Dogodi se konaÄno i to. Josip Broz Tito, 10. po redu najveći suvremeni zloÄinac, izgubi trg u Zagrebu. Odsada će se on zvati Trg Republike Hrvatske (bilo bi bolje Trg države Hrvatske, republike nam je bilo preko glave). Naravno da je to trebalo uÄiniti odmah na poÄetku prevrata. No, puno toga ne ide tako jednostavno pa ni ovo. Da smo kroz proteklo vrijeme glasovali drukÄije, neke bi se stvari ipak brže dogodile. Ali…
Iznenadi me ovih dana Charles Billich (Karlo Bilić). Izjavi da će osobno platiti spomenik i ploÄu žrtvama komunizma i Domovinskog rata, napravljenih po njegovom nacrtu. Samo neka mu se kaže gdje se spomenik i ploÄa mogu podići. A on je veliki svjetski umjetnik i jedna od žrtava jugokomunizma, kazano ukratko. Uspio je preživjeti to nesretno vrijeme. Koliko njih to nije uspjelo pa su im kosti posijane diljem Lijepe naÅ¡e. Neka im Bog dadne spokoj, a na nama je sjećati ih se.
>>Charles Billich: Osobno ću platiti spomenik i ploÄu žrtvama komunizma i Domovinskog rata
    Prebirući sve ovo po glavi pade mi na pamet da bi bilo dobro podići dva spomen znaka. Recimo, jedan u Maclju, drugi u Vukovaru. Mogu oba biti po Bilićevu nacrtu, važno je samo da i drugi u svemu tomu sudjeluju, makar simboliÄno. A ta su dva mjesta proÅ¡la teÅ¡ke muke.
RaÄuna se da su jugokomunisti u Maclju pobili oko 13.000 razoružanih hrvatskih vojnika, te muÅ¡karaca, žena i djece. Ubacili su ih u oko 130 jama. Do sada je otvoreno njih 23 u kojima su pronaÄ‘ene 1.163 žrtve. Dugo vremena njihovi posmrtni ostatci stajali su na tavanu bolnice na Å alati, da bi zalaganjem preživjelog s križnog puta Stjepana Brajdića i lokalnog župnika fra Drage Brgleza te njihovih suradnika 2005. bili pokopani u grobnicu pored crkve Muke Isusove u Äurmancu. MeÄ‘u svim tim žrtvama je i 21 svećenik, redovnik i bogoslov. Po svjedoÄenju oÄevidca Mladena Å afranka ubio ih je osobno Stjepan HrÅ¡ak. Kad su proÅ¡lih godina hrvatske vlasti doÅ¡le ispitati ga o svemu tomu, tadaÅ¡nji predsjednik Stjepan Mesić bjesnio je tko se to drznuo dirati zaslužne drugove. A ubojica je svoje žrtve ubacio u jamu sa 60-ak ubijenih hrvatskih Äasnika. Danas ta jama izgleda tužno. Posmrtni ostatci pobijenih su povaÄ‘eni, kardinal Franjo Kuharić služio je tu sv. misu zaduÅ¡nicu u lipnju 1991., netko je postavio drveni križ, i gotovo. Kao Å¡to se ta jama nije uredila i dostojno obilježila, tako nisu ni prilazni putovi pa je ponekad do nje vrlo teÅ¡ko doći. Ne bi li Ministarstvo hrvatskih branitelja i zajednice iz kojih su pobijeni mogli pristupiti dostojnom ureÄ‘enju ovoga žrtvoslovnog mjesta koje će najvjerojatnije dati i buduće muÄenike, odnosno blaženike i svece ako se bude na tomu radilo? Evo tih zajednica: FranjevaÄka provincija Bosna Srebrna (8); Vrhbosanska nadbiskupija (5); HercegovaÄka franjevaÄka provincija (3); ÄakovaÄka biskupija (2); ZagrebaÄka nadbiskupija (2); Senjska biskupija (1). Ne smije se zacijelo zaboraviti ni Udruga Macelj 1945. koja je uz fra Dragu Brgleza najzaslužnija da se poÄela otkrivati istina o Maclju. Naravno, tu je i mjesna župa Sv. Jurja u Äurmancu.
Gdje, Å¡to i kako napraviti u Vukovaru najbolje će znati oni koji su ili Äiji su tamo ginuli. Mjesta nažalost ima bezbroj, jer Äitav grad je muÄenik.
Spomenici, ploÄe… u uspomenu na pobijene i sliÄno nisu zbog njih, oni su zbog nas. DopuÅ¡tamo da nam oni koji su dali život progovore u ovo naÅ¡e suvremeno vrijeme. Imamo li mi samo volje zavrnuti rukave i napraviti ono Å¡to je do nas?
Miljenko Stojić