Mijo Jelić je heroj Domovinskog rata. Bio je na svim bojiÅ¡tima na Äelu viÅ¡e postrojbi i iz njih je izlazio kao zapovjednik pobjedniÄke vojske. U Haagu je svjedoÄio i sudjelovao u obranama Darija Kordića, Ante Furundžije, PaÅ¡ka LjubiÄića, Ante Gotovine, na kraju i Å¡estorice dužnosnika Herceg Bosne kojima će se presuda pred HaaÅ¡kim sudom izreći sutra, piÅ¡e VeÄernji list BiH. Optužnica protiv njega koju je podiglo Tužiteljstvo BiH dio je iste matrice – tzv. zloÄinaÄkog pothvata kojemu je cilj optužiti i osuditi sve hrvatske Äasnike i u konaÄnici sve Hrvate u BiH. VeÄernji list BiH: 
Kakvu presudu oÄekujete za Å¡estoricu dužnosnika Herceg Bosne? – Kao hrvatski branitelj, svjedok toga vremena, oÄekujem, ako ima pravde, Boga ima, da će Å¡estorica hrvatskih uznika u Haagu biti osloboÄ‘ena. U potpunosti se slažem s izdvojenim miÅ¡ljenjem predsjedajućeg prvostupanjskog vijeća Antonettija koji je utvrdio da nije bilo uopće udruženog zloÄinaÄkog pothvata. Ni jednoga dokaza nema da je Herceg Bosna vrÅ¡ila etniÄko Äišćenje muslimanskog naroda u BiH, da je bila država u državi i da se htjela odcijepiti od BiH. Herceg Bosna, kao zajednica općina koja je utemeljena 18. studenoga 1991., ustrojena je po Ustavu tadaÅ¡nje BiH i tadaÅ¡nje SFRJ. A općine su se mogle udruživati u zajednicu općina. VeÄernji list BiH: 
Automatski se postavlja pitanje zaÅ¡to su se te općine udružile? – Već je bjesnio rat u Hrvatskoj, Vukovar je pao. Napadnuti su hrvatski prostori u BiH. Sredinom rujna bombardirano je hrvatsko selo Ravno, a poÄetkom listopada je sravnjeno u zajedniÄkom napadu na Dubrovnik i zaleÄ‘e. Već tada je doÅ¡lo do likvidacija Hrvata u Ravnu. VeÄernji list BiH: 
Sarajevo tada Å¡uti. Jesu li Hrvati imali drugog izbora? Ponavljam, uspostava Herceg-Bosne se dogaÄ‘a na dan pada Vukovara. Podsjetit ću kako je nakon ubojstava i spaljivanja sela Ravnog, koje je teritorij BiH, tadaÅ¡nji boÅ¡njaÄki Äelnik Alija Izetbegović komentirao ‘Nije to naÅ¡ rat’. Polovicom studenog u zaseoku Kijev Dol u Ravnu ubijeno je 8 hrvatskih civila. Prije toga 5. svibnja je spaljeno hrvatsko selo UniÅ¡ta na granici općina Knin i Bosansko Grahovo. Ne treba smetnuti s uma da je tzv. JNA mobilizirala u priÄuvni sastav mnoge graÄ‘ane BiH. Zato je jedini logiÄan odgovor bilo samoorganiziranje Hrvata. VeÄernji list BiH: 
Javnosti ja malo poznato kako postoji tzv. veliki udruženi zloÄinaÄki pothvat (UZP) u kojega su po navodima HaaÅ¡kog tužiteljstva uz Å¡estorku povezani i predsjednik Franjo TuÄ‘man, ministar Gojko Å uÅ¡ak, general Janko Bobetko, ali i nekoliko malih unutar Herceg-Bosne. Postoje Å¡pekulacije da će otpasti veliki UZP, a da bi mogli ostati mali. Jesu li oni postojali, vi ste autentiÄni svjedok? Hrvatska republika Herceg Bosna uspostavljena je 28. kolovoza 1993. nakon Vance Owenovog mirovnog plana koji je predviÄ‘ao uniju triju republika u BiH, Å¡to su prvotno prihvatile sve strane. Herceg Bosna, ni kao zajednica ni kao republika nisu uspostavljene nezakonito. Nije imala cilj odcjepljenje, pripajanje Hrvatskoj ili pak da postane samostalna država. Herceg-Bosna je u svim dokumentima isticala teritorijalni integritet i suverenitet BiH, ali nije prihvaćala unitarnu državu. Hrvati su tražili jednakopravnost. VeÄernji list BiH: 
