Hrvoje Mandić, povjesniÄar u Hrvatskom dokumentacijskom centru Domovinskog rata u BiH u Mostaru, svjedoÄio je izricanju presude Å¡estorici politiÄkih i vojnih predstavnika nekadaÅ¡nje HZ Herceg Bosne 29. studenog 2017. U ekskluzivnom razgovoru za HRsvijet iznio je svoje dojmove o suÄ‘enju, ali i onome Äemu je svjedoÄio iz neposredne blizine – smrti generala Slobodana Praljka.
-Bio sam s Njima, s druge strane zrcala… Zastori su se rastvorili i nasmijan mahnuo sam prema i pozdravio hrvatske uznike potpuno uvjeren u oslobaÄ‘ajuću presudu! Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Milivoj Petković, Valentin Ćorić uzvratili su pozdrave s osmijehom i mahanjem. General Slobodan Praljak nije uzvratio osmijehom, ni pozdravom. OÄito je u tim trenucima znao  što ga Äeka…
Što ste osjećali u tim trenucima?
-Pratio sam suÄ‘enje s krunicom u ruci i oÄekivao praviÄnu a ne politiÄku presudu. Molio sam i molio, unatoÄ drastiÄnim presudama koje je sudac Carmel Agius potvrdio Jadranku Prliću i Bruni Stojići. I onda je na red doÅ¡lo Äitanje presude generalu Slobodanu Praljku. Nakon izricanja presude general Praljak je uzviknuo, gledajući u oÄi sucu Agiusu: “General Slobodan Praljak nije ratni zloÄinac. S prijezirom odbacujem vaÅ¡u presudu”. Nastupio je Å¡ok. Srce mi je nevjerojatnim brojem otkucaja u minuti, Ävrsto sam stisnuo krunicu, molilo i molio u znojnim rukama. Ispratio sam generala pogledom prema njemu, pao je na stolicu, otekla su mu prsa, glava je bila crvena, gubio se u oÄima.
Što se događalo u trenucima koje televizijske kamere nisu zabilježile?
– Jadranko Prlić i Bruno Stojić u suzama su vikali pomozite i poletjeli prema generalu, bili su pored njega i vjerujem da im je rekao svoje posljednje rijeÄi. Na rukama im je umro Äasni general Hrvatskog vijeća obrane i Hrvatske vojske. Uvjeren sam kako je umro u sudnici, sve se to dogaÄ‘alo oko 11 sati i 33 minute. Zastor je navuÄen i zaÅ¡titari su nas uljudno zamolili da se uputimo vani.
Što se događalo nakon izlaska iz sudnice?
-ÄŒekali smo u hodniku zgrade MKSJ. Nisam ispuÅ¡tao krunicu iz ruku, meÄ‘u tim mnoÅ¡tvom upoznao sam jednog franjevca koji je bio u civilu, iz NjemaÄke je, a bio je duÅ¡obrižnik pokojnog generala Praljka. Ispovjedio sam se kod naÅ¡eg franjevca i olakÅ¡ao duÅ¡u, jer mislio sam da ću od tuge umrijeti. IzaÅ¡ao sam izvan zgrade suda, hodao i molio krunicu, a sa moje lijeve strane hitna pomoć je proletjela. U srcu sam osjetio kako je unutra bilo tijelo Slobodana Praljka. U srcu sam izviknuo „pokoj vjeÄni daruj mu Gospodine i laka ti bila hrvatska zemlja“! Oko 14.40 vratili smo se ponovno u sudnicu i nakon manje od 20 minuta, zavrÅ¡io je kafkianski proces. “Prebrao” sam preko 15 krunica taj dan, a Bog mi je dao snagu da mogu izaći pred televizijske kuće iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske NjemaÄke. MeÄ‘utim, nigdje nisam vidio da su objavili moju izjavu.
O Äemu ste razmiÅ¡ljali u tim trenucima?
-Generale Hrvatskog vijeća obrane, Äast mi je Å¡to sam Vas ispratio pozdravom i krunicom s druge strane zrcala, u grobnici meÄ‘unarodnog prava Den Haaga… Suze, koje mi ne silaze s lica, posvećujem Vama generale. Hvala Vam Å¡to ste me nauÄili Å¡to je domoljublje, odanost Äast i borba za Istinu! UÅ¡li ste u legendu i poruÄili ste moćnicima ovog svijeta “možete zgaziti cvijeće, ali ne ali ne možete zaustaviti proljeće”! Generale Slobodan Praljak vaÅ¡ Äin je veći od samog Sokrata! Laka ti bila hrvatska zemlja generale Slobodan Praljak. O tome sam razmiÅ¡ljao tada, razmiÅ¡ljam i sad!
