Bruna Esih – posebna izaslanica visoke pokroviteljice ovogodiÅ¡nje srediÅ¡nje komemoracije žrtvama BleiburÅ¡ke tragedije i Križnoga puta i Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović, održala je ove godine u Bleiburgu iznimno upeÄatljiv govor.
Govor prenosimo u cijelosti:
“Dragi hrvatski narode! I svi koji ljubite i vjerni ste Domovini u kojoj živite, neovisno o vaÅ¡oj vjeri i nacionalnosti. Dragi iseljenici, koji ste pritisnuti teÅ¡kim prilikama bili prisiljeni napustiti svoj dom i potražiti ga u dalekom svijetu, ali ste za njega i dalje disali i bili promicateljem istine kada za nju u Domovini nije bilo mjesta.
Ovo polje na kojemu i danas stojimo viÅ¡eznaÄni je simbol jednoga naroda – simbol tragedije, patnje i nepravde, simbol Å¡utnje i zabranjene povijesti.
No, danas ono, viÅ¡e nego ikada prije, jest i mora biti i puno viÅ¡e od toga – neka bude simbolom nade, bolje budućnosti koju ćemo postići iskljuÄivo svojim djelima i simbol suživota u razliÄitosti do kojega možemo doći samo istinom. Bleiburg tako može postati i najvećim simbolom naÅ¡ega zajedniÅ¡tva.
Ukidanje saborskog pokroviteljstva nad ovom komemoracijom 2012. godine odvelo nas je daleko od toga, podcjenjujući u svom ideoloÅ¡kom sljepilu upravo kljuÄni Äimbenik prepoznat kroz cjelokupnu ljudsku povijest kao glavni pokretaÄ jednoga naroda – uskraćivanje njegovih osnovnih ljudskih i civilizacijskih prava. Takvo pravo, možda viÅ¡e od bilo kojeg drugoga, jest pokloniti se svojim mrtvima
Nema te sile koja jednom narodu može oduzeti takvo njegovo pravo, a koja bi bila jaÄa od snage njegova zajedniÅ¡tva u nastojanju da to svoje pravo vrati.
BaÅ¡ zato smo i danas ovdje, okupljeni u broju kao nikada do sada u povijesti bleiburÅ¡kih komemoracija, broju koji nadahnjuje i potvrÄ‘uje – jaÄi smo od zla koje je u proljeće 1945. s ovoga mjesta na Križne putove i u sigurnu smrt poslalo razoružane vojnike i civile unatoÄ njihovoj vjeri u humanizam i meÄ‘unarodne konvencije. JaÄi smo od zla koje ih je potom izmuÄene, i mrtve i žive, bacalo u protutenkovske rovove i rudarska okna i sakrilo im kosti. Posebno moramo biti jaÄi od zla koje od onda do danas pronalazi opravdanja za takav zloÄin, žrtve bez ikada provedenog suda proglaÅ¡ava krivcima i falsificira povijest.
Vjekovna težnja hrvatskog naroda na vlastitu samostalnu državu zloupotrebljena je putem totalitalitarnih ideja i sustava za vrijeme i nakon II. svjetskog rata, a posljednji takav pokuÅ¡aj rezultirao je nedavnom agresijom na tek ostvarenu težnju za državom. Domovinski rat primjer je hrvatskog zajedniÅ¡tva i primjer kako se ostvaruje bilo koji drugi zajedniÄki cilj.
SadaÅ¡nji cilj bolja je i pravednija Hrvatska, bez tereta povijesti s kojom se nikad nismo suoÄili na pravi naÄin.
Manipulacija žrtvama grijeh je poÄinjen s namjerom i kao takav zaslužuje naÅ¡u najveću moralnu i svaku drugu osudu, jer poÄinjen je u istom totalitarnom duhu kao i u vrijeme provoÄ‘enja masovnih likvidacija.