HaaÅ¡ko tužiteljstvo meÄ‘utim tvrdi da su transkripti predsjednika TuÄ‘mana tvrdili drukÄije od ovoga Å¡to sada govorite? To TuÄ‘manovi transkripti ne govore. Nijedan ne potvrÄ‘uje tu tezu. Ne samo da sam Äitao te transkripte, nego sam bio svjedok tog vremena. Bio sam na desetak sastanaka s predsjednikom TuÄ‘manom. Ne postoji nijadn potpis koji potvrÄ‘uje da jse planiralo etniÄko Äišćenje. VeÄernji list BiH: Je li ikada predsjednik TuÄ‘man na tim sastancima rekao ‘odcijepite do Neretve, Konjica i pripojite Hrvatskoj’… ? Bio sam svjedok sastanaka nakon Splitskog sporazuma kada su stvorene Hrvatske snage. Po tome sporazumu od 22. srpnja 1995. godine, kojega su potpisali predsjednici TuÄ‘man, Izetbegović, Silajdžić i Zubak, Hrvatske snage su uÅ¡le u jugozapadnu Bosnu i sprijeÄile pad Bihaća. Da nije bilo Hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća obrane, Cazinska krajina bi doživjele daleko veći genocid nego Å¡to se dogodio u Srebrenici. VeÄernji list BiH: 
Često se s hrvatske strane može Äuti teza za obranu da je RH pomagala boÅ¡njaÄku stranu?! Pa postoji na stotine dokumenata o tome. Najprije da hrvatski narod nije 29. veljaÄe i 1. ožujka 1992. godine nije izaÅ¡ao na referendum i plebiscitarno podržao jedinstvenu i nedjeljivu BiH, najprije BiH nikada ne bi bila meÄ‘unarodno priznata. Sva vojna i humanitarna pomoć BiH stiže preko RH koja zbrinjava i pola milijuna muslimanskih izbjeglica. Preko 15.000 ranjenih pripadnika Armije BiH se lijeÄi u bolnicama RH. U RH su osnovane prve postrojbe bh. muslimana. Prva je osnovana 30. svibnja 1992. godine na zagrebaÄkom velesajmu. To je bio Prvi krajiÅ¡ni bataljun… VeÄernji list BiH: Gospodine Jeliću, Äak i u vrijeme hrvatsko-boÅ¡njaÄkog rata sva pomoć, vojna i civilna ponovno stiže preko teritorija RH i bh. Hrvata. Kako to tumaÄite? ToÄno je to. Cijelo vrijeme rata, Äak i hrvatsko-boÅ¡njaÄkog, pomoć dolazi iz RH. Armija BiH u RH cijelo vrijeme ima pet logistiÄkih centara: Split, PloÄe, Rijeka, Zagreb i Slavonski Brod. To je presedan povijesti ratovanja da jedna strana propuÅ¡ta naoružanje drugoj u sukobu, a da zna da će iz toga oružja biti napdnuta. Istodobno nijedan konvoj nije stigao iz Srbije, nijedan boÅ¡njaÄki izbjeglica tamo nije smjeÅ¡ten. ÄŒesto se tumaÄi kako Srbija nikada nije pomagala boÅ¡njaÄkoj strani. Ja se meÄ‘utim s time ne slažem. Pouzdano se zna kako je Beograd 1992. ‘slao’ Äasnike BoÅ¡njake prema Armiji BiH koji su sudjelovali u zloÄinima u RH, ali nad bh. Hrvatima. U pitanju su Äasnici KOS-a i drugi koji su preuzeli upravljanje Armijom BiH. Ti su Äasnici, tvrdim odgovorno, najkrivlji za sukobe Hrvata i BoÅ¡njaka. VeÄernji list BiH: 
