaciju Savez za promjene apsolutno nije ni najmanje odgovoran. Mi smo uložili kompromise i dali svoje kandidate poodavno i čekamo partnere iz Federacije. I nadam se da ćemo ih dočekati.

Bljesak.info: Jesu li posljedica ove situacije to što određene stranke pokušavaju konstituirati vlast, ili pak složeni izborni zakon i komplicirani politički sustav u državi? Drugim riječima, bismo li gledali iste scene u FBiH da je u pitanju neki drugi sastav stranaka, a ne SDA, DF i HDZ?

IVANIĆ: Ovo što se događa nema nikakve veze sa složenim Izbornim zakonom i političkim sustavom. Ovo što se događa je pitanje klasičnih razlika u ideološkom smislu između nekih stranaka. U pitanju je sukob između DF-a i HDZ-a, a i federalna Vlada i Vijeće ministara žrtve su tog sukoba.

Bljesak.info: Ne biste uperili prstom u pravcu konkretnog krivca za tu situaciju?

IVANIĆ: Dakle, to je sukob između te dvije stranke, DF-a i HDZ-a. One su prisiljene da budu zajedno, a ogromne su razlike između njih.

Bljesak.info: Može li se desiti neki neplanirani obrat pa da dobijemo neke druge sastave parlamentarnih većina u BiH i Federaciji?

IVANIĆ: U Bosni i Hercegovini je sve moguće, ali ne vjerujem.

Bljesak.info: Male su Å¡anse?

IVANIĆ: Ja ne vjerujem da je to realno očekivati, ostala su dva manja problema i ja vjerujem da će te dvije stvari biti završene.

Bljesak.info: Vaš izbor u Predsjedništvo BiH rezultat je mijenjanja biračkog raspoloženja u RS, nakon osmogodišnje dominacije SNSD-a. Što je to novo i kvalitetno što predstavnici Saveza za promjene, kojem i Vi pripadate, mogu donijeti u institucije BiH, a da to SNSD nije radio ili želio uraditi?

IVANIĆ: Ono što sam u samom startu rekao kao pravilo – spremnost da se govori samo o stvarima o kojima smo postigli suglasnost, a ostavljanje po strani pitanja o kojima suglasnosti nema. To je potpuno drugačiji pristup funkcioniranju institucija vlasti u BiH. Ranijih godina sukob je bio element, a mi ćemo sada nastojati da to bude kompromis. Istina, bit će puno razlika, ali barem tim razlikama nećemo trovati javnost.

Bljesak.info: Nedavno je u državi napokon postignuta suglasnost te su svi politički akteri prihvatili zajedničku Izjavu Predsjedništva BiH o reformama europskoj opredijeljenosti zemlje, a na osnovu britansko-njemačke inicijative. Međutim, postoje mišljenja da će u praksi sada biti teško provesti to što je stavljeno na papir?

IVANIĆ: Da, objektivno najveći posao predstoji. Ali ako na kraju tog puta iz Bruxellesa bude adekvatna nagrada domaćim institucijama i adekvatna motivacija – a to bi mogla da bude proračunska podrÅ¡ka – mislim da će biti suglasnosti i spremnosti za rad. Ako bude pristup “vi to morate uraditi”, a bez neke posebne motivacije, onda mislim da od cijele ove priče neće biti niÅ¡ta. Zato smatram da je ogromna odgovornost na predsjedavajućem Vijeća ministara da zajedno s kolegama iz entiteta osmisli program reformi i zajedničkim nastupom prema Bruxellesu izbori adekvatnu motivaciju te priÄ‘u realizaciji posla. Ako posao bude tako iÅ¡ao – ja sam optimist.

Bljesak.info: Dakle, novac je glavni motiv?

IVANIĆ: Naravno, novac, posebno u smislu podrške proračunima, ali i neki ozbiljan infrastrukturni projekt, koji bi bio vidljiv i građanima, da građani i sami vide da je Europa realna i moguća.

Bljesak.info: Kada bi BiH, realno, mogla da dobije kandidatski status u EU?

IVANIĆ: Mislim da je 2017. godina realno razdoblje, ako političke elite budu ovako vodile procese.

Continue Reading