Jesmo li kao država osudili svaki oblik totalitarizma, baÅ¡ kao Å¡to je to uÄinio i Äitav civilizirani svijet i Europa koje smo dio? Osudili smo – deklarativno. No osuda to nije dok se ne provede i ona sadržajna, uklanjanjem svih ideoloÅ¡kih obrazaca ponaÅ¡anja. Demokratsko druÅ¡tvo ima se pravo takvim zvati tek kada svaki njegov dionik bude u stanju prihvatiti povijesne Äinjenice, pa Äak i onda kada mu ne idu u prilog.
Svi mi, i kao narod i kao pojedinci, imamo ljudske i civilizacijske slobode i pravo na vlastita miÅ¡ljenja, memorije i svjetonazore. Bit istinske demokracije i tolerantnog, pravednog druÅ¡tva upravo i Äini ta naÅ¡a razliÄitost. MeÄ‘utim, koliko god razliÄiti bili moramo biti spremni prihvatiti – povijesna istina samo je jedna. I svi je jednako zaslužujemo.
MeÄ‘utim, u njenom traženju jedno je bitno – ne smijemo upirati prstom u žrtve, ma tko one bile. One nam danas, na žalost, ne mogu niÅ¡ta reći, osim Å¡to svojim brojnim rasutim kostima svjedoÄe o razmjerima zla.
Jedini opravdani naÄin dolaska do istine jest struÄan i znanstven pristup, i kao takav temeljen iskljuÄivo na neprijepornim Äinjenicama i stvarnim pokazateljima, a takav pristup mora biti iniciran i podržan institucionalno i materijalno, uvijek imajući u vidu i posljedice pogreÅ¡nog pristupa statusu žrtve kao takve ili potpun izostanak bilo kakvog bavljenja njome od uspostave hrvatske državnosti do danas. Takvi propusti uzrokuju status quo hrvatskoga druÅ¡tva i okretanje u krugu vlastitih slabosti temeljenih joÅ¡ uvijek na isforsiranim ideoloÅ¡kim podjelama.
Može li na takvim nezdravim temeljima biti ikakvog nacionalnog konsenzusa koji je jedino jamstvo uređene i prosperitetne države?
Stoga, gdje god postoje jasne i nedvojbene Äinjenice da je poÄinjen zloÄin nad civilima, ranjenicima, razoružanim vojnicima ili bilo kojoj drugoj ratnoj ili poratnoj žrtvi, komemoracije se trebaju održavati na najviÅ¡oj nacionalnoj razini. Samo ona država i ona vlast koja će imati dovoljnu politiÄku hrabrost, mudrost i iskren osjećaj pijeteta, u stanju je to i provesti.
Iznimno je važno, takoÄ‘er, da taj dugotrajni proces suoÄavanja s istinom pokreće državniÄka mudrost. U tom, kao i u svakom drugom procesu, važan je cilj, a do njega gotovo nikada ne vodi lakÅ¡i put. On katkad mora biti usmjeravan Äak i onim odlukama i potezima koji nam se u odreÄ‘enom trenutku, pa i danas ovdje, mogu uÄiniti nerazumljivima, razoÄaravajućima, Äak nas i rastužiti. Ta naÅ¡a oÄekivanja Äine nas ljudima.
Zato i mi ne izgubimo iz vida isti krajnji cilj, jer proces približavanja njemu već je zapoÄeo, usporedno s mobilizacijom hrvatskih državotvornih snaga i ispravljanjem joÅ¡ jedne povijesne nepravde poÄinjene sjećanju na žrtve ukidanjem pokroviteljstva nad komemoracijom BleiburÅ¡kim žrtvama i žrtvama Križnoga puta. Mi ovdje znamo tko je pokrenuo taj proces i ispravio spomenutu nepravdu. Znamo da je danas u duhu i u mislima s nama i s naÅ¡im mrtvima.”, kazala je Bruna Esih u govoru na komemoraciji u Bleiburgu, 16. svibnja 2015. godine.
M.M.
Foto: Nada Aslanovski