Vratimo se UZP-u. Tvrdi se da su bili u pitanju Å¡iroko rasprostranjeni napadi, sustavni progoni … Å to je istina? Pa istina je da se sve to dogaÄ‘alo, ali s druge strane. Armija BiH je već u listopadu 1992. godine zapoÄela sukob u Rami, zatim Novom Travniku. Ubijen je naÄelnik stožera brigade HVO-a Stojak. PoÄelo je etnićko Äišćenje najprije u srediÅ¡njoj Bosni. 26. sijeÄnja 1993. godine pod zapovijedanjem Å erifa Patkovića, sadaÅ¡njeg savjetnika ministra branitelja, napadnuta su dva mala hrvatska sela u dolini LaÅ¡ve – Gusti Grab i Dusina gdje je ubijeno 16 hrvatskih civila. Zarobljen je hrvatski zapovjednik Zvonko RajiÄ koji je masakriran i doslovno mu je izvaÄ‘eno srce. Postavljam pitanje je li to UZP. 23. ožujka 1993. godine održan je sastanak boÅ¡njaÄkog vojnog i politiÄkog vodstva Konjica, Jablanice i Prozora i Hadžića gdje je donesena odluka o etniÄkom Äišćenju doline Neretve. Istoga dana se zauzima selo Vrci gdje je ubijeno nekoliko civila. Slijede BuÅ¡ak, OrliÅ¡ta, da bi 16. travnja bila ubijena 22 Hrvata u Trusini, a selo spaljeno i sravnjeno sa zemljom. Od ožujka do lipnja 1993. godine općina Konjic je u cijelosti etniÄki oÄišćena. VeÄernji list BiH: ZaÅ¡to je UZP politiÄka kvalifikacija i iperspektive Hrvata u BiH (i HRHB) i Republike Hrvatske? HVO je svojim djelovanjem i spremnošću na kompromis i politiÄki dogovor Äitavo vrijeme rata djelovao kao ona snaga koja se zauzimala za suverenosti i opstanak BiH. Samo se na takav naÄin može tumaÄiti hrvatsko pristajnje na meÄ‘unarodne prijedloge (i Couteleireov, i Vance-Owenov i Owen-Stoltenbergov plan. Hrvatska Republika Herceg Bosna potpisnica je Washingtonskog sporazuma (o ustrojstvu Federacije BiH i njezine konfederacije s Republikom Hrvatskom), a temeljem dogovora o Federaciji predstavnik Hrvata BiH (i HRHB) je potpisnik i Daytonskog mirovnog sporazuma. Na koncu Vojska Federacije uspostavljena je od postrojbi ABiH i Hrvatskog vijeća obrane Å¡to je regulirano Älankom 37. zakona o obrani Federacije BiH (iz 1996.). A kad je u pitanju Republika Hrvatska optužnica o navodnom Udruženom zloÄinaÄkom pothvatu je besmislena. Republika Hrvatska je tjekom rata zbrinula stotine tisuća boÅ¡njaÄkih izbjeglica. Postrojbe su im se obuÄavale i naoružavale u Republici Hrvatskoj. Vojnom operacijom Oluja boÅ¡njaÄka enklava sjeverozapadne Bosne (Bihać) spaÅ¡ena je od sudbine Srebrenice. Optužiti hrvatsku za agresiju i Udruženi zloÄinÄki pothvat može netko tko je krajnje zloban i ciniÄan i tko bi i danas na raÄun Hrvata u BiH htio ostvarivati svoje ratne ciljeve. VeÄernji list BiH: 
Kako komentirate Äinjenicu da osim armijskog generala Rasima Delića, Hadžihasanovića i Kubure praktiÄno nitko nije odgovarao za zloÄine nad Hrvatima? To je dokaz da je HaaÅ¡ki tribunal Äista politiÄka institucija jer je potvrdio da ne vrednuje jednako sve žrtve. VeÄernji list BiH: 
KrižanÄevo selo, Buhine Kuće, Maljine, Dusina, Grabovica, Uzdol, Doljani … stotine ubijenih i masakriranih hrvatskih civila i zarobljenika. Nikome na duÅ¡u pojedinaÄno, kamoli zapovjedne odgovornosti. Za zloÄin u Ahmićima istodobno brojne osude. Kako to? ZloÄin u srediÅ¡njoj Bosni je organiziran i isplaniran. A radi se o zloÄinima protiv ÄovjeÄnosti. Mudžahedine se ne smije ni spomenuti. Najprije je etniÄki sastav u srediÅ¡njoj Bosni promijenjen. Veliki broj boÅ¡njaÄkih prognanika smjeÅ¡ta se na ovo podruÄje. Tada Armija BiH predvoÄ‘ena Äasnicima KOS-a zapoÄinje etniÄko Äišćenje hrvatskih podruÄja u srediÅ¡njoj Bosni. U Travniku je 