Sinovi povijesti
IN MEMORIAM :DA SE NE ZABORAVI: Hrvatski branitelj i vitez Miro Barešić
DA SE NE ZABORAVI: Hrvatski branitelj i vitez Miro Barešić prije 25 godina poginuo u akciji u kojoj nije sudjelovala njegova postrojba!?
RoÄ‘en je u Å ibeniku 10. rujna 1950. godine. Odbio je služiti vojni rok u JNA zbog politiÄkih stavova. Smatrao je da su Hrvatima ugrožena ljudska prava. Prethodno su komunisti ubili nekoliko njegovih roÄ‘aka. OsuÄ‘en je na Å¡est mjeseci zatvora na Golom otoku.
Prošlo je 25 godina od još do kraja nerazjašnjene pogibije jednog od najpoznatijih hrvatskih emigranata i boraca za samostalnu i neovisnu državu Hrvatsku, Mira Barešića. O Miru i njegovom životu puno se pisalo do sada.
RoÄ‘en je u Å ibeniku 10. rujna 1950. godine. Odbio je služiti vojni rok u JNA zbog politiÄkih stavova. Smatrao je da su Hrvatima ugrožena ljudska prava. Prethodno su komunisti ubili nekoliko njegovih roÄ‘aka. OsuÄ‘en je na Å¡est mjeseci zatvora na Golom otoku.
Ilegalno u Å vedsku
Nakon odsluženja kazne, ilegalno je pobjegao iz Jugoslavije u Å vedsku. Povezao se s pripadnicima hrvatske politiÄke emigracije, Älanovima Hrvatskog narodnog odpora. U suradnji s AnÄ‘elkom Brajkovićem i Antom Stojanovim organizirao je i izveo akciju kojoj je bio cilj puÅ¡tanje hrvatskih politiÄkih zatvorenika u zamjenu za jugoslavenskog veleposlanika u Å vedskoj Vladimira Rolovića, 7. travnja 1971. godine. Pružanjem otpora i pokuÅ¡ajem da ubije hrvatske rodoljube, Rolović je teÅ¡ko ranjen i umro je nakon osam dana. Å vedska ih je policija uhitila pri Äemu nisu pružali otpor. Služili su zatvorsku kaznu u strogo Äuvanom zatvoru.
Nakon godinu dana, grupa hrvatskih emigranata otela je zrakoplov u Malmou i njime su pobjegli u Å panjolsku. Tražili su da puste Miru BareÅ¡ića iz zatvora i poÅ¡alju ga zrakoplovom u Å panjolsku. Kada je to uÄinjeno, napustili su oteti zrakoplov. Miro BareÅ¡ić služio je zatvorsku kaznu u Å panjolskoj 18 mjeseci. Nakon toga nije izruÄen Å vedskoj, makar su Å panjolska i Å vedska imale sporazum o meÄ‘usobnom izruÄenju. Potom je dogovorom Å¡panjolskih i paragvajskih vlasti, emigrirao u Paragvaj, jer mu je u Å panjolskoj prijetila Udba.
U Paragvaju je promijenio identitet i zvao se Toni Å arić. Služio je u paragvajskoj vojsci i napredovao po Äinu. Bio je karatist i tjelohranitelj paragvajskog veleposlanika u SAD-u. Kada je pobijedio na jednom karate natjecanju, tražio je da se istakne hrvatska zastava tijekom proglaÅ¡enja pobjednika. S vremenom je otkriven njegov pravi identitet i ameriÄke vlasti izruÄile su ga Å vedskoj, gdje je bio u zatvoru do 1988. godine, kada se vratio u Paragvaj.
Miro Barešić – nepokolebljivi hrvatski revolucionar
SluÄaj pod velom tajne
PoÄetkom Domovinskog rata vratio se u Hrvatsku i pridružio ZNG-u, no ubrzo je nakon toga poginuo, a sluÄaj je ostavljen pod velom tajne. Poginuo je u jednoj vojnoj akciji u Zadarskoj županiji, samo tri tjedna nakon dolaska u Hrvatsku.
Nakon VRO Oluja zaplijenjena je ogromna dokumentacija tzv. JNA i tzv. SAOK-a,te je iz IzvjeÅ¡taja za 31. srpnja 1991.godine vidljivo, da se tog dana i tijekom veÄernjih sati, osim sporedne-pojedinaÄne vatre) niÅ¡ta posebno nije dogaÄ‘alo.
Pokojni Tomislav Matić, satnik SIS-a MORH-a radio je na rasvjetljavanju pogibije Mira BareÅ¡ića. Tomislav Matić poginuo je u sumnjivoj prometnoj nesreći 24. ožujka 1998.godine, a imao je nepobitne Äinjenice da BareÅ¡ić nije poginuo od ÄetniÄke ruke. Što se tiÄe pokojnog Tomislava Matića treba kazati da mu je joÅ¡ 1993. godine u zgradi srediÅ¡njice SIS-a u Zagrebu prijetio tada viÅ¡i savjetnik za SIS, a danas stanovnik zatvora u Munchenu – Josip Perković, te je bio izbaÄen iz djelatne službe SIS-a.
