Ni u trenucim kad je na vidjelo izaÅ¡lo sve Å¡to je Sanader radio, od naÄina dolaska na Äelo stranke, preko neÄasne politiÄke trgovine s Miloradom Pupovcem i pretvaranjem istoga u najmoćnijeg politiÄara/etnobiznismena u zemlji, pa do svih znanih i neznanih afera i malverzacija; ni kad je Jadranka Kosor nastavila voditi politiÄke procese sliÄnim smjerom, nije se podiglo toliko praÅ¡ine u HDZ-u kao kad je Andrej Plenković odluÄio kandidirati Ninu Obuljen za ministricu kulture.
KritiÄari Nini Obuljen, utemeljeno ili ne, pripisuju puno toga. Spominju je u kontekstu malverzacija u HAVC-u, koji je proraÄunskim novcem financirao film/ove kojima se Äasnu hrvatsku vojsku blati i podmeću joj se najgnjusniji ratni zloÄini i svaki drugi nemoral, spominju je u kontekstu Gorana Radmana ali i bliskosti lijevo-liberalnim krugovima.
>>Koordinacija braniteljskih udruga uputila apel Älanovima Kluba zastupnika HDZ-a
Suprotstaviti Ninu Obuljen, bilo kojem Älanu PredsjedniÅ¡tva HDZ-a, a pogotovo Zlatku Hasanbegoviću, svojevrsnom simbolu nove hrvatske, državotvorne politike – onom koji je u najkraćem razdoblju postao najomiljeniji ministar, zapravo najbolji od kad je Hrvatska samostalna, već na prvi pogled djeluje kao straÅ¡na pogreÅ¡ka i svojevrsna poruka najvećem djelu HDZ-ovih biraÄa.
Ne uskraćujući Andreju Plenkoviću pravo na njegov izbor budućih ministara, Å¡to je mandatarovo ustavom zajamÄeno pravo, ipak Äudno zvuÄi spoznaja da se olako odrekao ministra koji je djelovao na tragu državotvornosti, pravne države, suoÄavanja s proÅ¡lošću i Äišćenja korumpiranih komunistiÄko-ÄetniÄkih kadrova iz hrvatskog nacionalnog tkiva, na Äemu je i sam Plenković inzistirao u predizbornim suÄeljavanjima sa Zoranom Milanovićem.
Hasanbegovićevo izostavljanje s popisa ministara nedvojbeno i nepotrebno baca sjenu na politiÄku karijeru Andreja Plenkovića. U sasvim drugoj situaciji Plenković bi bio da zahtjev za Hasanbegovićevom smjenom nije bio uvjet Milorada Pupovca koji su odmah poduprli Radin, Jelena Lovrić, Ante Tomić, NeÅ¡a Stazić, Bojan GlavaÅ¡ević, Andrea Zlatar Violić, Dejan Jović i mnogi drugi s lijevom politiÄkog spektra – uz etiketiranje Zlatka Hasanbegovića kao navodnog ustaÅ¡e.
>>Andrea Zlatar Violić: Nina Obuljen najkvalitetnija kandidatkinja za ministra kulture
Uglavnom, nema niÄega Å¡to bi se uopće moglo nazvati razložnim ili relevantnim za neodabir Hasanbegovića, osim Äinjenice da je kod sastavljanja OreÅ¡kovićeve Vlade bio Karamarkov osobni izbor. Tu opet dolazimo do istih onih krugova koji su Hasanbegoviću “zalijepili” etiketu ustaÅ¡tva. Isti ti krugovi Karamarka su prvo etiketirali Mesićevim suradnikom i navodnim suradnikom UDB-e, a kad to nije dalo željene efekte postao je navodni zaÅ¡titnik ruskih interesa. Zanimljivo je kako je taj isti Karamarko ovih dana postao i “osoba opasna po demokraciju”, na Å¡to su u svojim istupima upozoravaju Vladimir Å eks i Dejan Jović.
>>Dejan Jović: Karamarko je bio opasnost za slobodu u Hrvatskoj
Za razliku od velikih protivnika lustracije, Dejana Jovića i Vladimira Å eksa, Hasanbegović je tijekom svog mandata poÄeo sreÄ‘ivati stanje u kulturi, zatvorio je slavinu nevladinim udrugama koje su crple milijarde proraÄunskih sredstava, raspustio je vijeće za (jugoslavenske) elektroniÄke medije, mlad je i ne dolazi iz podruÄja kulture i to ga baÅ¡ Äini kompetentnim – jer nije “kontaminiran†– i Å¡to je najvažnije, pripremao je zakon o otvaranju jugoslavenskih arhiva, zbog Äega je i napadan od strane boljÅ¡evistiÄkog agitpropa.
Ne sazivaju branitelji bez razloga medijske konferencije gdje prozivaju HAVC za korupciju, kriminal i naruÅ¡avanje ugleda hrvatske države i Domovinskog rata. Ukoliko se to pokaže toÄnim, bit će to prvi Plenkovićev autogol u inaÄe tehniÄki i taktiÄki besprijekorno odraÄ‘enoj kampanji.
>>Branitelji i utemeljitelji HDZ-a rezervirani prema Obuljen
S repovima oko HAVC-a, koji u velikoj mjeri podsjećaju na prozivke u sluÄaju Crnoja, Plenković je sebi, Vladi i stranci, bez neke osobite potrebe, otvorio politiÄki bok koji u nadolazećem razdoblju može biti i te kakvo opterećenje i svojevrsni koÄniÄar mnogih pozitivnih procesa.
Dvojbeno je samo u kojem će trenutku moćni medijski agitprop pokrenuti to pitanje!
Josip Gajski