8. lipnja ubijeno 68 hrvatskih civila i 24 zarobljena vojnika HVO-a. Hrvatska sela i zaseoci su toga dana zbrisani s lica zemlje. U Maljinama, BikoÅ¡ima ubijena su 34 Hrvata, u selu ÄŒuklama 18 civila. Većinu tih ljudi ubili su mudžahedini ritualnim odsjecanjima glava. Uslijedili su Brajkovići, GrahovÄići, Krpeljići. UNPROFOR je iz Krpeljića 9. lipnja izvukao 7 izmasakriranih civila. Na trokutu općina Zenica-Travnik-Vitez su 8. lipnja uniÅ¡tena sva hrvatska sela. U selu SuÅ¡nju je strijeljano 16 hrvatskih civila. U Kaknju su 13. lipnja pale sve crte obrane. Toga dana je ubijeno preko 60 hrvatskih civila i zarobljenih vojnika. A u selu Jurići i Bradarići likvidirano je 15 hrvatskih civila. Izdvojeni su iz skupine i strijeljani. Tada je majka Anica Jurić ostala bez tri sina, nevjeste i supruga. SliÄnu sudbinu doživjela je i Serafina LauÅ¡ kojoj su likvidirana dva sina, a joÅ¡ jedan sin i muž su kasnije su poginuli. VeÄernji list BiH: 
SluÄajevi koje navodite vrlo zorno demantiraju tvrdnje kako je vodstvo HercegBosne i Hrvata doslovno progonilo sunarodnjake u Kaknju, VareÅ¡u, Travniku … kako se navodi u optužnici Prliću i ostalima?! Ovo govori o klasiÄnoj zamjeni teza. Ja nemam nikakve dvojbe da su se boÅ¡njaÄke vlasti udružile u zloÄinaÄki pothvat, da su vrÅ¡ili etniÄko Äišćenje i napadali civilne ciljeve. Nakon zauzimanja općine Kakanj, a samo je 13. lipnja ubijeno preko 50 civila i zarobljenika, uslijedilo je masovni egzodus prema VareÅ¡u. U toj općini primili su preko 15.000 Hrvata iz Kaknja. Sva javnost zna za zloÄin u Stupnom dolu i nitko ga ne nijeÄe. Ali, ne zna se kako je tome zloÄinu 23. listopada 1993. godine prethodio napad muslimanskih snaga pet dana ranije na hrvatsko selo Kopljar. To je malo hrvatsko selo kojega su napali 1. i 3. Korpus Armije BiH, a omjer je vojnika bio 30 prema 1. Tada zauzimaju i uniÅ¡tavaju ovo selo i ubijaju 5 Hrvata. Nakon toga 2. studenog zauzimaju podruÄje Planinice, Peruna i Karasova. Tada unijaju 26 zarobljenih Hrvata koji su masakrirali, a obdukcijom je utvrÄ‘eno da su im rezani dijelovi tijela. Ni za jedan od ovih zloÄina u općinama Travnik, Zenica, VareÅ¡, Kakanj gdje je u Å¡est dana ubijeno preko 300 Hrvata nitko nikada nije odgovarao. VeÄernji list BiH: 
Sutra zavrÅ¡ava proces Å¡estorki. Neki koji gledaju dalje tvrde kako je to tek prvo poluvrijeme. I vaÅ¡a optužnica je doslovno copy/paste ove HaaÅ¡ke podvale?! Sve optužnice koje su koncipirane za tzv. UZP-u imaju za cilj da kolektivno optužuju politiÄki i vojni vrh Hrvata u BiH, tadaÅ¡njeg HDZ-a BiH, vojnog vodstva, a na kraju i cijelog naroda. U tim optužnicama stoji da su optuženi svi znani i neznani. Dakle, to mogu biti svi oni koji su bili pripadnici HVO-a, civilnih struktura. Imamo Äak sluÄajeve ‘obiÄnih’ pripadnika HVO-a u LjubuÅ¡kom gdje im se u optužnici navodi navodni UZP. VeÄernji list BiH: 
