Jedan od tri amandmana, od 95 predloženih, koje je u Hrvatskome saboru prihvatila vladajuća većina za državni proraÄun, jest i amandman o povećanju iznosa novca namijenjenog obnovi objekata hrvatskih povratnika, poruÅ¡enih tijekom rata, piÅ¡e VeÄernji list BiH. Amandman je inicirao zastupnik Božo Ljubić, koji je i predsjednik Glavnog vijeća HNS-a, a supotpisali su ga i dvojica zastupnika izabranih u dijaspori – general Željko Glasnović i Ivan Å uker.
Strategija RH
U projekciji proraÄuna za 2016. godinu bilo je predviÄ‘eno da se iznos novca za obnovu stambenih objekata Hrvata u BiH smanji sa 6,5 milijuna, koliko je SDP-ova Vlada u proÅ¡loj godini izdvojila, na 2,5 milijuna kuna. No, zahvaljujući intervenciji trojice zastupnika iz BiH i dijaspore, taj je iznos ponovno odreÄ‘en za obnovu, uglavnom objekata sruÅ¡enih u ratu sa srpskom, odnosno boÅ¡njaÄkom stranom. Kako je Ljubić objasnio u amandmanu, program pomoći Vlade RH Hrvatima u BiH, koji se provodi od 2001. godine, temelji se na ustavnoj obvezi pomoći Hrvatima u BiH te predstavlja oblik službene razvojne i humanitarne pomoći Republike Hrvatske inozemstvu s ciljem postkonfliktne stabilizacije BiH prema Nacionalnoj strategiji razvojne suradnje za razdoblje od 2009. do 2014. godine.
Stiglo 9150 zahtjeva
Program se provodi u punoj suradnji vlasti RH i BiH. Od poÄetka programa 2001. godine zaprimljeno je ukupno 9125 zahtjeva za obnovu ili izgradnju obiteljskih kuća u Bosni i Hercegovini, od Äega se od nadležnih bh. institucija – Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice i nadležne općine te samih korisnika, dobilo povratne informacije za 957 korisnika, da su u meÄ‘uvremenu rijeÅ¡ili svoje stambeno pitanje. Ukupno je pozitivno rijeÅ¡eno 4278 zahtjeva, ali je 498 suglasnosti uskraćeno jer je utvrÄ‘eno da su korisnici ostvarili obnovu kroz druge donatorske programe ili su odustali od ovog oblika obnove obiteljskih kuća (obiÄno starije osobe ili socijalno ugrožene obitelji koje ne mogu same ugraditi graÄ‘evinski materijal). Po tim podacima preostaje joÅ¡ za rijeÅ¡iti 3870 nerijeÅ¡enih zahtjeva.
“S obzirom na broj nerijeÅ¡enih zahtjeva te veliki broj novih zahtjeva prema informacijama nadležnih ministarstava u BiH, kao i Äinjenicu da je u državnom proraÄunu Republike Hrvatske za 2015. godinu predmetna stavka iznosila 6,5 milijuna kuna, mi zastupnici, izabrani u XI. izbornoj jedinici, podnosimo ovaj amandmanâ€, naveli su zastupnici Ljubić, Glasnović i Å uker.
TAGOVI
 tropolje.info