Nakon Å¡to je Europska srediÅ¡nja banka (ECB) najavila tiskanje svježeg novca za poticanje gospodarstva, teÄaj eura proÅ¡loga je tjedna oÅ¡tro pao na svjetskim valutnim tržiÅ¡tima, pri Äemu je zaronio i ispod 1,12 dolara, Å¡to nije zabilježeno u viÅ¡e od 11 godina.
TeÄaj eura potonuo je proÅ¡loga tjedna prema ameriÄkoj valuti 3,1 posto, na 1,1205 dolara, a u jednom je trenutku zaronio na samo 1,1115 dolara, najnižu razinu od rujna 2003. godine.
Euro je oslabio i u odnosu na japansku valutu, pa je njegova cijena pala 2,9 posto, na 132 jena, a u jednom je trenutku skliznula i na najnižu razinu u 16 mjeseci, na 130,91 jena.
Dolar je, pak, blago ojaÄao prema ‘japancu’, za 0,1 posto, na 117,70 jena.
Euro je već dulje vrijeme pod pritiskom, no njegovo intenzivnije slabljenje zapoÄelo je u Äetvrtak, nakon Å¡to su Äelnici Europske srediÅ¡nje banke (ECB) poruÄili da će u ožujku uvesti program kupnje državnih obveznica za 60 milijardi eura mjeseÄno.
Kako bi taj program za poticanje gospodarskog rasta i suzbijanje deflacije trebao potrajati do rujna 2016. godine, to znaÄi da bi njegova ukupna vrijednost trebala premaÅ¡iti 1.000 milijardi eura.
“(Predsjednik ECB-a) Mario Draghi je izvukao bazuku… RijeÄ je o vrlo izdaÅ¡nom i kredibilnom programu. Velika kupnja obveznica od strane ECB-a spustit će prinose”, tumaÄi David Keeble, analitiÄar u banci Credit Agricole.
UlagaÄi vjeruju da bi ovaj program tiskanja svježeg novca konaÄno mogao oživjeti gospodarstvo eurozone, s obzirom da dosadaÅ¡nji pokuÅ¡aji, od smanjenja kamata ECB-a na rekordno nisku razinu, preko jeftinih dugoroÄnih kredita, do kupovine imovine, nisu dali željene rezultate.
Od poÄetka godine teÄaj eura prema dolaru pao je oko osam posto i na putu je najvećeg mjeseÄnog pada od vrhunca financijske krize u prvoj polovini 2009. godine.
“Veliko je pitanje sada može li euro držati taj tempo. Rekla bih da je ECB-ov Äelnik jako uspjeÅ¡no proizveo tako snažan efekt na valutnim tržiÅ¡tima najavom kvantitativnog popuÅ¡tanja, potpirujući pravu groznicu oÄekivanja na tržiÅ¡tima i potom im dajući i viÅ¡e nego Å¡to su oÄekivali. No, ni druge srediÅ¡nje banke sada neće sjediti prekriženih ruku”, napominje Jane Foley, valutna analitiÄarka u Rabobanku.
Tako je, primjerice, iz Å¡vedske srediÅ¡nje banke Riksbank poruÄeno da je tehniÄki spremna uvesti vlastiti program kvantitativnog ublažavanja.
Novi test za euro bit će grÄki izbori u nedjelju, na kojima bi mogla pobijediti stranka ljevice Siriza, s obzirom na prednost koju im daju predizborne ankete. A postoji bojazan da bi takav ishod mogao povećati napetosti izmeÄ‘u Atene i grÄkih kreditora, Europske unije i MeÄ‘unarodnog monetarnog fonda (MMF).