Kako komentirate Äinjenicu da hrvatska politika nije ozbiljnije reagirala na ovakve monstruozne navode? Radi se o ozbiljnim stvarima koje mogu imati dalekosežne posljedice za opstanak Hrvata u BiH. Ovdje se ne radi o imenu i prezimenu, nego o politiÄkim kvalifikacijama gdje se vojni i politiÄki vrh, a onda i narod, optužuje za udruživanje u zloÄinaÄku organizaciju, a RH za agresora. Neshvatljivo da se politika Hrvata u BiH institucionalno ne odupire ovim navodima i pravnoj agresiji na hrvatski narod, HVO i Herceg-Bosnu. Ako su sse hrvatski branitelji mogli suprotstaviti agresiji, onda se naÅ¡i politiÄari i intelektualci moraju suprotstaviti ovome nasilju. VeÄernji list BiH: 
Što vas posebno smeta u tome odnosu prema braniteljima, HVO-u i Herceg Bosni? U Bosni i Hercegovini postoje dva kaznena zakona; kazneni zakon iz BivÅ¡e SFRJ koji je bio na snazi u vrijeme rata i kazneni zakon koji je donijet 2003.godine. Prema odredbama kaznenog prava u ovakvoj situaciji kada postoje dva zakona sudi se prema kaznenom zakonu koji je bio na snazi u vrijeme poÄinjenja kaznenog djela ili po onom zakonu koji je povoljniji za osumnljiÄenika. Razlika izmeÄ‘u ova dva zakona je to Å¡to u kaznenom zakonu iz bivÅ¡e SFRJ nema: selektivne zapovjedne odgovornosti, navodnog udruženog zloÄinaÄkog poduhvata te zloÄina protiv ÄovjeÄnosti, a i kazne su blaže za ista djela u odnosu na kazneni zakon zakon BiH iz 2003.godine. Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine optužuje osobe osumljiÄene za ista ili sliÄna kaznena djela primjenom razliÄitih pravnih kvalifikacija. Pa tako da niti jedan pripadnik A R BiH nije optužen niti presuÄ‘en za kaznena djela zloÄina protiv ÄovjeÄnosti pa analogno tome istima se sudi prema kaznenom zakonu SFRJ samo rjetki prema kaznenom zakonu BiH, dok se prpadnicima HVO od vojnika do zapovjednika optužuje i presuÄ‘uje prema pravnoj kvalifikaciju kaznenog djela zloÄina protiv ÄovjeÄnosti. U presudi ovakve pravne kvalifikacije kazne su drakonske. Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine se ogluÅ¡ilo o presudu suda za ljudsta prava iz Strazbura po tužbi Damjanović i dr. u kojoj je naložio Sudu i Tužiteljstvu da se pridržavaju meÄ‘unarodnih konvencija o ljudskim pravima jednakosti pred zakonom, da se svima sudi prema istom kaznenom zakonu . Ustavni Sud Bih je neke presude uskladio sa kaznenim zakonom SFRJ za presude za kaznena djela koja imaju temelju u kaznenom zakonu SFRJ, a za kaznena djela koja nemaju u tom zakonu nemogu biti usklaÄ‘ena kada u istom ne postoje. Tako da hrvatski branitelji presuÄ‘eni prema kaznenom zakunu BiH sa pravnom kvalifikacijom zloÄina protiv ÄovjeÄnosti ne mogu biti usklaÄ‘eni sa zakonom iz SFRJ jer isti tamo ne postoji. VeÄernji list BiH: 
Niste mi odgovorili o odnosu hrvatskih politiÄara i politika?! Zabrinjava da legitimni i legalni predstavnici Hrvatskog naroda U BiH nikada nisu pokrenuli inicijativu za parlamentarnu raspravu u državnom parlamentu na temu retroaktivne primjene kaznenog zakona i razliÄite pravne kvalifikacije za ista ili sliÄna kaznena djela. Nema institucionalne pomoći braniteljima i njihovim obiteljima koji su suoÄeni sa progonom i politiÄkim optužbamai, sve se rjeÅ¡ava od općine do općine, uglavnom ti branitelji i njihove obitelji prepuÅ¡teni su sami sebi. Zabrinajva i Äinjenica da su hrvatski zastupnicu u parlamentarnoj Skupstini BiH dana 19.07.2017. godine dali pozitvno miÅ¡ljenje