Sinovi povijesti
ÄŒović o trećem entitetu i boÅ¡njaÄkoj FBiH
Predsjedatelj PredsjedniÅ¡tva BiH Dragan ÄŒović izjavio je kako osjeća veliko zadovoljstvo i Äast Å¡to će u ime Bosne i Hercegovine u ponedjeljak u Bruxellesu predati zahtijev za Älanstvo u EU, prenosi Hrvatski Medijski Servis.
-Duboko vjerujem da nakon 15. veljaÄe možemo na jedan ozbiljan naÄin govoriti o novom poÄetku za BiH, u smislu sve intenzivnije posvećenosti europskim pitanjima. Napori koje smo uložili u proteklih godinu dana kako bismo doÅ¡li u ovu poziciju uÄinili su nas boljim i odgovornijim. Zadovoljan sam svojom ulogom i osobnim doprinosom svemu tome. Taj Äin je bez ikakve sumnje najsveÄaniji u poratnoj bh. povijesti, svojevrsna karta za europsku budućnost, a ta perspektiva nam je u ovom trenutku potrebnija nego ikada prije. Bilo je tu i glasnih skeptika koji su javno upozoravali da sada nije pravi trenutak i da treba Äekati! ÄŒekati na Å¡to? Duboko sam uvjeren da je taj naÄin razmiÅ¡ljanja pogreÅ¡an jer ne vodi ka uspjehu, izjavio je ÄŒović za Dnevni avaz.
Pogodno vrijeme kakvo priželjkujemo, po njegovom mišljenju, nije nešto što dolazi neovisno od nas.
-Naprotiv, mi smo ti koji ga stvaramo i jedino takvo razmiÅ¡ljanje i djelovanje nas mogu odvesti do ostvarenja naÅ¡ih strateÅ¡kih ciljeva. U ponedjeljak to na sveÄan naÄin i dokazujemo. Ako stvari sagledate na taj naÄin, postaje jasno da zahtjev za Älanstvo ne predajemo rano, već kasno, s obzirom na to da je to trebalo uÄiniti znatno ranije. Sa mnom ili bez mene, potpuno je svejedno. Najvažnije je prihvatiti Äinjenicu da je europski put naÅ¡ jedini mogući strateÅ¡ki izbor i naÄin da ojaÄamo državotvorne procese te izgradimo pravnu, ekonomsku, socijalnu i svaku drugu vrstu sigurnosti u BiH. Zahtjev za Älanstvo jedan je od najznaÄajnijih koraka na tom planu, naglasio je.
Koga će “zaboljeti†reforme?
Upitan Å¡to će od najavljenih “bolnih reformi†najviÅ¡e “zaboljeti†obiÄnog Äovjeka i kada će oni koji najteže žive osjetiti neka konkretna poboljÅ¡anja od približavanja BiH Uniji, ÄŒović je kazao:
-Å to se viÅ¡e budemo približavali EU imat ćemo i veće poticaje reformama, a efekti približavanja će biti sve vidljiviji u svim podruÄjima života. Uopćeno govoreći, proces europskih integracija je strukturalni makroproces namijenjen transformaciji države u Älanicu EU. Tu bih izdvojio dva kljuÄna momenta: usklaÄ‘ivanje bh. zakonodavstva s pravnom steÄevinom EU i jaÄanje vladavine prava u smislu da se zakoni provode i jednako važe na sve. Tu dolazimo i do izriÄitog odgovora na VaÅ¡e pitanje. Logika europskih integracija je takva da Å¡to se brže budemo kretali na europskom putu postajemo sve ureÄ‘enije druÅ¡tvo, a to je temelj zdravih ekonomskih aktivnosti koje su pretpostavka boljem životu graÄ‘ana. U ovom trenutku naÅ¡ je problem Å¡to smo tek na poÄetku i trebat će vremena, vjerujem nekih godinu dana do dvije, da uÄinci promjena postanu osjetni.
Komentirajući to Å¡to je usvojeni mehanizam izazvao burne reakcije ÄŒović je kazao kako je od samog poÄetka bilo jasno da mehanizam koordinacije, prije svega, mora biti temeljen na ustavima BiH, entiteta i županija.
-Sve izvan toga bi bilo improvizacija koja bi pojaÄala vertikalne meÄ‘uinstitucionalne konflikte umjesto da ih kanalizira ili otkloni. Potpuno je jasno da koordinacija svih pitanja, pa tako i europskih, u visoko decentraliziranoj državi ustrojenoj na federalnim organizacijskim naÄelima ne može funkcionirati na centralizacijskim rjeÅ¡enjima. Tako oblikovan mehanizam koordinacije bio bi neustavan, a potom disfunkcionalan i samim tim neodrživ, jer snagu odluke Vijeća ministara koja definira ovo pitanje ne bismo mogli nametnuti snazi ustava bilo koje razine ukljuÄene u proces. Time bismo dobili neÅ¡to Å¡to nikome ne koristi, mehanizam stagnacija, umjesto koordinacije, pojasnio je ÄŒović.
O koalici SDA- SBB- HDZ
.
Ocjenjujući trenutni rad koalicije SDA-HDZ-SBB i i odgovarajući na pitanje vjeruje li da će odoljeti izazovima koji je prate od uhićenja Fahrudina RadonÄića, lidera SBB-a, i zbivanja koja su uslijedila nakon toga ÄŒović je kazao kako je “sasvim jasno da je ta koalicija prijetnja mnogima koji su navikli parazitirati na nestabilnosti BiH i Äije su karijere na toj podlozi stasaleâ€.
