Sarajevo je valjda jedini grad na kugli zemaljskom u kojem publika na silu provaljuje u kazaliÅ¡te kako bi gledala predstavu koju su organizatori proglasili visokoriziÄnom te zabranili pristup publici na izvoÄ‘enju predstave. Sama ideja da se kazaliÅ¡na predstava kakva god da bila! – izvodi bez publike jest apsurdna, naime osnovna je odrednica drame da se izvodi pred gledateljima, po tomu se ona bitno razlikuje od drugih književnih rodova.
Doduše, Frljićeva je predstava inspirirana je romanom Petera Weissa Estetika otpora, no svaki tekst kad se adaptira za kazalište postaje određena vrsta dramskog teksta.
Drugi je apsurd vezan za ovu predstavu Äinjenica da je nekoliko desetaka ljudi prosvjedovali da ih se pusti. Navodno se zaželjeli Frljićeve umjetnosti i slobode. A sloboda se, poznato je, osvaja juriÅ¡om na kazaliÅ¡ta! Nekako mi je teÅ¡ko povjerovati da sarajevska publika baÅ¡ toliko voli kazaliÅ¡te, a i slobode Å¡to se tiÄe, za nju se bori negdje drugdje, ne u kazaliÅ¡tu. Bit će da je posrijedi ipak neÅ¡to drugo i da se ”publika” samo zaželjela predstave u kojoj se vrijeÄ‘a KatoliÄka crkva. Naime, predstava je i postala sporna upravo zbog toga Å¡to se protiv nje pobunili Hrvatsko katoliÄko druÅ¡tvo Napredak i KatoliÄka crkva u Bosni i Hercegovini. U Sarajevu, gdje je burka Äešća nego u Teheranu, vrijeÄ‘anje katolika oÄito ima dobru proÄ‘u.
Frljićevu predstavu već je sasjekla kritika u Austriji i NjemaÄkoj, u Poljskoj je autor uspio zaraditi tužbu zbog vrijeÄ‘anja, a na sarajevskom kazaliÅ¡nom festivalu MESS-u organizatori su, Äini se, izveli ovu predstavu s Frljićevom predstavom. Odluka da se prvo ignoriraju pritužbe KatoliÄke crkve i Napretka, a zatim i odluka da se ne pusti publika na predstavu ocjenjujući da je rijeÄ o visokoriziÄnoj predstavi te da se ne može pustiti publiku unutra pokazuje nedosljednost MESS-a, odnosno njegova vodstva. A u svjetlu Äinjenice da je na pritisak ”desetaka osoba” predstava ipak otvorena za javnost, može se sumnjati i dobre namjere organizatora. ÄŒini se kao da se Oliveru Frljiću opet pravi besplatna reklama.
Zanimljivo bi bilo vidjeti Å¡to bi se dogaÄ‘alo da se u predstavi sluÄajno vrijeÄ‘a islam. Kladim se da takva predstava ne bi ni bila uvrÅ¡tena u repertoar festivala. Uostalom, ni sam se Frljić nikada ne bi usudio ni napraviti takvu predstavu. Njega u kritici svega i svaÄega, Äini se, ne vode naÄela nego pragma. Onaj autor koji svoju umjetnost temelji iskljuÄivo na provokaciji, teÅ¡ko može biti istinski umjetnik. Isto tako, ni oni koji na silu provaljuju u kazaliÅ¡te nisu baÅ¡ birana kazaliÅ¡na publika. Da je tomu tako pokazuje i Äinjenica da su se u ”prosvjedima” posebno istaknula jedna politiÄka stranka. RijeÄ je o NaÅ¡oj stranci, koja je izdala priopćenje: ””Organizatori festivala moraju zajedno s MUP-om preuzeti odgovornost i prestati podlijegati oÄevidnom politiÄkom pritisku. Pozdravljamo graÄ‘ane koji su, ‘na vlastitu odgovornost’ kako kažu organizatori, doÅ¡li gledati predstavu, i na ovaj naÄin stali u obranu slobode izražavanja i okupljanja u Bosni i Hercegovini”.
>>Lukavi juriš na Stolac
Uklopimo li ovu epizodu s Frljićevom predstavom u jednu širu sliku, postaje jasno da progon najmalobrojnijeg naroda u BiH najpostojanija konstanta u toj zemlji. Nasilje Bošnjaka na izborima u Stocu također je dio tog mozaika. U svijetlu sve zategnutijih odnosa među akterima svjetske politike, kuhanje u bosanskom loncu postaje sve opasnije.
Damir Pešorda tropolje.info