na izvješće o radu državnog tužiteljstva za 2016., a neki su bili suzdržani, dok jedino Mario Karamatić zastupnik HSS-a BiH bio protiv ovog izvješća. Smatram da je i suzdržan glas, glas za izvješće, jer taj zastupnik nema svoj stav o tome Å¡to je isto kao da je suglasan sa izvješćem. Izvješće je podržano od strane dijela hrvatskih zastupnika iako je tužiteljstvo BiH u 2016.godine podiglo najviÅ¡e politiÄkih optužnica protiv hrvatskih branitelja (10 hrvatskih branitelja iz Posavine). Nedopustivo je da su na sjednici Vlade HNŽ je primijer i naÅ¡i ministri, dana 30.lipnja odobrili 20.000,00 KM za Udrugu koju vodi Safet OruÄević , „Centar za mir i multietniÄku suradnju“koja svojim aktivnostima sudjeluje u kreiranju optužnica za ratne zloÄine protiv Hrvatskih branitelja u BiH. VeÄernji list BiH: Kako su se vlade u RH odnosile prema Hrvatskim uznicima u Hagu? Nijedna Vlada Republike Hrvatske do sada, osim Vlada na Äelu OreÅ¡kovićem i g. Plenkovića nije uÄinila niÅ¡ta. ÄŒak su pojedinci iz vlade Ivice RaÄana sudjelovala u montiranju monstruoznih optužnica protiv politiÄkih i vojnih Äelnika HR HB. OndaÅ¡nji predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić svjedoÄio je u korist HaÅ¡kog tužiteljstva i istom predao dokumenta s oznakom „Državna Tajna“ i time izravno optužio državu na Äijem je Äelu za agresiju na Bosnu i Hercegovinu i ugrozio njezinu nacionalnu sigurnos i naruÅ¡io meÄ‘unarodni ugled. Ova aktualna Vlada RH je prepoznala važnost praviÄnost procesa koji se vodi u Hagu protiv politiÄkih i vojnih Äelnika HR HB. Dva puta je podnijela zahtjev HaÅ¡kom Sudu da se ukljuÄi a rad Suda kao“ prijatelj suda“. 
VeÄernji list BiH: Neki tumaÄe kako su se, prije svege visoki Äasnici HVO-a, sklonili u Hrvatsku nakon podizanja otpužnice kako bi izbjegli procesuiranje. Je li to toÄno? Mi nismo pobjegli odd suÄ‘enja. Mi smo prije svega doÅ¡li u RH jer želimo da nam se sudi prema zakonu koji je vrijedio u to vrijeme. Znamo da ćemo imati praviÄno i poÅ¡teno suÄ‘enje ako uopće do njega doÄ‘e. BiH i RH imaju potpisan sporazum. Tražimo da se ti predmeti prebace u RH jer je isti zakon vrijedio u obje zemlje u to vrijeme. Ne možemo meÄ‘utim prihvatiti zakon u BiH gdje nam se podižu optužnice po kvalifikacijama. VeÄernji list BiH: 
Što se sada dogaÄ‘a s vaÅ¡om optužnicom, odnosnpo predmetom. Bila je podignuta u Sarajevu, prebaÄena u Zagreb, pa ponovno vraćena natrag…?! ÄŒim je podignuta optućnica u BiH, zatražio sam da se predmet odmah prebaci u RH i da hrvatska državna tijela prosude ima li elemenata za moj progon. Ako to postoji, spreman sam odgovarati. PoÄetkom godine iz BiH je na moje osobi zahtkev i traženje ministarstva pravosuÄ‘a RH iz BiH su dostavljene preslike dokumenata. RH je vratila te preslike i ponovno je zatraženo od institucija da se prebaci izvorni spis sa Suda. OÄekujem da taj predmet, na temelju sporazuma dviiju država, stigne u RH nakon Äega bi se provela istraga i na temelju dokaza donijela odluku ima li elemenata za potvrdu te optužnice i eventualno procesuiranje. VeÄernji list BiH: 
