Protokol o reformi pravosuÄ‘a u BiH, kojeg su proÅ¡log tjedna u Bruxellesu potpisali ministri pravde BiH, Federacije BiH i Republike Srpske Josip GrubeÅ¡a, Mato Jozić i Anton Kasipović izazavao je oÅ¡tre reakcije u BiH ne samo oporbenog SDP-a, već i nekih stranaka Älanica vladajuće koalicije.
Zastupnica u Parlamentu BiH Aleksandra Pandurević izjavila je juÄer kako SDS “neće dozvoliti primjenu Briselskog protokolaâ€, dok je SDA priopćila kako iza potpisa na Briselski protokol ne stoje Vijeće ministara, niti Vlada F BiH.
NajoÅ¡triji u osudama bio je SDP BiH. Glavni odbor ove stranke ocijenio je kako sporazum iz Bruxellesa o reformi pravosudnog sustava u BiH za posljedicu može imati “potpuni raspad državnog pravosuÄ‘a, te totalnu dezintegraciju pravnog sustava BiH, a potom i same državeâ€. SDP je zatražio i smjenu ministra pravde BiH Josipa GrubeÅ¡e i federalnog ministra pravde Mate Jozića.
Osvrćući se na ove reakcije ministar pravde BiH Josip Grubeša pojasnio je danas za Hrvatski Medijski Servis kako protokol potpisan u Bruxellesu nije pravno obvezujući akt, već “izraz spremnosti na suradnju†što je, dodao je, pohvalio i prepoznao i povjerenik za EU-a za regionalnu politiku i politiku proširenja Johannes Hahn.
GrubeÅ¡a je kazao kako je politiÄarima u Bosni i Hercegovini kao i predstavnicima EU zajedniÄki interes da se osigura neovisno, nepristrano i profesionalno pravosuÄ‘e, ali je, kaže, evidentno da postoje razliÄite vizije kako to osigurati.
-Već sam ranije spominjao da će svi zainteresirani imati mogućnost dati svoj doprinos, pa ako sve viÅ¡e graÄ‘ane ukljuÄujemo u proces izrade propisa, zaÅ¡to se pravi problem jer smo dali mogućnost i jednom entitetu ove države da predstavi struÄnjacima svoj prijedlog, kazao je GrubeÅ¡a za Hrvatski Medijski Servis.
On je naglasio kako u Protokolu o reformi nema ništa sporno, barem ne za onoga tko istinski želi da se dogodi reforma pravosuđa u Bosni i Hercegovini.
– Protokol je tek puki izraz volje da se krene u reforme i da se na predstojećem TAIEX -ovom seminaru razmatraju, osim prijedloga Ministarstva pravde BiH iz listopada 2013. godine, i prijedlog Vlade Republike Srpske, kaže ministar Grubeša za HMS.
Na upit kako komentira stav SDA da Vijeće ministara “ne stoji iza Briselskog protokola†ministar pravde BiH kazao je kako bi SDA trebala znati da iza Protokola ni ne treba stajati Vijeće ministara BiH, jer se radi o izrazu volje sudionika u dijalogu da raspravljaju i o prijedlogu Vlade Republike Srpske.
-Naime, već sam razgovarao s direktorom za Zapadni Balkan Jean-Eric Paquet-om o tehniÄkim detaljima predstojećeg TAIEX seminara, o tome tko će od struÄnjaka biti pozvan, Å¡to oÄekujem, koja su to pitanja o kojima će struÄnjaci raspravljati, pa onda u tom svjetlu mogu i izraziti spremnost da se struÄnjacima predoÄi i prijedlog Vlade Republike Srpske, ne prejudicirajući kakav će stav profesionalne zajednice biti, pojaÅ¡nja GrubeÅ¡a,
Ministar GrubeÅ¡a nije želio komentirati zahtijeve SDP BiH za njegovom smjenom.Naglasio je kako je Bosna i Hercegovina zemlja koju Äine konstitutivni narodi i pripadnici ostalih, te da svi moraju imati pravo iznijeti svoje miÅ¡ljenje i argumentaciju, a ostali obvezu sasluÅ¡ati ih.
-Bosna i Hercegovina ne može napredovati na putu ka euroatlanskim integracijama, ukoliko ćemo forsirati samo svoje prijedloge, a mišljenje drugih u samom startu, a priori, odbacivati kao pogrešne i neprihvatljive, izjavio je Grubeša tropolje.info