FBiH: Izmjene Zakona o pravima branilaca i Älanova njihovih porodica
Federalna vlada je izmjenama zakona, upućenim Parlamentu po skraćenom postupku, pristupila izvršenje presude Ustavnog suda FBiH
Autor: Profitiraj.ba
Srijeda, 02.04.2014
Vlada FBiH usvojila Prijedlog izmjena Zakona o pravima branilaca i Älanova njihovih porodica
Vlada FBiH utvrdila je i Parlamentu FBiH po skraćenom postupku uputila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima branilaca i Älanova njihovih porodica. Na taj naÄin je pristupila izvrÅ¡enje presude Ustavnog suda FBiH kojom je utvrÄ‘eno da Älan 1. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima branilaca i Älanova njihovih porodica iz 2007. i Älanovi 43. i 45. Zakona o pravima branilaca i Älanova njihovih porodica iz 2004. nisu u skladu sa Ustavom Federacije BiH.
Nadalje, Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilaÄkog rata je od Komisije za zastitu ljudskih prava i sloboda PredstavniÄkog doma Parlamenta FBiH dobilo dopis u kojem se navodi da je Komitet Ujedinjenih naroda za ljudska prava dao preporuku da bude ukinuta obaveza za Älanove porodica da svoje nestale srodnike proglase mrtvim kako bi imali pravo na socijalne naknade ili bilo koji drugi oblik kompenzacije, koja se odnosi na Älan 21. stav 4. Zakona o pravima branilaca i Älanova njihovih porodica.
Ko se sve smatra braniocem
Prema danas utvrÄ‘enom Prijedlogu, braniocem se smatra pripadnik Oružanih snaga Republike BiH koji je uÄestvovao u odbrani suvereniteta i cjelovitosti BiH (poÄetak agresije na općinu Ravno) od 18.9.1991. do 23.12.1996. godine, odnosno do prestanka neposredne ratne opasnosti i koji je demobilisan rjeÅ¡enjem nadležnog vojnog organa, kao i osoba koja je uÄestvovala u pripremi za odbranu i u odbrani Bosne i Hercegovine.
Organizatori otpora su oni koji su uÄestvovalo u pripremi za odbranu i u odbrani BiH, u periodu od 18.9.1991. do 9.4.1992. godine i koji su ostali neprekidno u oružanim snagama najmanje dvije godine ili su u tom periodu bili angažovano na poslovima u institucijama ili organima vezanim za odbranu BiH, a Äiji je status potbvrdilo Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilaÄkog rata.
Dobrovoljcem se, u smislu ovog zakona, smatra osoba koja nije bila vojni obveznik u vrijeme dobrovoljnog stupanja u Oružane snage RBiH u periodu od 9.4.1992. do 19.6.1992. godine i ostala neprekidno u jedinicama do kraja rata ili ju je ranije demobilisao nadležni vojni organ.
Veteran je osoba koja je stupila u jedinice od 18.9.1991. do 31.12.1992. godine i ostala neprekidno do 23.12.1995. godine, ili ju je ranije demobilisao nadležni vojni organ.
UÄesnik rata je, kaže se u Prijedlogu zakona, svako ko je u sastavu Oružanih snaga proveo najmanje jednu godinu dana neprekidno od 20.6.1992. godine do 23.12.1995. godine.
Ovi pojmovi i definicije koriste se i primjenjuju kod regulisanja prava i pogodnosti u svim oblastima i nivoima vlasti koja se tiÄu branilaca i Älanova njihovih porodica.
Ratni vojni invalid je državljanin BiH koji je, vrÅ¡eći vojne ili druge dužnosti za ciljeve odbrane u sastavu Oružanih snaga, uÄestvujuci u odbrani Bosne i Hercegovine, zadobio ranu, povredu, bolest ili je vrÅ¡enje dužnosti uticalo na pogorÅ¡anje bolesti, pa je zbog toga nastupilo oÅ¡tećenje njegovog organizma najmanje za 20 posto.
Ratni i mirnodopski vojni invalidi
Ratni vojni invalid je i državljanin BiH koji je, po naređenju ili nalogu nadležnog vojnog ili organa uprave nadležnog za poslove odbrane i državne sigurnosti, pod istim uslovima i okolnostima, pretrpio oštećenje organizma najmanje za 20 posto.
To je, također, i osoba koja je kao ratni zarobljenik pretrpjela isto tjelesno oštećenje, a ratnim vojnim invalidom smatraju se i stranci kod kojih je nastupilo oštećenje organizma pod nekom od naprijed utvrđenih okolnostima i uslova.
Mirnodopski vojni invalid je osoba koja je u miru bez namjere, vršeći vojnu dužnost, zadobila ranu ili povredu, pa je zbog toga nastupilo oštećenje organizma najmanje za 20 posto, odnosno kod koje je usljed bolesti ili pogoršanja bolesti nastupilo oštećenje najmanje za 60 posto u periodu od 24.12.1996. do 1.1.2006. godine.
Ovo se odnosi na vojno lice na služenju obaveznog vojnog roka, pitomca u vojnoj školi i pripadnik rezervnog sastava za vrijeme vojne dužnosti.
Porodica osobe koje je poginula, umrla ili nestalo pod okolnostima utvrÄ‘enim Zakonom, odnosno umrla do 23.12.1996. od posljedica rane, povrede, bolesti ili pogorÅ¡anja bolesti zadobijene pod tim uslovima i okolnostima, ostvaruje odreÄ‘ena prava pod uvjetima i na naÄin koji važi za porodicu umrlog ratnog vojnog invalida.
U novoponuÄ‘enom tekstu Zakona brisana je ranija odredba prema kojoj su Älanovi porodice nestalog branioca bili dužni da ga proglase umrlim.
Prijašnji rok od 15 dana za pokretanje postupka po nastaloj promijeni zamijenjen je rokom od dva mjeseca, jer se smatra da je to objektivan rok u kome prvostepeni organ treba da danese rješenje.
Ukoliko je kantonalni organ uprave nadležan za branilaÄko-invalidsku zaÅ¡titu dao saglasnost na prvostepeno rjeÅ¡enje protekom roka za reviziju ili nije okonÄao postupak revizije, obnovu postupka tih predmeta vrÅ¡i Federalno ministarstvo. Rok za obnovu postupka poÄinje teći od dana kada Federalno ministarstvo zaprimi nalaz, ocjenu i miÅ¡ljenje Instituta za medicinsko vjeÅ¡taÄenje zdravstvenog stanja.
Prijedlogom zakona dopunjen je odredbom koja se odnosi na dokumentaciju potrebnu za izdavanje uvjerenja. tropolje.info