Nedavno je pred Sudom BiH izreÄena presuda za Dretelj i Musalu u Konjicu – neovisno pripadniku HVO-a i Armije BiH. Pripadnik HVO-a dobio je 14 godina, a Armije BiH 9. Musala je nazvana sabirnim centrom, a Dretelj logorom. Kako to komentirate? To je samo potvrda postoojanja velikoboÅ¡njaÄke politike koja negira postojanje logora za njihovoj strani. BoÅ¡njaci su imali 331 logor kroz koji je proÅ¡lo 14.444 Hrvata. Ovo je joÅ¡ jedan dokaz krivotvorenja povijesti. Za jedno te isto djelo se tumaÄi na dva naÄina, kao Å¡to se sudi na razliÄite naÄine. Nezamislivo je da u 21. stoljeću postoje dva razliÄita zakona i razliÄita tumaÄenja jednih te istih stvari. Dokaz je i to da nad hrvatskim braniteljima provodi apartheid u BiH. Ovdje meÄ‘utim nisu neravnopravni samo hrvatski branitelji nego i hrvatske žrtve koje ne mogu dobiti istu pravnu zadovoljÅ¡tinu. Za 90 posto zloÄina nad Hrvatima u BiH joÅ¡ nitko nije odgovarao. Cijela hrvatska javnost zna za Ahmiće, a za desetine sliÄnih zloÄina malo tko zna, a nitko ne odgovara. VeÄernji list BiH: 
ZavrÅ¡ili ste seriju tribina u RH na kojima ste govorili o progonu branitelja, no istodobno dio vlasti ih je bojkotirao. Kako to komentirate? Na tribinama koje smo pokrenuli poÄetkom godine htjeli smo ukazati na stradanje i progon hrvatskih branitelja te posljedicama mogućih presuda u BiH, ali i na samu nacionalnu sigurnost RH. SvjedoÄili smo o zloÄinima nad Hrvatima u BiH, govorili o pomoći koju je RH uputila BoÅ¡njacima. Tribine su organizirano u suradnji s Memorijalnim dokumentacijskim centrom Domovinskog rata koji je procijenio da su te tribine od nacionalnog znaÄaja za RH. Ukupno su održane 22 tribine i sve su bile izvrsno posjećene od branitelja, ministara, akademika, biskupa. Ovu prigodu bih iskoristio da se zahvalim Vladi RH na potpori koju smo imali. Ministarstvu branitelja, Zajednici branitelja Gojko Å uÅ¡ak, udrugama prositeklim iz Domovinskog rata i KatoliÄkoj crkvi. Sve te institucije sudjelovale su u organiziranju tribina. Neshvatljivo mi je meÄ‘utim da je dio hrvatskih politiÄkih predstavnika u BiH pozivao na bojkot i vrÅ¡io pritisak na braniteljske udruge da ne idu na te tribine. Nejasno je zaÅ¡to im smeta da govorimo istinu o Domovinskom ratu, stradanjima, postojanju dvaju zakona i da o tome upozoravamo javnost u RH. Mi moramo govoriti istinu i ne smijemo dopustititi da pravedan i osloboditeljski rat bude agresorski i zloÄinaÄki. NaÅ¡i naraÅ¡taji ne smiju nositi tu stigmu jer je istina posve drukÄija. Nijedna pobjedniÄka vojska nije toliko stigmatizirana kao Å¡to je HVO. VeÄernji list BiH: 
Jeste li zauvijek otiÅ¡li iz BiH, odnosno iz Å irokog Brijega? Ja uopće nisam otiÅ¡ao iz BiH, iz Å irokog Brijega, niti ih mislim napuÅ¡tati. Moja obitelj, supruga i Äetvero djece žive u Å irokom Brijegu. Moja dva sina idu u Å¡kolu u Å iroki Brijeg, dvije kćerke studiraju u Mostaru. Uvjeren sam kada se okonÄa ovaj pravni postupak pred pravosuÄ‘em RH da ću se vratiti u svoj Å iroki Brijeg, svoju Hercegovinu i da ću tamo živjeti do kraja života. Ne postoji nitko tko me može pomaknuti i istjerati iz rodne grude. A za to smo se borili i niÅ¡ta drugo – da budemo svoji na svome. Zato nikome ne kažem zbogom nego samo doviÄ‘enja.
VL