Å to ste rekli u izjavi za medije, nakon izlaska iz sudnice, koju su mediji oÄito preÅ¡utjeli?
-HaÅ¡ki sud nema mandat suditi politiÄkim idejama, nacijama i državama, nego iskljuÄivo pojedincima za osobnu i zapovjednu odgovornost. HaÅ¡ki sud je ovoga puta nadmaÅ¡io sam sebe, donoseći presudu jednoj politiÄkoj ideji, jednom narodu  i njegovoj matiÄnoj državi. Kao povjesniÄaru jasno mi je da je za potrebe osuÄ‘ujuće presude i izricanja ovako drakonskih kazni, bilo potrebno dokazati navodni meÄ‘unarodni sukoba. Stoga je bilo potrebno napraviti obilje konstrukcija u Äemu su sudjelovale mnoge institucionalne i izvanisnstitucionalne skupine iz Srbije, BiH, a na žalost i Republike Hrvatske. Na nama povjesniÄarima je da se ovim temama pozabavimo u budućnosti. Å to će raditi institucije država, u to ne želim ulaziti.
Na Å¡to toÄno aludirate kad govorite o “obilju konstrukcija”?
– Puno je tih konstrukcija. Spomenut ću samo neke, oÄite nama povjesniÄarima, Kvalifikacije navedene u presudi “Å¡estorci” su klasiÄna zamjena teza. Zar smo zaboravili da se većina agresije na Republiku Hrvatsku, 1991. godine, odvijala s prostora BiH. BanjaluÄki korpus je okupirao zapadnu Slavoniju, iz uporiÅ¡ta južno od Save Äetiri su godine granatirana naseljena mjesta u Slavoniji. Zrakoplovi JNA koji su polijetali sa uzletiÅ¡ta u Mahovljanima, Tuzli i Mostaru, raketirani su 1991. ciljeve u Republici Hrvatskoj. U takvoj situaciji utemeljena je Hrvatske zajednice Herceg Bosne i Hrvatsko vijeće  obrane, bez kojih bi, kao i bez angažmana Republike Hrvatske, BiH Å¡aptom pala najkasnije do lipnja 1992. godine.  MeÄ‘utim, unatoÄ tim Äinjenicama, danas imamo pravomoćnu presudu koja tvrdi neÅ¡to sasvim suprotno.
Kako u tom kontekstu gledati na boÅ¡njaÄko-hrvatski sukob?
– Povijesne Äinjenice pokazuju da boÅ¡njaÄko politiÄko vodstvo nije prihvatilo Cutilierov plan koji je predviÄ‘ao plan federalizacije ove države i njezino meÄ‘unarodno priznanje. SliÄno je i sa Vance-Owenovim planom koji je Izetbegović naÄelno  prihvatio ali ga je vrh Armije BiH odbio i pokrenuo vojnu opciju. Sve ukazuje da je povod za izbijanje boÅ¡njaÄko-hrvatskog sukoba upravo u Vance-Owenovom planu. MeÄ‘utim, uzroke treba tražiti u strateÅ¡kim interesima, poglavito u razliÄitim glediÅ¡tima na buduće unutarnje ureÄ‘enje BiH. ÄŒinjenica da se taj sukob vodio iskljuÄivo u zemljopisnom srediÅ¡tu države i na tzv. neretvanskom pravcu je sasvim dovoljan pokazatelj za izvlaÄenje mnogih zakljuÄaka. To dokazuje i dostupna povijesna graÄ‘a.
 Ipak zloÄini su poÄinjeni?
– To su na žalost Äinjenice. MeÄ‘utim, ne možemo imati razliÄite pristupe zloÄinima, ali niti žrtvama. Ne možemo jedne poÄinitelje suditi po osobnoj odgovornosti,  druge po zapovjednoj, treće po politiÄkoj. Ne možemo na jedne primjenjivati jedan zakon, a na druge drugi. Ne možemo jednima dodavati silne konstrukcije, drugima zamagljivati Äinjenice. Ne možemo ovom pitanju pristupati politikantski. To je uvertira u nove sukobe, a ne u suoÄavanje s proÅ¡lošću i pomirenje.  Uostalom, da su Alija Izetbegović i Radovan Karadžić prihvatili Cutilierov ili Vance Owenov, moderna povijest BiH i uloga HaÅ¡kog suda, ali i mnoge politiÄke teme koje danas opterećuju BiH bile bi pitanje proÅ¡losti.
M. Jurković