-Upadljivo je da, Å¡to je pozicija BiH Ävršća i bliža EU, to su reakcije tih snaga energiÄnije, Äime jasno pokazuju svoje krajnje upitne namjere i lice. Å to je u konaÄnici i dobro, jer javnost može vidjeti tko je otvoren za europski put BiH, a tko drži fige u džepu. Ipak, teret takvog djelovanja osjećamo svi mi koji dajemo svoj najveći doprinos da napravimo iskorak ka EU. Na osobnoj razini takve tendencije me osnažuju i daju mi pouzdanje u ispravnost politiÄkog pristupa koji integraciju BiH u EU projicira kao okvir za rjeÅ¡avanje svih naÅ¡ih problema. Å toviÅ¡e, to mi daje inspiraciju da ustrajem na europskom putu jer on neminovno vodi promjeni i zakonitosti politiÄkog djelovanja i unapreÄ‘enju kvaliteta javnosti, koja će tako postati otpornija na manipulacije, kazao je ÄŒović.
RadonÄić je nastupio zrelo i odgovorno
ÄŒović je kazao i kako je “u ovom trenutku sasvim jasno da postojeća koalicija nema alternative i to s moglo vidjeti i u vrlo odmjerenoj i sabranoj reakciji gospodina RadonÄića nakon njegovog uhićenjaâ€.
-Bilo je nužno i u općem interesu razdvojiti situaciju u kojoj se naÅ¡ao gospodin RadonÄić s politiÄkim djelovanjem stranke kojoj je na Äelu, a to je jedino on mogao uÄiniti. Uvjeren sam da je postupio zrelo i odgovorno, Äime je istovremeno podržao stabilnost koalicije i rasteretio nadležne pravosudne institucije ukljuÄene u njegov predmet. Sada su na potezu te institucije da u praviÄnom i do kraja nepristranom postupku rasvijetle sve okolnosti optužbe koje se stavljaju na teret gospodinu RadonÄiću, kazao je.
Upitan je li njegov odgovor na Äesto mu postavljano pitanje želi li uvesti treći entitet i dalje odreÄan ÄŒović je odgovorio:
– ÄŒak i da imam tu namjeru, ne vidim kako bi se ona mogla provesti, jer je za pitanja tog ranga potrebna suglasnost sva tri naroda, a u Federaciji BiH napose Hrvata i BoÅ¡njaka. S druge strane ima i onih koji bi rado željeli da BoÅ¡njaci imaju svoj entitet u kojem su politiÄki dominanti i manje-viÅ¡e samostalno mogu odluÄivati o svim pitanjima, na naÄin da se ishode transformacijski procesi u Federaciji BiH koji bi vodili tom epilogu. Važno je imati u vidu da, na isti naÄin kao Å¡to BoÅ¡njake uznemirava priÄa o trećem entitetu, tako i Hrvate uznemirava “bauk†boÅ¡njaÄke Federacije u kojoj Hrvati nisu relevantan politiÄki faktor.
O trećem entitetu
Važno je prepoznati i uvažiti te strahove, ali i procijeniti njihov objektivan znaÄaj i težinu. Tek na relaciji izmeÄ‘u te dvije suprotstavljene, ali u suÅ¡tini veoma sliÄne projekcije, koje jedni drugima spoÄitavamo, možemo doći do Å¡ire, kazao bih i jedinstvene slike ovog problema i njegovih uzroka. Naime, treći entitet je posljedica naslijeÄ‘enih problema i odnosa koji se održavaju u okolnostima neprirodno visoke razine politiziranosti i samim tim politiÄke osjetljivosti bh. javnosti i druÅ¡tva. Iznenadili biste se kada bih Vam kazao da zahtjev za trećim entitetom zapravo i nije patent hrvatskih politiÄkih snaga u BiH. Dakako, stvari funkcioniraju i obratno.
Samim tim zahtjev za trećim entitetom se javljao i bivao sve glasniji u pravilu onda kada su uzurpirana politiÄka prava Hrvata i kada su hrvatski politiÄki predstavnici iskljuÄivani iz srediÅ¡ta politiÄkog odluÄivanja u Sarajevu. Na to Hrvati nikada svojevoljno nisu pristajali i to cijeloj priÄi daje karakter institucionalnog i politiÄkog nasilja, uvijenog u proceduralne okvire privida demokratskog odluÄivanja. Dakle, oni koji su proteklih godina smiÅ¡ljali kako na razne naÄine potkopati institucionalnu poziciju Hrvata kao jednog od tri konstitutivna i ravnopravna naroda i koji su podržavali takve zavjereniÄke projekte bilo kroz izborne inženjeringe, izmjene izbornih pravila, razne platforme i alijanse prava su adresa za traženje odgovora na pitanje o trećem entitetu.
Kao prirodna i logiÄna posljedica iskljuÄivanja Hrvata iz srediÅ¡ta odluÄivanja i sukcesivnog ograniÄavanja opsega njihovog sudjelovanja u tamoÅ¡njim procesima, rastao je zahtjev za autonomnim odluÄivanjem Hrvata u dijelovima Federacije BiH u kojima su većina. Treći entitet je samo nominalni izraz tog politiÄkog zahtjeva koji je do danas, nipoÅ¡to sluÄajno i nenamjerno, evoluirao u jednu od najvećih kontroverzi, izjavio je ÄŒović u intervju Dnevnom avazu.bpz.ba