Još je 16.rujna 1993., Tomislav Matić uputio pismo Predsjedniku Republike Hrvatske dr. Franji Tuđmanu u kojem objašnjava svoju situaciju:
“PoÅ¡tovani gospodine PredsjedniÄe!
Obraćam vam se s molbom kako biste razmotrili moju situaciju,te kako biste mi pomogli. Radi se o problemu kojeg možete rijeÅ¡iti samo Vi. Dana 13. rujna, naÄelnik Uprave SIS-a priopćio mi je da viÅ¡e nisam pripadnik Službe. Osnovni razlog tome je Å¡to sam bio na razgovoru s Predsjednikom Republike Hrvatske,tj.s Vama.
Za vrijeme dok smo Äekali pred vratima, dogodilo se slijedeće: Nakon Å¡to je nekoliko puta proÅ¡ao pored nas, priÅ¡ao mi je g.Josip Perković i ljutitim glasom upitao:’Tko je od vas Matić?’ Ja sam se predstavio,na Å¡to je on kazao: ‘A, ti si taj! DoÅ¡ao sam te vidjeti da te zapamtim. Koga ja jednom vidim, zapamtim ga zauvijek!’
Na posljednjem ispraćaju Tomislava Matića na kojem je bio veliki broj njegovih ratnih suboraca i prijatelja, bivÅ¡i Å¡ef SZUP-a, Smiljan Reljić je kazao: “Tome, predsjednik dr. TuÄ‘man je znao da si pravi domoljub i odan Hrvatskoj državi i zato te vratio natrag u Službu, a tvoju smrt treba istražitiâ€. No, do danas smrt satnika SIS-a Tomislava Matića nije se istražila.
Što je znao pokojni Matić?
Pokojni Matić znao je i okolnosti smrtnog stradavanja zapovjednika LOB-a Zbornog podruÄja Knin, SaÅ¡e Milanovića i njegovog pomoćnika Mladena Lažete koji su izgubili život u eksploziji ruÄne bombe poÄetkom veljaÄe 1997. godine u kninskom stanu u kojem su stanovali. Mnogi vitezovi koji su bili vezani uz LOB ZP Knin danas su uspjeÅ¡ni poduzetnici, biznismeni, a pojedini su duboko u politici, te materijalno situirani jako dobro.
Ono Å¡to Matić nije mogao do kraja rasvijetliti o pogibiji Mira BareÅ¡ića, morat će hrvatske institucije same ili možda uz pomoć njemaÄkih institucija? A mi ćemo navesti neke zanimljive Äinjenice.
Ubojstvo Mire Barešića nije poništilo žrtvu Tomislava Rebrine
U službenom izvješću kojeg su sastavili Antonio Lekić i Ivan DerviÅ¡ 13.kolovoza 1991. godine, izmeÄ‘u ostalog, piÅ¡e:†Kada je prvi od neprijatelja doÅ¡ao na 5 metara od naÅ¡eg položaja otvorili smo paljbu. To se dogodilo u 13,30 sati.â€
Kada se uzmu u obzir vojniÄke sposobnosti Mira BareÅ¡ića, njegovih gerilaca, a posebno trojice pripadnika Rosinih specijalaca iz ObuÄnog centra iz Kumrovca (moguće legionari), onda je doslovno nezamislivo da u 5 metara nitko od neprijateljskih pripadnika nije stradao niti ranjen. Jedini ranjeni tog dana je Željko Alavanja kojeg je ranio netko od pripadnika desetine koja je bila u odorama JNA.
I Miru Barešića je ubila hrvatska Udba!?
ÄŒinjenica je nadalje, da se u to vrijeme na tom i Å¡irem podruÄju, hrvatske snage planirale akciju RaÅ¡eljka. U akciji su sudjelovale 4. brigada, 112. brigada i 113. brigada ZNG-a, te policijske postrojbe PU Split, Zadar i Å ibenik, a sve je to znao vojni i policijski vrh države.
Sumnjive nesreće
U zapovijedi od 29.srpnja 1991., Zapovjedništva obrane srednje i sjeverne Dalmacije, ne spominje se da u akciji sudjeluje i postrojba Mira Barišića. Čemu je služila akcija Rašeljka možda bi mogao znati Josip Perković i je li pogibija Turića, Bokanovića i Panđića poslužila da se odmakne sumnja kako je u takvoj, “filmskoj†akciji, život jedino izgubio Miro Barešić?
Pokojni Zdeslav Turić koji je bio operativac SZUP-a, Frane Bokanović i Mile PanÄ‘ić poginuli su u borbi sa Äetnicima 1. kolovoza 1991. godine u Pristegu.
Desetak dana nakon pogibije Mira Barešića, pod sumnjivim okolnostima u prometnoj nesreći poginuo je i Mladen Mustać, pripadnik Mirove jedinice i sudionik akcije.